Header Reklam
Header Reklam

DemirDöküm CEO’su Alper Avdel: “Türkiye’yi kaskad cihazlarda üretim üssü yapıyoruz”

07 Eylül 2020 Dergi: Ekim-2020
DemirDöküm CEO’su Alper Avdel: “Türkiye’yi kaskad cihazlarda üretim üssü yapıyoruz”

Bozüyük fabrikasına düzenli olarak yatırım yapan DemirDöküm, bu kez de yüksek kapasiteli (kaskad) cihazların üretimi için önemli bir yatırımda bulundu. 

İklimlendirme sektöründeki 66 yıllık birikimi, teknolojisi ve nitelikli iş gücü ile birçok ilki hayata geçiren DemirDöküm, Türkiye’yi yüksek kapasiteli (kaskad) cihazlarda üretim üssü yapmak için Bozüyük fabrikasına yeni bir yatırım yaptı.

Yenilikçi ürünleriyle küresel pazardaki iddiasını her geçen gün artıran DemirDöküm, Türkiye’ye birçok açıdan katma değer sağlayacak yeni yatırımıyla ilgili detayları DemirDöküm CEO’su Alper Avdel ve Satış Direktörü Ufuk Atan’ın katılımıyla 7 Eylül Pazartesi günü düzenlenen online basın toplantısı ile paylaştı. 

Türkiye’den 52 ülkeye ihracat
DemirDöküm’ün son 5 yılda Türkiye’de üretimini gerçekleştirerek dünyanın dört bir yanına ihraç ettiği ürünleriyle üst üste rekora imza attığını belirten DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, “İki yıl önce grubumuzun ihracat şirketi Vaillant International’ın yönetim sorumluluğu ve ihracat faaliyetlerinin yönetimi bize verilmişti. Ortadoğu’dan ABD’ye kadar dünyadaki ihracat sorumluluğunu üstlendik. Türkiye'den dünyaya yerli üretimimizi ihraç etmemiz için sunulan bu fırsatı çok iyi değerlendirdik. Bugün Türkiye’den 52 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Sahip olduğumuz pazar liderliklerini farklı ülkelerde de elde etmek için çalışıyoruz. Türki Cumhuriyetler dahil 5 bölgeye odaklandık. İlklerimize, elde ettiğimiz başarılara şimdi daha büyük bir sorumluluk ekledik” dedi.

Sadece Türkiye’de üretilecek
Yaşam alanlarının değişim gösterdiği günümüzde, merkezi doğalgaz sistemi ile ısınan apartman, site, plaza gibi mekânlar için kaskad cihazların öneminin giderek arttığını belirten Avdel, “Yatırımlarımızı istikrarlı olarak devam ettiriyoruz. 5 yılda toplam 200 milyon TL’lik yatırım yaptık. Her yıl ciromuzun yüzde 1,7’sini Ar-Ge’ye ayırıyoruz ve geleceğimize toplamda 40 milyon TL’lik düzenli yatırım gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz yeni kaskad yatırımı ile grubumuzun kaskad cihazlarının üretim sorumluluğu DemirDöküm’e emanet ediliyor. Bu üretim sadece Türkiye pazarı için değil, tüm ihracat pazarları ve grubumuzun faaliyet gösterdiği tüm diğer pazarlar için geçerli olacak. Kaskad üretiminde verilen bu sorumluluk ile Türkiye’yi grubumuzun kaskad üretim üssü yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeni cihazlar 29 ülkeye ihraç edilecek
DemirDokum-Bozuyuk-FabrikaÜlkemizdeki toplu konut projeleri ve bölge ülkelerde yürütülen projelerle birlikte kaskad sistem ihtiyacının önümüzdeki dönemde daha fazla artacağını öngördüklerini belirten Alper Avdel şöyle konuştu: “Seri üretime geçen cihazlar için bu süreçte birçok ülke ile görüşme gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar 10 bin adet kaskad cihazı üretmeyi hedefliyoruz. Yüksek kapasiteli ürünlerimiz için ilk siparişleri Avusturya, Belçika, Çin, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya, Rusya’dan aldık. DemirDöküm üretimi olan cihazları Türkiye’den 29 ülkeye ihraç edeceğiz. Makina, üretim hattı, alt yapı ve yeni iş gücünün yanı sıra toplam gelirlerimiz içerisinde yüzde 50'lik paya ulaşmasını hedeflediğimiz ihracat hedefimize destek verecek bu girişim ile ülkemize daha fazla katma değer yaratacağız.”

“Öncü işlere imza attık”
DemirDokum-Satis-Direktoru-Ufuk-AtanToplantıda koronavirüs pandemisi süresince yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi paylaşan DemirDöküm Satış Direktörü Ufuk Atan, “Bu süreçte ‘Her koşulda DemirDöküm yanında’ söylemiyle hareket ederek ilk günden itibaren üst düzey önlemlerle çalışanlarımızın, yetkili satıcımızın, servisimizin, müşterilerimizin yanında olduk. Paydaşlarımıza yönelik hayata geçirdiğimiz DemirDöküm Akademi Programımızda tüm eğitimlerimizi hızlıca online sınıflara taşıdık. Toplamda 27 sanal sınıf ve 20 online eğitim videosunu kısa sürede hayata geçirdik. Müşterilerimizin ürünlerimize daha kolay ulaşabilmeleri ve hizmet alabilmeleri için hızlı bir dijital dönüşüm çalışmasını hayata geçirdik, yeni bir müşteri deneyimi ağı ördük. Müşterilerimiz, pandemi sürecinde de 7 gün 24 saat boyunca DemirDöküm Müşteri İletişim Merkezi’nden ve içeriğini geliştirmeye devam ettiğimiz Whatsapp Destek Hattı’ndan bize kesintisiz bir şekilde ulaştı. Bu süreçte Whatsapp Destek Hattımıza ek olarak yeni uygulamamız Görüntülü Keşif Hizmeti ile tüketicilere bilgisayarları ya da akılı telefonları aracılığıyla kombi keşfi için talep oluşturma imkânı sunduk. Yetkili satıcılarımız, 24 saat içerisinde gelen taleplere yanıt verip video konferans üzerinden danışmanlık hizmeti vererek en geç 48 saat içinde müşteri talebine ve mekâna uygun seçimleri sundu” dedi. 

“Yılın ilk 8 ayını sektörün üzerinde bir büyümeyle tamamladık”
Haziran ayı itibarıyla başlayan normalleşme sürecinin satışları olumlu etkilediğini belirten Ufuk Atan, DemirDöküm’ün 8 aylık satış gelirlerini değerlendirdi. Koronavirüs pandemisinin iklimlendirme sektöründe de derinden hissedildiğini kaydeden Ufuk Atan, “Yılın ilk çeyreğinde çok hızlı bir büyüme yakaladık. İkinci çeyreğin başlangıcında ise küresel ölçekte öngörülemeyen bir sürece girdik. Koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerini iklimlendirme sektöründe de hissettik. Normalleşmeyle beraber sosyal hayata kontrollü geri dönüş, gayrimenkul sektörü için başlatılan konut kredisi kampanyası ve kredi faizlerindeki düşüş, sektörümüze olumlu yansıdı. Satın alma, ödeme ve satış sonrası hizmetlerde hayata geçirdiğimiz öncü işler, sunduğumuz ödeme fırsatları ve tüketicilerimiz ile kurduğumuz 66 yıllık bağ ile yılın ilk 8 ayını sektörün üzerinde bir büyümeyle tamamladık. Eylül ayı itibarıyla kombi sezonuna giriş yaptık. Bu ivmeyi önümüzdeki dönemde de devam ettirerek yılı sektörün üzerinde büyüme rakamlarıyla tamamlamayı hedefliyoruz. DemirDöküm olarak tüketicilerimize sunduğumuz satış öncesi, sırası ve sonrası benzersiz hizmetlerimizin yanı sıra avantajlı ödeme seçenekleri ile yıl sonu hedefimiz pazar payımızı artırarak liderliğimizi pekiştirmek” açıklamasını yaptı.