Header Reklam
Header Reklam

ebm-papst En İyi Mahsuller için İdeal Havayı Sunuyor

22 Mayıs 2021
ebm-papst En İyi Mahsuller için İdeal Havayı Sunuyor

Seralar olmadan modern tarım düşünülemez. Seralar, mevsimlerden bağımsız hasadı mümkün kılar. Ancak bitkiler içlerinde hava beslemesi ve dağıtımı mükemmel bir şekilde düzenlendiğinde gelişir. ebm-papst’in AxiCool fanları bu görev için idealdir.

Süpermarketlerde ürünler uzun süredir mevsimine göre satılmıyor. Mevsimine bakılmaksızın, yıl boyunca taze ve çıtır domates, biber ve diğer ürünler üretim bölümünde mevcut. Seralar, kış aylarında yazlık koşullar sağlayarak bunu mümkün kılan şeylerden biridir (Şekil 1). Durumun hem tüketiciler hem de çiftçiler için faydaları var. Çiftçiler, daha fazla mahsulü hasat etmek ve süreçteki riski en aza indirmek için seraları kullanabilir: koruyucu bir çatı altında, hava ile ilgili mahsul arızaları ve dolu hasarı bir sorun değildir. Prensip olarak, akıllı sulama sistemleri ve klimalarla bitkiler, çöller veya soğuk bölgeler gibi doğanın normalde izin vermediği yerlerde bile gelişebilir.

Bir dağıtım sorunu

Maalesef, sera alanının tamamında soğuk veya sıcak noktalar oluşabilir. Bu tür yerlerde sadece sınırlı bitki büyümesi mümkündür ve bitkiler burada hastalıklara daha duyarlıdır. Fotosentez ve bitki büyümesi büyük ölçüde sıcaklığa bağlıdır. Çok soğuksa fotosentez çok yavaş ilerler; çok sıcaksa çok çabuk durur.

ebm-papst’in AxiCool fanları, hava akışının hassas kontrolünü sağlar

Bir yandan, serada eşit olarak dağıtılması gereken optimum sıcaklık, bitkinin türüne bağlıdır. Öte yandan, doğru sıcaklık ve nemin yanı sıra, iyi bir temiz hava ve hava sirkülasyonu, iyi bir hasadın anahtarıdır. Bu nedenle amaç, havayı tüm seraya sabit bir hızda eşit olarak dağıtarak dolaşımdaki hava akışıyla tek tip iklim koşulları oluşturmaktır.

Yatay havalandırma, seralarda havayı eşit olarak dağıtmanın yaygın bir yöntemidir (Şekil 2). Bu yöntemde hava yatay yönde bitkilerin üzerinden yönlendirilir. Kural olarak, seranın yanlarından temiz hava verilir. Son derece yenilikçi bir hava besleme yöntemi, alttan havalandırma tüplerinin kullanılmasıdır (Şekil 3). Bu işlem bitkilere yeterli CO2 ulaşmasını sağlar. Bitkilerde fotosentez için temel madde CO2 olduğu için bu özellikle önemlidir.

ebm-papst-sekil-2Şekil 2: Yatay havalandırma ile seradaki hava, bitkiler etrafında homojen bir sıcaklık sağlayacak şekilde dolaştırılır. (Grafik | ebm-papst)

ebm-papst-sekil-3Şekil 3: Havalandırma tüpleri ile hava bitkilerin altından sağlanır ve yaprakların alt taraflarına optimum CO2 tedariği sağlanır. (Grafik | ebm-papst) 

Soğutma teknolojisinden çözüm

Sera operatörleri, tüm bitkilerin ihtiyaçlarını karşılayan ve aynı zamanda kurulumu kolay bir havalandırma sistemi kullanma seçeneğine sahiptir. Çözüm: ebm-papst’in AxiCool eksenel fanları. (Şekil 4). 

Ürünleri soğuk hava depolarında taze tutmak için eşit sıcaklık dağılımı da önemli olduğundan, ebm-papst’in AxiCool eksenel fanları başlangıçta soğutma teknolojisi için geliştirilmiştir. Bu aynı zamanda onları seralar için ideal kılar. Yüksek hava atışına sahiptirler ve hava akışının hassas kontrolünü sağlarlar. 

ebm-papst-sekil-4Şekil 4: Yatay havalandırma için çıkış tarafında hava yönlendirme kanatlarına sahip AxiCool fanlar kullanılmaktadır. Gelen ışığı olabildiğince fazla yansıtmak için (bitki büyümesi için önemlidir) beyaz bir muhafazaya sahiptirler. (Fotoğraf | ebm-papst)

Genel verimliliği artırmak için AxiCool fanların çıkış tarafına hava yönlendirme kanatları da takılmıştır. (Şekil 5) Seradan gelen güneş ışığını olabildiğince fazla yansıtmak için muhafaza ve montaj beyazdır. Hizmet ömrü gereksinimlerini karşılamak için fanlar, seraların yüksek nem oranlarında kullanılmak üzere özel olarak donatılmıştır ve plastik bileşenleri, UV ışınlarına dayanıklı, temizliği de kolay malzemelerden yapılmıştır. Aerodinamik kanat tasarımlarıyla, eksenel fanlar da çok sessiz çalışır. Bu, çalışanlar için çalışma koşullarında büyük bir gelişmedir. 

ABD, Farmington’daki ebm-papst Inc., AxiCool fanları için kurulumu kolay, yüksekliği ayarlanabilir bir montaj sistemi geliştirdi. Bu sistem, fanın pozisyonunun bitkiler büyüdükçe değişen bitki boyuna göre ayarlanmasını sağlar. Bu, havanın doğal hareketini en iyi şekilde simüle eden özelleştirilmiş, yüksek güçlü bir hava yönlendirme sistemine katkıda bulunur.

ebm-papst-sekil-5Şekil 5: Hava yönlendirme kanatları olmadan AxiCool için hava akışı

ebm-papst-sekil-5-2Hava yönlendirme kanatlarıyla optimize edilmiş hava akışı, hava atışını ikiye katlar. (Grafik | ebm-papst)


Yenilikçi: Aşağıdan hava beslemesi

Borulu havalandırma sistemi için enerji tasarruflu geriye doğru eğimli santrifüj fanlar veya özellikle ebm-papst’in yüksek basınçlı eksenel fanlar kullanılır (Şekil 6). Hava, tesislerin altına yerleştirilmiş delikli bir tüp aracılığıyla sağlanır. Eksenel fanlar, “yarı kapalı” seraların hava işleme odasından genellikle şartlandırılmış (sıcaklık kontrollü ve nemlendirilmiş / nemi alınmış) havayı emer. 

Hava önce tüpün içine bastırılır, bitkilerin yanından geçen deliklerden yukarı doğru akar ve ardından tekrar giriş havası akışına yönlendirilir. Sonuç, tanımlanmış bir hava akışı devresidir. Bu tür hava beslemesiyle, yaprakların alt taraflarına en uygun şekilde CO2 sağlanır. Bu özellikle etkilidir, çünkü fotosentez için alım burada gerçekleşir. Yüksek güçlü fanlar sayesinde özellikle uzun tüpler kullanılabilir. Bu tür sistemler, Amerika Birleşik Devletleri ve ayrıca İspanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde olduğu gibi büyük ölçekli sera tesislerinde maksimum verim için verimli havalandırma çözümlerinin uygulanmasını sağlar. 

ebm-papst-sekil-6Şekil 6: Tesislere aşağıdan CO2 sağlayan borulu havalandırma için yüksek basınçlı eksenel fanlar. (Fotoğraf | ebm-papst)

Enerji tasarrufu kolaylaştı

Enerji tasarruflu EC motorların fanları çalıştırması da önemlidir. BLDC (fırçasız DC) motorlar olarak da adlandırılan bu şebeke beslemeli, sürekli enerjili, elektronik komütasyonlu senkron motorlar, IE4 verimlilik sınıfının çok üzerinde verimliliklere sahiptir. Kanada’daki yenilikçi bir sera tasarımında ebm-papst AxiCool fanları kullanılıyor ve elektrik faturaları, daha önce kullanılan havalandırma teknolojisine kıyasla %70’ten fazla azaldı. 

EC motorlarının başka bir avantajı daha vardır: Kontrol özellikleri. Kısmi yüklü çalışmada yüksek verimliliklerini korurken tüm hız aralığında kontrol edilebilirler. Bu, düz duvarlardaki fanların, çıkıntılı veya engelli duvarlardaki fanlardan daha yüksek bir hıza ayarlanabileceği anlamına gelir. Bu hassas ayar ile hava akışı etkinliği optimize edilebilir. 4–20 mA veya 0–10 V arayüzünü kullanan Dijital MODBUS-RTU, gerektiğinde fanları kontrol etmek için kullanılabilir. MODBUS iletişim arayüzü, fanları seradaki duruma göre en yüksek hassasiyetle yapılandırmak ve izlemek için kullanılabilir.

İdeal hava çözümü

Hava beslemesi ve karıştırma, bitki büyümesi için önemli faktörlerdir ve ebm-papst’in eksenel fanları ile hassas bir şekilde kontrol edilebilir. En önemli avantajları:

  • Maksimum ışık yansıması için UV’ye dayanıklı beyaz gövde
  • Sınırlı gölgeleme için yerden tasarruf sağlayan konfigürasyon
  • Enerji tasarruflu, bakım gerektirmeyen GreenTech EC motorlar
  • Sessiz çalışma
  • Kolay tak-çalıştır başlatma için yerleşik elektronikli fan sistemi
  • MODBUS-RTU, 4–20 mA veya 0–10 V aracılığıyla gerektiğinde hız kontrolü

Kaynak