Header Reklam

Elon Musk, Tesla Model Y’deki Isı Pompası Sistemini Evlere Uyarlıyor

13 Ekim 2020
Elon Musk, Tesla Model Y’deki Isı Pompası Sistemini Evlere Uyarlıyor

Son zamanlarda, teknoloji girişimcisi Elon Musk, mühendislerinin Tesla Model Y elektrikli kompakt spor hizmet aracı için tasarladığı yeni bir ısı pompasını konut tipi HVAC sistemi olarak geliştiriyor.

Musk, en yeni Tesla Model Y için ısıtma sisteminde kullanılan teknolojiyi, önceki elektrikli ısıtma sistemlerinden daha verimli, sessiz çalışan bir HVAC sistemi için kullanmak istiyor.

Tesla’nın önceki araç modelleri, büyük bataryalı, rezistanlı ısıtma kullanıyordu.

Bir kompresör / soğutucu ve sıvı soğutmalı kondenser içeren yeni ısı pompası ünitesi, daha enerji verimli olacak şekilde tasarlandı ve çok soğuk hava koşullarında daha güvenilir çalışma aralığına sahip.

Model Y Isı Pompası

Musk, Twitter'da "Y modeli ısı pompası, bir süredir gördüğüm en iyi mühendislik örneklerinden. Ekip çok üst düzey iş çıkardı. Güneş enerjisi kapasitesini daha iyi kullanırken bir evin enerji kullanımını azaltmak, birbirini tamamlayıcı hedeflerdir" dedi.

Musk, evler için nem kontrolü ve HEPA filtreli, sessiz ve verimli bir HVAC sistemi geliştirmeyi istiyordu.

Tesla Araçtan Esinlenen Sıcaklık Kontrolleri

Musk, Tesla aracındaki sıcaklık kontrollerinden ilham alan ve bunlarla bağlantılı bir ev HVAC sistemi hayal ettiğini söyledi. Bu girişim, Musk’ın sürdürülebilir enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırma misyonuyla uyumlu.

Yüksek Verimli HEPA Hava Filtreleri

Tesla, Model 5 ve Model X araçlarında kabin havasını temizlemek için kullanılan HVAC sistemleri ve yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreleri konusunda deneyime sahip.

Tesla HEPA filtreleri, şirkete göre normal bir otomotiv kabin hava filtresinden yaklaşık 10 kat daha büyük ve yaklaşık 100 kat daha etkili.

Filtreler, ince partikül maddelerin ve gaz halindeki kirleticilerin yanı sıra bakteri, virüs, polen ve küf sporlarının en az %99,97'sini gideriyor. Tesla, bu hassas hava temizleme düzeyini "Biyolojik Silah-Savunma Modu" olarak adlandırıyor.

Diğer faydalarının yanı sıra, filtreleme sistemi Kaliforniyalı sürücüleri yangın felaketindeki dumandan korudu ve araçların kabin havasını temiz tuttu. Musk, nem kontrolü ve HEPA filtresi ile sessiz ve verimli olan bir ev HVAC sisteminden ilk kez yaklaşık iki yıl önce bahsetmişti.

Evde Hepa Filtre Kullanımı

Musk, "Bir ev sisteminde HEPA filtresinin kullanılması, alerjisi olan kişiler için bir yaşam kalitesi değiştirici olacak" diyor. Ev tipi hava temizleyici ürünlerinin artan popülaritesi de bu tespiti destekliyor.

Bir Tesla aracı ile bir Tesla ev iklimlendirme sistemi arasındaki iletişim, akıllı bir klima sisteminin bir konut sakininin eve ne zaman gideceğini tam olarak bilmesini ve enerji tasarrufu için evi uygun zaman diliminde, uygun koşullarda soğutmasını sağlar.

Enerji Açısından Verimli, Yüksek Performanslı HVAC Sistemleri

HVAC pazarında, günümüzün daha enerji verimli, daha sessiz ve daha iyi performans gösteren sistemleri, son yıllarda parlak bir inovasyon payına sahip oldu.

Akıllı Termostatlar, İklim Kontrol Sistemleri

Akıllı termostatlar ve iklim kontrol sistemleri alanında da pek çok gelişme oldu ve sonuçlar Musk'ın akıllı araçları ve akıllı ev sistemleri arasındaki iletişimle başarmayı öngördüğü noktaya yaklaştırıyor.

Musk’ın elektrikli otomobillerin geleceğini ve daha düşük maliyetli uzay yolculuğunu (diğer fikirlerin yanı sıra) öngören başarıları göz önüne alındığında, HVAC pazarının geleceği hakkındaki düşünceleri, en azından dikkate almaya değer.