Header Reklam

Emas Makina'dan Yeni E.C.A. Kombi

05 Nisan 2004 Dergi: Nisan-2004
Emas Makina'dan Yeni E.C.A. Kombi

Elginkan Topluluğu’nun ısıtma sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarından Emas Makina Sanayi A.Ş., yaptığı 10 milyon dolarlık yatırımın sonunda ECA markalı yeni kombileri üretmeye ve pazara sunmaya başladı. Böylece Emas A.Ş’nin yıllık üretim kapasitesi 320.000 adet ürün ile toplam 107 milyon dolara ulaştı.

E.C.A’nın en son ürünü olan yeni kombilerin tanıtım toplantısı 11 Mart 2004 tarihinde Ritz Carlton Otel’de yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Emas Makine Sanayi AŞ. Şirket Müdürü Önder Kıratlılar;  Yeni nesil ECA kombilerin hiçbir lisans ve know-how olmaksızın, tamamen Türk mühendisi ve işçisi tarafından tasarlandığını ve bu projenin; Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Teknoloji İzleme ve Değerlendime Başkanlığı (TİDEB) tarafından Ar-Ge projesi olarak değerlendirilerek, 1 milyon dolar kredi ve  350 bin dolar hibe ile desteklendiğini belirtti. Önder Kıratlılar sözlerine şöyle devam etti: ‘Yeni nesil ECA kombiler, 45 kişilik bir ekibin 24 ay boyunca özverili çalışması sonunda üretildi. Ürün tasarım çalışmalarında, Avrupa ve Uzakdoğu’nun elektronik ve ısıtma konularında uzman 10 kuruluşuyla  ortak projeler yürütülerek mükemmele ulaşıldı.  Yeni nesil kombilerin üretim sürecinde, hem Türkiye, hem de Avrupa’nın çevre, hava, gaz açısından zorunlu kıldığı standartlarda mükemmel performansı sergileyecek cihazı üretebilmek için, en gelişmiş analiz ve test cihazları alınarak, 500 bin dolar (USD) yatırımla, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en modern laboratuarı kuruldu.

Kombi için kurulan üretim hattı düz hat olup, tamamen bilgisayar kontrollü tam otomatik işletim sistemine sahip. Üretim kapasitesi yıllık toplam 100 bin adet. Talep artışına bağlı olarak kapasitesi 3 katına çıkarılabilecek esneklikte tasarlandı. Hat üzerindeki tüm üretim prosesleri detaylı olarak kalibre edilebiliyor ve hattın üretim safhaları on-line olarak izlenebiliyor. 19 yılı aşkın süredir ısıtma sektöründe emin adımlarla ilerleyen Emas A.Ş.’nin, kendi tecrübelerini ve müşteri taleplerini birleştirmesi sonucunda ortaya çıkan ECA Calora, ECA Confeo ve ECA Fortius kombilerimiz, 3 ayrı  model ve 15 ayrı tip ile 2004 yılı Mart ayında ECA kombi ailesine katıldılar. Yeni nesil ECA kombiler, 75 cm yükseklik, 34 cm derinlik ve 44 cm genişlik ile her mekana uygun, ergonomik tasarımıyla kolay, emniyet sistemiyle güvenli, birbirine uyumlu komponentler sayesinde sorunsuz, teknolojisiyle verimli ve konforlu kullanım sağlıyor.  Tasarımda tüm parametreler en ince ayrıntısına kadar detaylandırıldı. Banyo ile mutfakta en önemli ihtiyaç olan sıcak kullanım suyu konforu için türbin ve feed-forward sistemi kullanıldı. Kombinin tüm fonksiyonlarını yöneten elektronik kartının software’i tamamen ECA kombilere özel olarak tasarlandı. Daima tüketici istek, talep ve beklentilerinden yola çıkarak faaliyetlerini yönlendiren Emas A.Ş, ısı sektöründe sistem çözümleri sunan lider şirket olmak vizyonundan hareketle, sektörümüze yönelik çalışmalarına bundan sonra da hiç durmadan devam edecektir. 2005 yılında ise, azami enerji tasarrufu sağlayan, çevre dostu yoğuşmalı kombileri de Türk tüketicisinin kullanımına sunmayı hedefliyoruz. ’Slider Altına