Header Reklam

DKM İnşaat’tan Yeni Üretim Hamlesi

12 Şubat 2021 Dergi: Şubat-2021

Sismik koruma sektörünün baş aktörlerinden DKM İnşaat, sismik koruma ürünleri grubunu kendi markası ile üretmeye başladı.

Yapıların güvenli ve konforlu olması için hızlı ve yenilikçi çözümler üretmek misyonuyla 2003 yılında kurulan DKM İnşaat, ses yalıtımı ve titreşim kontrolü ürünlerinin sonrasında sismik koruma ürünlerini de kendi markası ile üretmeye başladı. 

2015 yılında TUNEX Ses Yalıtım Membranlarını ve 2016’da REZONEX Titreşim Alıcı Pad ve Ayakları piyasaya sunan DKM, 2020 yılı içinde tasarım ve testlerini tamamladığı SISMEX markalı sismik koruma ürünleri ile tüm ürün gamını yerli üretime çevirdi.

DKM İnşaat tarafından yapılan açıklamada, “Yapıların sismik dayanıklılığının yanında yapısal olmayan elemanların sismik korumasının önemi anlaşılmıştır. Dünyanın en yoğun ikinci deprem kuşağının üzerinde bulunan ülkemizde yapıların depremlere dayanıklı olarak tasarlanmasıyla birlikte yapısal olmayan elemanlarda da sismik koruma yapılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bina içerisindeki mekanik, elektrik ve mimari bileşenlerin deprem esnasında bağlantılarından kurtularak sisteme ve kendisine zarar vermesine, can kayıplarına yol açmasına veya kaçış yollarını kapatmasına engel olunmalıdır. Mali boyutta da toplam maliyetin yaklaşık %80'ini oluşturan yapısal olmayan sistemlerin korunması ve düşen sigorta maliyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sismik askı sistemleri, sismik sınırlayıcılar, sınırlayıcılı yaylı izolatörler ve kauçuk burç contalardan oluşan SISMEX ürünleri yapısal olmayan tüm elemanların (mekanik, elektrik ve mimari bileşenler ile tefrişat) sismik koruma uygulamalarının yerel ve uluslararası yönetmeliklere uygun olarak kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan sağlıyor. İTÜ laboratuvarlarında ANSI-ASHRAE 171-2017 Standardına göre TUV gözetiminde testleri gerçekleştirilen SISMEX ürünleri pek çok önemli projede tercih ediliyor” ifadelerine yer verildi.