Dünyadan yeni ekipmanlar

05 Ağustos 2007 Dergi: Ağustos-2007

ETALINE  Yeni Nesil Fanlar

Etaline’nin kanal içi fan grubu yenilendi. Düşük enerji dönüşümü fikri etrafında geliştirilen seride, rotor ve stator kanatları, üzerinde pek çok mühendislik hesabı yapılarak yeniden ele alındı. Fan verimi %50 artırılırken, enerji tüketiminin de %30 azaltıldığı seri, hem çevre hem de bütçe dostu. Regülatör ve diğer kontrol birimlerini bir kademe daha küçük seçmek mümkün. Kompakt boyutlandırılmış oluşuyla fan kutularının kanala bağlantıları çok daha sağlıklı yapılabiliyor. Çok az yer kapladığı için tesisat alanından da tasarruf sağlıyor.

1-Çark kasnağı kanat uçlarındaki açıklık kayıplarını önlemekte.

2- Akıştaki aşırı kayıplar, emme ve basınç odacıklarındaki çifte açıklık sızdırmazlığı ile minimize edilmektedir.

3-Çarkın akış tarafına, basınç alanını yaklaşık 1/3 artıran bir stator yerleştirilmiştir.

4- Şekil verilmiş çark ve stator kanatları, sınır tabaka kayıplarını azaltarak, daha geniş bir işletim aralığı ve yüksek verim sağlamaktadır.

5- Yayıcı, statorun ardında kalan dinamik basıncı büyük ölçüde statik basınca dönüştürmektedir.

www.ruck.eu z

EXHAUSTO Basınç Sabitleyici Regülatör - MAC10

M

AC10 fanların işletimini ve gerekli basıncın korunmasını kontrol altında tutar. MAC10 fanın işletim esnasında ihtiyaç duyulabilecek farklı koşulları için biri düşük, biri yüksek olmak üzere iki ön ayar basıncı önerir. Yüksek ve düşük basınç ayarları, tek tek basınç sabitleme regülatörünün kullanımı basit olan menüsü yardımıyla girilebilir. MAC10 yerleşik alarm fonksiyonu, ihtiyaç duyulan basıncın sağlanamaması durumunda otomatik olarak ekranda görünen bir mesajla uyarır. Cihazın harici bir uyarı için ayrıca bir izolatör devresi vardır. MAC10’da gereken basınç seviyesinden uzaklaşıldığında alarm tetiklenir, basınçtaki bu sapma devam ettiği sürece alarm devreden çıkmaz. Basınç sabitleme regülatörü alarmın tetiklenmesinin ardından basınç istenen değere geri döndüğünde otomatik olarak çalışmasına devam eder. MAC10 fan motorundaki termal devre kesici ile bağlantılandırılabilir. Her hangi bir nedenle cihazın devre dışı kalması halinde alarm tetiklenir. MAC10 azami hava akışı ayarları için elle kumandayı gerektiren durumlar için harici bir başlatma/durdurma sistem tercihi de sunar. MAC10 her tür mekánda veya fanların yakınında bulunabilir ve kontrol odasına sinyal iletebilir.

www.exhausto.com z

Besleme voltajı: 230VAC

Tavsiye edilen işletme basıncı: 50-500Pa

Ortam sıcaklığı: -20ÜC / +50ÜC

Basınç alarmı için ayar aralığı: 0-500Pa

Alarm süresi için ayar aralığı:

0-1,000 saniye.

Ayarlanan sıcaklık- düşük: -25ÜC / 0ÜC

Ayarlanan sıcaklık - yüksek: -10ÜC / 15ÜC

Alarm devresi (max. yük)

İzolatör devresi: 230VAC, 8A (AC1)

Hava giriş basıncı koruma sınıfı: IP54


Etiketler