Header Reklam

Dünyanın En Sessiz Borusu Wavin AS+, Webinarda Tanıtıldı

04 Mart 2021 Dergi: Mart-2021

Wavin Academy, 4 Mart Perşembe günü düzenlediği web seminerinde, dünyanın en sessiz borusu Wavin AS+ serisini tanıttı. Wavin Türkiye Ürün Müdürü Özlem Özer’in gerçekleştirdiği sunumda, Wavin Global hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, yeni ürün grubu; teknik özellikleri, üstünlükleri ve birlikte kullanılabilen bileşenleri ile tanıtıldı. Sunumda ayrıca akustik ve ses konusunda aydınlatıcı detaylara yer verildi. Özlem Özer’in sunumunda şu bilgiler yer aldı:

40’ı aşkın ülkede üretim yapan Wavin’in dünya genelinde 11.500 çalışanı bulunuyor. Isıtma, soğutma, iklimlendirme, atıksu, kanalizasyon, yağmur suyu yönetimi, temiz su, gaz hattı ve jeotekstil segmentlerini kapsayan bir faaliyet alanına sahip bulunan şirket, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilirlik hedeflerinin dördüne odaklandı. Bunun için; güvenli ve verimli su tedariği, daha iyi tasarruf ve hijyen koşulları, iklim şartlarına dayanıklı şehirler ve daha iyi bina performansı Wavin’in hedeflerini belirledi. Pazardaki değişen ihtiyaçlar ve talepler, Wavin’in yenilik geliştirmesinde itici güç oldu. Hataların getirdiği yüksek maliyetler doğrultusunda artan uzmanlık ihtiyacı, daha sessiz sistemleri barındıran artan konfor talebi ve sessizlikle ilgili giderek çıtasını yükselten yönetmelikler pazarın taleplerini şekillendirdi. 1988 yılında dünyanın ilk sessiz boru sistemini geliştiren Wavin, bu taleplere yanıt vermek üzere, 30 yılı aşkın tecrübesi ile gerek rakipsiz sessizlik seviyesine sahip, gerekse çok kısa sürede ve kolay montaj avantajı sunan Wavin AS+ serisini pazara sundu. Halihazırda Wavin’in sessiz ürünleri dünyada en çok kullanılan plastik ürünlerdir. 

Wavin AS+ grubunun yeni özellikleri:
Easy Fit: Dalgalı spigot uç ve kendinden kayganlaştırıcılı, patentli mavi conta sayesinde daha az itme gücü ihtiyacı
Ultra Seal: Standartların üzerinde yapılan testler ile sızdırmazlık garanti altında
In 4 Sure: Geçme derinliği kontrolü ile uygulama hatalarına karşı önlem
Kompakt Tasarım: Kolay tutuş için tırtıklar ve dar alanlar için uygun tasarım
Patentli kendinden kayganlaştırıcı mavi conta, ürünün en önemli yeniliğidir. Bu yenilik, üstün basınç performansı, çok iyi vakum (negatif basınç) performansı, düşük itme kuvveti sağlar, büyük boru hareketlerine izin verir.
Wavin AS+ sınıfının en iyi plastik boru sistemidir. Sessizlik için özel geliştirilmiş formülü vardır. Üç katmanlı ve mufludur. Push fit birleştirme yöntemi için geliştirilen, kendiliğinden kayganlaştırıcı, kolay birleşim sağlayan güvenilir eşsiz bir contaya sahiptir. Üzerindeki cetvel işareti sayesinde kolayca istenilen ölçüde kesilebilir. Optimize edilen yeni muf yapısı sayesinde kolayca kavranır.
Hammaddesi; mineral takviyeli polipropilendir (PP). 50 mm – 200 mm’ye kadar çap aralığında üretilmektedir. Et kalınlığı; 5,3 mm DN100, yoğunluğu 1.9 g/cm3’tür. Yangın performansı DIN 4102’ye göre normal yanıcı B2 sınıfındadır. Fraunhofer Enstitüsü raporuna göre; 4 L/s debide 10 dB (A) sessizliğe sahip olduğu belgelenmiştir.
PVC, BiTech B1, SiTech+ ve Wavin AS+ olmak üzere birbirinden farklı özelliklere sahip dört ürün grubu ile atıksu ürün gamı, olabildiğince güçlü hale gelmiştir. Sistem ihtiyaçlarına göre seçim yapılabilecek seçenek aralığı da çok geniştir. Örneğin yangına karşı direncin ön planda tutulduğu yerlerde PVC ve SiTech B1 seçilebilirken yüksek sessizlik seviyesi hedeflendiğinde Wavin AS+, en iyi seçenek olacaktır. Yeni ürün grubu Wavin, kombinle&tamamla yaklaşımı ile bu ürünlerin bir arada kullanılmasını desteklemektedir.

Wavin Sessiz Boru Kelepçesi
En önemli yeniliklerden bir diğeri de Wavin Sessiz Boru Kelepçesidir. Wavin’e özgü mavi contası ile bu kelepçe; kayar ve sabit olarak, yatay ve dikey uygulamalarda, tekli veya çiftli olarak kullanılabilir.

Akustik
Ses ve türevleri ile ilgili çalışmalar olan akustik konusunda günümüzde; yapılara ve algılara bağlı sorunlar yaşanmaktadır. Yapıların daha fazla yalıtımlı olması neticesinde dış sesler azalırken, iç mekândaki sesler daha fazla algılanabilmektedir. Benzer biçimde daha hafif konstrüksiyonlar halinde üretilen yapılarda da ses daha fazla duyulur hale gelmektedir. Bu durumu; taş, seramik gibi sesi daha çok ileten zemin kaplamaları, sesi yutma özelliği olan halı ve perde kullanımının azalması ve geniş çam alanlar pekiştirmektedir. Algısal ve duyusal etmenler arasında; artan konfor beklentisi, gürültüye karşı toleransın azalması ve daha çok sessizlik talebinin olması sayılabilir.

Ses
Kulakta hafif basınç dalgalanmaları yaratan hava titreşimleri olarak tanımlanan sesin yoğunluğu; bu basınçtaki dalgalanmalardır. Bu dalgalanma, logaritmik bir ölçek olan desibel (dB) olarak algılanır ve ölçülür. Ses seviyesinin 70 dB(A)’den 80 dB(A)’e yükselmesi halinde, kulak tarafından iki misli yüksek ses olarak algılanır. 
Her bir 10 dB’lik artış, iki kat daha şiddetli ses oluşturur ve bu değişim lineer bir artış değildir. Her 3-5 dB’lik değişim, sesin katlanarak artmasına veya azalmasına sebep olur. Yani 25 dB altındaki sessiz boru alanında, 3 dB’lik değişim, sesin çok daha gürültülü algılanmasına neden olur.

Tesisattaki ses, temel olarak hava kaynaklı ve titreşim kaynaklı sesler olarak iki gruba ayrılır. Ses kaynağı duvarlara doğrudan temaslı değilse, hava kaynaklı ses duvarı titreştirir ve duvar, titreşim kaynaklı sesi yaratarak bitişik odaya sesi iletir. Öte yandan kelepçe gibi bir bileşenin duvara fiziksel teması halinde doğrudan titreşim kaynaklı ses olarak bir iletim söz konusudur. İletilen ses, hava kaynaklı ve titreşim kaynaklı sesin bileşkesidir.
Isıtma-soğutma tesisatı, kullanım suyu ve atıksu tesisatı, bir binadaki ses-gürültü kaynaklarıdır. 

Atıksu Sisteminde Gürültü Kaynakları
Atıksu tesisatının sessizleştirilmesi için gürültüye sebebiyet verecek tüm faktörler irdelenmelidir. Atıksu tesisatında düşen su sesi, çarpma sesi ve akış sesi olarak üç tür gürültü faktörü vardır. Düşen su sesi; atıksuyun kolondan aşağıya inerken çıkardığı bileşke sestir. Hem hava kaynaklı hem de titreşim kaynaklı sesten oluşur. Çarpma sesi; düşen suyun dirseğe çarptığında çıkardığı sestir. Çarpma anında bütün kinetik enerji ses enerjisine dönüşür. Hız düşer ve atıksu çok daha yavaş akmaya başlar. Bu esnada artık yatay boruda akmaya devam eden atıksu, borunun alt çeperinden yavaşça akar ve yön değiştirme gibi nedenlerle akış bozulduğunda ses oluşur, bu ise akış sesidir.
Sessizlik projeden başlar. Yatak odası, banyo-mutfak yerleşimleri, mimari tasarım sürecinde sessizlik gözetilerek belirlenmelidir. Tesisatın yerleşimi de aynı perspektifle yapılmalıdır. Bunun yanı sıra doğru yalıtım ve boru sistemi seçimi de önemlidir.

Doğru seçimi yapmak için: Wavin Ses Kontrol Aracı
Wavin Ses Kontrol Aracı, dört adımda ses kontrolü yaparak doğru seçim yapılmasına yardımcı olur. Bu ücretsiz yazılıma ilk adımda ses ölçümü yapılacak odanın bilgileri girilir. İkinci adımda boru sistemi seçilir. Üçüncü adımda şaft yapı malzemesi ve alan bilgileri girilir ve son adımda ayrıntılı ses raporu elde edilir. Bu rapor PDF formatında, tanımlanan e-posta adresine iletilir. Wavin Ses Kontrol Aracı, gerçekte oluşacak sesi simüle eden bir araçtır.

Wavin BIM kütüphanesine, kuruluşun web sitesinden ücretsiz olarak erişilebilir ve BIM ile yapılan tasarımlarda zaman kazandırır, hata risklerini minimize eder.

www.wavin.com/tr-tr

Webinarı kaçırdıysanız veya tekrar izlemek isterseniz buradan izleyebilirsiniz.