Ege Enerji’den Jeotermal Enerji Yatırımı

05 Ocak 2003 Dergi: Ocak-2003
MB Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Ege Enerji, yıllık 240 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretmek amacıyla Aydın’da yapımına başladığı Jeotermal Elektrik Santral Tesisi'nde 2 kuyuyu üretime aldı. MB Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, projenin Türkiye'nin ilk özel jeotermal elektrik santralı projesi olduğunu belirterek, ‘Çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan jeotermal enerji kullanılan proje ile ülkemizin doğal jeotermal kaynaklarını da ekonomiye kazandırmayı amaçlıyoruz.

Jeotermal enerjiden elde edilen elektriğin, 1 kilovat saati, 1 sentten daha az bir değerde üretilecek. İlk etapta üretime alınan 2 kuyudan yılda 56 milyon kilovat saat elektrik enerjisi elde edeceğiz. Projenin tamamının devreye girmesi ile yıllık elektrik enerjisi üretimi 240 milyon kilovat saate çıkacak.

Santral atığı olan 75 derece sıcaklıktaki jeotermal su ise sera ve tarım alanlarının yanı sıra entegre tesislerin proses enerji ihtiyacının karşılanmasında da kullanılacak.

Söz konusu proje, bölgede yaklaşık 4 milyon metrekare alan üzerinde seracılık yapıldığı düşünüldüğünde, tarıma yeni bir ekonomik boyutta kazandıracak.’ dedi.

Etiketler