Header Reklam
Header Reklam

Dünya Kredi Birlikleri Vakfı, Türkiye Kooperatif Deprem Yardım Fonu'nu Başlattı

17 Şubat 2023 Dergi: Şubat-2023
Dünya Kredi Birlikleri Vakfı, Türkiye Kooperatif Deprem Yardım Fonu'nu Başlattı

Dünya Kredi Birlikleri Vakfı (Worldwide Foundation for Credit Unions), Dünya Kredi Birlikleri Konseyi (World Council of Credit Unions) ortaklığıyla Perşembe günü, 6 Şubat'ta meydana gelen iki depremden büyük yıkıma uğrayan Türkiye'nin kooperatif hareketini desteklemek için bağış toplamak amacıyla Türkiye Kooperatif Deprem Yardım Fonu'nu başlattı.

Gaziantep'te sabah erken saatlerde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremi, saatler sonra Kahramanmaraş'ta 7,5 büyüklüğündeki deprem izledi. TarımKredi (Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri), depremlerden etkilenen 10 ilde 80.000 üyeli 150'den fazla kooperatife sahiptir ve bu kurumların en az yarısının belli ölçüde yıkıma uğradığı tahmin edilmektedir.

Dünya Kredi Birlikleri Konseyi Başkanı ve CEO'su Elissa McCarter LaBorde, en önemli ihtiyaçları değerlendirmek ve Yardım Fonu'nun mümkün olan en iyi ve en acil şekilde nasıl kullanılabileceğini belirlemek için TarımKredi liderleri ve Türkiye'deki diğer kuruluşların başkanlarıyla iletişime geçti. 

McCarter LaBorde, “Kariyerimin daha önceki dönemlerinde Türkiye'de deprem sonrası kurtarma programlarını yöneten biri olarak, kalbim bu trajediden etkilenen birçok toplulukla birlikte. Dünya Konseyi ve Dünya Çapında Vakfımız, onlarca yıldır doğal afetlerin ardından mali açıdan kooperatiflere yardım etmektedir. Küresel kredi sendikası hareketinin cömertliğini, ihtiyacı olanları desteklemek için seferber ederek yardım etmede rol oynamaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Türkiye Kooperatifi Deprem Yardım Fonu'na yapılan bağışlar için:

https://secure.givelively.org/donate/worldwide-foundation-for-credit-unions-inc/turkish-cooperative-earthquake-relief-fund

Dünya Kredi Birlikleri Konseyi, kredi birlikleri için küresel ticaret birliği ve geliştirme platformudur. Konsey, insanları yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı finansal hizmetlere erişim yoluyla güçlendirmek için dünya çapında kredi birliklerinin ve diğer finansal kooperatiflerin sürdürülebilir gelişimini desteklemektedir. Dünya Kredi Birlikleri Konseyi, uluslararası kuruluşlar nezdinde küresel kredi birliği sistemi adına savunuculuk yapar, yasa ve düzenlemeleri iyileştirmek için ulusal hükümetlerle birlikte çalışır. Teknik yardım programları, kredi birliklerinin mali performansını güçlendirmek ve erişimlerini artırmak için yeni araçlar ve teknolojiler sunar.

Konsey, 90 ülkede 300'den fazla teknik yardım programı uygulamıştır. Dünya çapında 118 ülkede 87.914 kredi birliği ve 393 milyon kişiye hizmet vermektedir.

www.woccu.org