Header Reklam
Header Reklam

Dr. Yosr Allouche, Uluslararası Soğutma Enstitüsü'nün Yeni Genel Müdürü Olarak Atandı

24 Ağustos 2023 Dergi: Eylül-2023
Dr. Yosr Allouche, Uluslararası Soğutma Enstitüsü'nün Yeni Genel Müdürü Olarak Atandı

Dr. Yosr Allouche (39 yaşında), Uluslararası Soğutma Enstitüsü'nün (IIR) Genel Müdürü görevini üstlenen ilk kadın olacak.

20 yıl sonra görevinden ayrılacak olan Didier Coulomb'un yerine, Norveçli-Tunuslu soğutma bilimcisi Dr. Allouche, Norveç (Norveç Dışişleri Bakanlığı; Fransa'daki Norveç Büyükelçiliği) tarafından aday gösterildi ve Paris'teki 26. IIR Uluslararası Soğutma Kongresi arifesinde, Fransız Soğutma Derneği (Association Française du Froid) tarafından aday gösterilen Yannick Mathieu karşısında oylamayla atandı.

Alanında 13 yıllık deneyim ve bilgi birikimiyle 2024 yılının ikinci döneminde resmi olarak IIR'nin liderliğini üstlenecek.

Dr. Allouche, atanmasına istinaden şunları söyledi: “Üye ülkelerimizin bu üst düzey görevi üstlenmem konusunda bana duyduğu güvenden dolayı heyecanlıyım ve müteşekkirim. Bir soğutma bilimcisi olarak, üye ülkelerimiz tarafından IIR'nin birçok simgesel önde gelen şahsiyetinin ardından gelen ilk kadın olarak seçilmek benim için bir onurdur. Tüm becerilerimi, bilgimi ve enerjimi kuruluşumuz, ülkelerimiz ve üyelerimiz için anlamlı bir fayda ve katma değer sağlamak için kullanacağım”.

Şu anda IIR'de proje başkanı olan Dr Allouche, Porto Üniversitesi (Portekiz) Mühendislik Fakültesi'nden Makine Mühendisliği alanında doktora derecesine sahiptir ve bilimsel dergilerde, kılavuzlarda ve raporlarda yayınlanmış çok sayıda makalenin yazarıdır.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde (NTNU) Soğutma Teknolojisi alanında araştırma bilimcisi olarak görev yaptı ve 2021'den beri NTNU'da davetli Doçent unvanına sahip.