Header Reklam
Header Reklam

Demirdöküm'den tesisat ve cihaz kursları

05 Haziran 1994 Dergi: Haziran-1994

Demirdöküm, inşaat ve ısıtma sektöründe hizmet verenlerin bilgi ve becerisini arttırmak amacıyla, bireysel ve merkezi ısıtma cihazları ve tesisatı kursu düzenledi. Bu amaçla Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi'nde Demirdöküm tarafından kurulan labaratuarda uygulamalı ve teorik dersler yapılmaya başlandı. Demirdöküm yetkililerin verdiği bilgiye göre, öncelikle tesisatçılara yönelik bu kurslar, 4 Nisan 1994 tarihinde başlamış, 13 Mayıs 1994'de ara verilmiştir. 16 Mayıs tarihinde ise servis teknisyenleri kursu başlamıştır. Tesisatçılardan sonra bu kurslarda satış elemanları, servis teknisyenleri ve tesisat mühendislerine olmak üzere tesisat konusunda faaliyette bulunan her kesime bu eğitimlerin verilmesi sağlanacaktır. Demirdöküm yetkilileri yaptıkları açıklamada, konunun önemi dolayısıyla gerek üreterek gerekse ithal ederek inşaat sektörü pazarına sundukları cihazların özelliklerini ve tesisatlandırma kurallarını kullanıcılara daha iyi öğretmek ve bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla bu kursların düzenlediğini belirttiler. Konu hakkında Türk Demirdöküm Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Karahasanoğlu ile Zincirlikuyu Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Halil Yılmaz arasında yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan protokol, Türk Demirdöküm A.Ş. Genel Müdürü Mete Nakipoğlu ve MEB Teknik Öğretim Genel Müdürü İbrahim Çoksak tarafından 1 Nisan 1994 tarihinde imzalanmıştır.

4 Nisan'da başlayan ilk tesisatçı eğitim kursu 9 Nisan'da sonuçlanmış, 11 Nisan'da ikinci kurs başlatılarak 13 Mayıs tarihine kadar her iki kurs birer hafta ara ile yenilenmiş ve toplam 82 tesisatçının bilgi ve beceri düzeyi arttırılmıştır.

Yaz ayları içinde devam edecek olan servis teknisyenleri eğitimi ise, 16 Mayıs tarihinde başlatılmıştır. Programlı bir şekilde devam eden bu kurslara, Demirdöküm yetkili satıcılarının tesisatçıları katılmaktadır. Bilahare konu ile ilgili mühendis, teknisyen ve cihaz satıcıları da katılacak olup, ayrıca okul öğrencilerinin de bu kurslardan yararlanmaları sağlanacaktır.

Demirdöküm yetkilileri, bu hizmetteki amaçlarının ülkemizdeki genel tesisat bilgi düzeyini yükseltmek, bilinçli tesisatçılar yetiştirmek, böylelikle ülke ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayarak, bu kursların sürekli düzenleneceğini öncelikle büyük şehirlerde olmak kaydıyla Türkiye sathına yaymayı planladıklarını açıklamışlardır.  


Etiketler