Header Reklam

DemirDöküm’den “Açık Fabrika, Şeffaf Üretim” Projesi

25 Eylül 2017 Dergi: Eylül-2017

DemirDöküm, fabrika kapılarını yabancı müşterilerine açtı. Bozüyük fabrikasından dünyanın 50 ülkesine iklimlendirme sektörünün en yenilikçi ürünlerini ihraç eden DemirDöküm, Ar-Ge kabiliyeti, üretim tekniği, yetişmiş insan gücü ile yabancılardan tam not aldı. 267 bin m2 açık, 65 bin m2 kapalı alana yayılan Bozüyük tesislerinin kapısını “Açık fabrika, şeffaf üretim” projesi ile yabancı alım heyetine açan DemirDöküm, 4 günlük program kapsamında müşterilerini bilgilendirdi. Son 2 yıldır ihracattaki başarılı çıkışı daha yukarıya taşımak için hayata geçen proje ile ülkelerinde DemirDöküm markalı ürün satacak müşterileri için üretim üssünün kapılarını açtıklarını belirten DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, “Kısa süre önce hayata geçirdiğimiz fabrika gezi programı büyük ilgi gördü. Şimdiye kadar yurtdışından 45 müşterimizi ağırladık. Fabrika gezisinde şirket sahipleri, yöneticiler, bayi, alt bayi, servis, usta ve tesisatçılar, DemirDöküm’ün bu alandaki çalışmalarını, yatırımını, kullandığı teknolojiyi, üretim tekniğini, nitelikli insan gücünü görme fırsatı yakaladı. Baştan sona müşterilerine satacakları ürünün üretim hikâyesine tanık olan ziyaretçiler satışını, tesisatını yaptığı ürün için daha fazla sorumluluk duymaya başladı” dedi.

Program kapsamında yurtdışı heyetine üretimin yanı sıra stok, sevkiyat, kalite, satış sonrası hizmetler alanında yapılan çalışmaların aktarıldığına da değinen Erdem Ertuna şunları söyledi: “7/24 çalışan üretim hatları, kalite standartları, üretimi biten ürünlerin testleri ve tüketiciye ulaşana kadarki süreç hakkında müşterilerimize deneyim kazandırmamızın olumlu sonuçları oldu. Mısır, Irak, Afganistan ve Yunanistan’dan gelen müşterilerimizin siparişlerinde yüzde 26 artış oldu. Proje kapsamında yıl sonuna kadar İran, Ürdün, Türkmenistan, Ukrayna, Gürcistan ve Belçika’daki 100’e yakın müşterimiz için de Bozüyük programı yapacağız. DNA’sında kalite olan DemirDöküm ürünlerini yeni pazarlara açmak için de yoğun olarak çalışıyoruz. Yeni odağımız olan Latin Amerika pazarında önemli hedeflerimiz var. Radyatörden şofbene, panel radyatörden kombiye kadar Türkiye’de ve dünyada değişen tüketici ihtiyaçları için en yüksek seviyede karşılayacak ürün gamına sahibiz.”

“Yılsonu büyüme hedefimiz yüzde 20”

DemirDöküm’ün 3 yıllık ihracat hedeflerine de değinen Ertuna, “DemirDöküm olarak güçlü olduğumuz ülkelerin haricinde Latin Amerika’ya ek olarak Arjantin’de de ciddi bir potansiyel görüyoruz. Meksika ve Uruguay potansiyellerimiz arasında yer alıyor. Brezilya bizim için önemli bir ekonomi. Tüm potansiyel müşterilerimizi Türkiye’de, Bozüyük’te ağırlayarak satışlarımızı artırmayı, 2017 yılını yüzde 20 büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.