Header Reklam
Header Reklam

EBARA, Vansan ile Türkiye’ye Yatırım Yaptı

21 Aralık 2020 Dergi: Ocak-2021
EBARA, Vansan ile Türkiye’ye Yatırım Yaptı

Global ekipman üreticisi EBARA, Türkiye’nin lider pompa ve pompa sistemleri üreticilerinden Vansan Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %100 hissesini satın almak için anlaşma imzaladı. Satınalmada Vansan’ı Pragma temsil etti. 

Dünyanın en büyük ekipman üreticilerinden olan EBARA, Vansan’ın %100 hissesini Turk Ventures Advisory şirketinin danışmanlığını yaptığı uluslararası kurumsal yatırımcılardan ve kurucu ortaktan satın almak üzere sözleşme imzaladı. Satın almada Vansan ve ortaklarını Pragma temsil etti. Bu satınalma Pragma’nın 2020 yılında yaptığı 6. işlem oldu.  

EBARA Türkiye’de üretimi artırmayı hedefliyor 

1912 yılında kurulan Japonya merkezli EBARA, endüstri ve altyapı sektörlerine yönelik olarak faaliyet gösteren global bir ekipman üreticisidir. Konsolide cirosu 5.1 milyar ABD Doları olan şirket, 17 ülkede kurulmuş olan iştiraklerinde 17 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. EBARA’nın hisseleri Tokyo Borsası’nda işlem görüyor. 

Bu yatırımı takiben, Vansan, EBARA için rekabetçi ve yüksek teknolojiye sahip bölgesel bir üretim üssü olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek. 

Türkiye’nin stratejik konumu, EBARA için Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki başlıca pazarlara etkin ve uygun maliyetli erişim sağlayacak. Türkiye, aynı zamanda, 28 milyondan fazla genç ve iyi eğitimli profesyonel nüfusu ile rekabetçi maliyet yapısında oldukça geniş ve kabiliyetli işgücü havuzu sunuyor. Bu işlem, aynı zamanda EBARA’nın tedarik zinciri yönetimini daha da kuvvetlendirerek şirketin küresel pazardaki rekabet gücünü artıracak. 

Teknoloji odaklı Vansan, Türkiye’nin lider pompa sistemleri üreticilerinden

1964 yılında kurulan Vansan, yaklaşık 70 milyon ABD Doları tutarında cirosuyla Türkiye ve bölge ülkelerindeki lider pompa ve pompa sistemleri üreticilerinden. Vansan, güçlü kurum içi Ar- Ge ve teknik yeteneklere sahip inovasyon odaklı bir şirket. Su teknolojilerine odaklanan ürün portföyü; tarım, sulama, içme suyu ve jeotermal enerji sektörlerinde uygulamaları olan dalgıç pompa ve motorlar ile dikey türbin pompa sistemlerini kapsıyor. 

Güçlü uluslararası dağıtım ağı sayesinde ürünlerinin yaklaşık %70’ini 70’ten fazla ülkeye ihraç eden Vansan, İzmir’de iki üretim tesisinde faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 600 çalışana sahip. 

İşlemin Rekabet Kurumu onayını takiben 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.