Header Reklam
Header Reklam

Dr. Emre Ilıcalı: “Sera gazında denetim başlıyor, iş dünyası hazırlıklı olmalı”

24 Haziran 2022 Dergi: Temmuz-2022
Dr. Emre Ilıcalı: “Sera gazında denetim başlıyor, iş dünyası hazırlıklı olmalı”

İklim Değişikliği Başkanlığı’nın kurulmasına dair düzenleme Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Konuyu değerlendiren Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı Avrupa Yeşil Mutabakatı’na imza atan Türkiye’nin iklim değişikliği taahütlerini yerine getirmek, izlemek ve raporlamak üzere Bakanlık bünyesinde ilgili başkanlığı oluşturduğunu söyledi. Yönetmelikte aynı zamanda Sera Gazı Azaltım Politikası Daire Başkanlığı, Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Daire Başkanlığı da kuruldu.  Dr. Ilıcalı, “Sera gazında izleme ve denetimlerin başlayacağını söyleyebiliriz. İş dünyasının kendi bünyelerinde oluşturacakları birimlerle bu konuyla daha yakından ilgilenmesi gerekiyor” uyarısında bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kapsamında faaliyet gösteren İklim Değişikliği Başkanlığı için kritik düzenlemeler yürürlüğe girdi. Konuyu değerlendiren Altensis Kurucu Ortağı Dr. Emre Ilıcalı Avrupa Yeşil Mutabakatı’na imza atan Türkiye’nin iklim değişikliği taahütlerini yerine getirmek, izlemek ve raporlamak üzere Bakanlık bünyesinde ilgili başkanlığı oluşturduğunu söyledi. 
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte aynı zamanda Karbon Fiyatlandırma Daire Başkanlığı, Sera Gazı Azaltım Politikası Daire Başkanlığı, Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi Daire Başkanlığı, Teknoloji ve Yeşil Dönüşüm Dairesi Başkanlıkları da kuruldu. Yeşil binalar ve sürdürülebilirlik danışmanı Dr. Emre Ilıcalı, sera gazında izleme ve denetimlerin başlayacağı uyarısında bulunarak, “İş dünyası kendi bünyelerinde oluşturacakları birimlerle artık konuyla daha yakından ilgilenmeli. Türkiye’nin uluslararası taahhütlerinde boşvermişliğe yönelme şansı yok, ilgili başkanlıklar gerekli izleme ve denetimleri yaparak konuyu raporlamakla yükümlüler. Belki de bu nedenle sera gazı konusu iki ayrı başkanlık tarafından takip edilecek. Birinde sektörlere ilişkin sera gazının azaltılmasına ilişkin strateji ve politikalar belirlenirken, diğer başkanlıkta ise sıkı takip ve izlemeye dayanan bir süreç geliştirilecek” diye konuştu.

İhracatçıya Karbon Fiyatlama Uyarısı

Yönetmeliğin Emisyon Ticaret Sistemi’ne de ışık tuttuğunu anlatan Dr. Emre Ilıcalı, yakın zamanda sera gazı azaltım konusunu ciddiye almayan ihracatçılar için sınırda karbon vergisi gibi ilave yükler geleceğini hatırlatarak, “Kurulacak olan Karbon Fiyatlandırma Daire Başkanlığı’nın bu alanda ihracatçılara rehber ve yönlendirici olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.
Yeni yapılanma sayesinde iklim değişikliğiyle mücadele için uluslararası alanda finansman arayışına gidileceğini belirten Dr. Emre Ilıcalı, “Ayrıca olumlu bulduğumuz bir başka gelişme de yeşil dönüşüm konusunun teşkilatta ayrıca yer almış olması. Biz yıllardır Altensis olarak başta gayrimenkul sektörü ve yeşil binalar olmak üzere, birçok ilgili sektörde yeşil dönüşümü yaygınlaştırma yolunda mücadele verdik. Şimdi Yeşil Dönüşüm Daire Başkanlığı’nın tüm sektörlerde çevre dostu anlayışın hakim olması adına eylem planları ortaya koyacağını görüyoruz. Tabii ki bu sadece mevzuatlar ve kamu yaptırımları ile çözülebilecek bir sorun değil. Topyekün mücadele ve işbirliği gerektiriyor. Yeni düzenlemeler ülkemize hayırlı olsun” dedi.