Header Reklam

Dünya Soğutma Ekipmanları Pazarı Büyüyor

13 Kasım 2018

Özellikle Çin ve Hindistan gibi ekonomisi ve kentleşme hızı yüksek ülkeler başta olmak üzere soğuk zincir giderek önemini artırıyor. JARN Dergisi’nin 2017 yılı tahminlerine göre, küresel soğutma pazarı, tesis yapımı ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere, bir önceki yıla oranla %4.6 oranında büyüme kaydederek 93.3 milyar USD hacmine ulaştı. Bu hacim içinde ticari uygulamaların payı 61.3 milyar, endüstriyel uygulamaların payı 29.6 milyar ve soğuk taşımacılığın payı %5.4 oranına sahip oldu. Ticari ekipmanlardan soğuk teşhir vitrinlerinin pazar payı 20.4 milyar, meşrubat soğutucularının 5.7 milyar, buz makinaların 3.3 milyar, diğer ticari ekipmanların (soğutucu, dondurucu, yoğuşturucu) 6.3 milyar, ilgili yan komponentlerin 3.2 milyar, otomatların 2.4 milyar USD hacminde. 13.4 milyar USD ile en büyük pazar Kuzey Amerika. Bunu sırasıyla 10.6 milyar USD ile Asya ve 9.7 milyar USD ile Avrupa izliyor. Diğer bölgelerin toplam soğutma pazarı hacmi ise 7.6 milyar USD.

Dondurulmuş gıda ve ilaç endüstrileri, sadece hızlı endüstrileşme ve kentleşme görülen bölgelerde değil, Japonya, Avrupa ve ABD gibi ülkelerde de yükselişte. Soğuk ve donmuş ürünlerin nakliyesinde kullanılan CRB (cold roll box) soğutucu-dondurucu cihazlar, özellikle Japonya, Avrupa ve A.B.D.’de pazar doygunluğunu hızla yükseltiyor. Dünya genelinde görülen önemli bir eğilim de büyük süpermarketlerin yerine küçük veya en fazla orta ölçekli, 24 saat açık bulunan semt marketlerinin artıyor oluşudur. Bu eğilim de soğuk zincire yönelik ürün ve hizmetler için yeni fırsatlar doğuruyor. Öte yandan e-ticaretin hız kesmeyen gelişimi, soğuk taşıma alanında da önemli bir etken olarak öne çıkıyor. Büyük kompresörlü, paralel bağlanabilen soğutma grupları, büyük süpermarketlerde kullanılıyor. Özellikle Avrupalı üreticiler Çin pazarında bu sistemleri satmaya başladı. Çine satılan soğutma gruplarında, soğutucu akışkan olarak CO2 kullanılıyor.

Gıda Pazarlama Enstitüsü (FMI) istatistiklerine göre 2017’de toplam süpermarket satışları 682.7 milyar USD hacminde ve bunun 267.9’u kolay bozulabilir gıdalara ait. Bu gıda segmentinin yıllık artış oranı ise %10.2’ler seviyesinde. Çin Soğutma Klima Endüstrisi Derneği’nin (CRAA) istatistik verilerine göre 2017’de Çin’de 360.000 soğuk teşhir vitrini satılmış. Süpermarketlerde soğutucu akışkan olarak R404A kullanımı devam etmekle beraber CO2 ve amonyak kullanan kaskad sistemler veya CO2 ve hidrofloroolefin (HFO) kullanan kaskad sistemler yaygınlaşmaya başladı. Özellikle Avrupa, ticari soğutucu ekipmanlarda, soğutucu akışkan olarak CO2’nin kullanımını destekliyor. Ancak Avrupa’nın kuzeyi ile güneyi arasında CO2’li sistem tercihi farklılık gösteriyor.

Norveç, Danimarka Kuzey Avrupa ülkeleri, Almanya özellikle yeni açılan mağazalarda CO2’li ekipmanları tercih ederken İtalya, İspanya ve Fransa gibi ılık iklim kuşağındaki ülkelerde CO2’li sistem kullanımı çok düşük oranda kalıyor. Bir süpermarketin elektrik tüketiminin %40’ı, midi-mini marketin elektrik tüketiminin 25’i soğutucu ekipmanlardan kaynaklanıyor.

Bu nedenle işletme sahipleri için ekipman seçiminde enerji tüketimi, önemli bir seçim kriteri oluyor.