Header Reklam

DemirDöküm, Bozüyük Tesisleri’nde 2018 Yılının İlk 9 Ayını Değerlendirdi

19 Kasım 2018 Dergi: Kasım-2018
DemirDöküm, Bozüyük Tesisleri’nde 2018 Yılının İlk 9 Ayını Değerlendirdi

DemirDöküm, 2018 yılının ilk 9 ayını Bilecik Bozüyük tesislerinde düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. “Dönüşüm Yılı” olarak duyurulan 2018’in ilk 9 ayında hedeflerini ikiye katlayan DemirDöküm’ün basın toplantısı DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna ile DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi ve Fabrika Direktörü Gürhan Çoban’ın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda 2017 yılında olduğu gibi 2018’e de 40 milyon TL’lik yatırım planıyla başladıklarını belirten DemirDöküm CEO’su Alper Avdel; fabrika, üretim, marka ve dijital dönüşüm çalışmaları için planlanan 40 milyon TL’lik yatırımın büyük bir bölümünü hayata geçirdiklerini söyledi. Yılbaşında açıklanan yüzde 20 büyüme hedefini, yılın ilk 9 ayında ikiye katladıklarını söyleyen Avdel, geçen yılın ilk 9 ayına kıyasla yüzde 46 büyüme elde ettiklerini vurguladı. Avdel şöyle konuştu: “ErP Yönetmeliği ile birlikte Türkiye’nin yeni yoğuşmalı kombisi Atromix’i, kaskad pazarı için MaxiCondense’in yeni ürünlerini ve ısı pompası alanında da MaxiAir ürün grubumuzu tüketicilerimizin beğenisine sunduk. Yeni ürünlerimiz ve yeni girdiğimiz alanlardaki çözümlerimiz yüksek müşteri memnuniyeti sağladı. İç pazarın yanı sıra yurtdışında da sürdürülebilir büyümemize devam ettik.”

“İhracatta dolar bazında yüzde 49 büyüdük”

Toplantıda, ihracattaki başarının 2018’de de sürdürüldüğünü belirten Avdel, “DemirDöküm olarak her yıl çok önemli sonuçlar ortaya koyarak ülkemize sağladığımız katma değeri artırıyoruz. Bu yılın başında da kendimize önemli bir hedef belirlemiştik. İhracatta yüzde 25’lik büyüme ile 100 milyon dolar barajını aşmayı hedeflediğimizi açıklamıştık. Kurdaki dalgalanma ve bölgede yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen hedeflerimizde sapma olmadı. 50 ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatla Eylül ayı sonunda 75 milyon doların üzerine çıktık, dolar bazında yüzde 49 büyüdük” dedi. Üretimden satışa ve ihracat çalışmalarına kadar yıl sonunda yeni bir rekor kırmak için çalıştıklarını vurgulayan Avdel, “2017 ve 2018 yılında üst üste gerçekleştirilen 40 milyon TL’lik yatırıma 2019 yılında da devam edeceğiz. Sektörde öncü olduğumuz alanlara yenilerini eklemek, kusursuz müşteri memnuniyeti sağlamak, hizmet verdiğimiz alanlarda fark yaratmak için geleceğimize yatırım yapmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

“Yoğuşmalı satışlarımız yüzde 90 arttı”

İç ve dış pazarda yaşanan dalgalanmalara rağmen DemirDöküm’ün hedeflerinde sapma yaşamadan emin adımlarla yoluna devam ettiğini belirten DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ertuna, “Ürünlerimizle, projelerimizle, sektördeki öncülüğümüzün tam anlamıyla hakkını veriyoruz. 2018’e çok iyi hazırlandık ve daha yüksek kapasiteli, daha yüksek verimli, daha uzun ömürlü hatta daha kolay montaj yapılabilen ve tüketicisine daha fazla katma değer sunan ürünlerimizi ardı ardına satışa sunduk. Yıl başında yaptığımız ‘Yoğuşmalıda yeni bir tarih yazacağız’, ‘Türkiye’nin yeni kombisi Atromix’ olacak açıklamalarımızın arkasındayız. Sektör ve tüketicilerimiz, yoğuşmalı ailemizin yeni ürünlerini çok sevdi. Yoğuşmalı kombi satışlarımız yüzde 90 arttı. Kaskad tarafında da MaxiCondense ile pazardan olumlu dönüşler alıyoruz. Kaskad satışlarımız yüzde 50 seviyesinde, VRF satışlarımız ise yüzde 40 arttı. Şofben, termosifon, klima satışlarımız geçen yılla aynı seviyede devam etti” dedi. DemirDöküm’ün ısıtma tarafındaki iddiasının katlanarak arttığına dikkat çeken Ertuna; kombi, panel radyatör, şofben ve termosifondaki pazar liderliklerinin devam ettiğini açıkladı.

“Hedefimiz pazar liderliğimizi Güney Amerika ülkelerine taşımak”

Toplantıda ihracat çalışmalarının detaylarına da değinen Ertuna, özellikle şofben ürün grubunda Avrupa’daki yönetmelik değişikliği nedeniyle AB ülkelerine olan satışların geçen seneye göre önemli bir artış gösterdiğini belirtti. Ertuna, “Hedefimiz, Şili ve diğer ülkelerde olduğu gibi pazar liderliğimizi Güney Amerika ülkelerine taşımak. Bu doğrultuda Arjantin ve Brezilya pazarlarına odaklandık. Yılsonuna kadar Arjantin’i de ihracat pazarlarımıza katıp ilk ihracatımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Hedefimiz, ihracatın ciro içindeki payını 2020 yılında yüzde 50’ye çıkarmak” dedi. DemirDöküm’ün 2018’in ilk 9 ayında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeleri İtalya, İspanya, Çin, Rusya ve Azerbaycan olarak belirten Erdem Ertuna, “Geçen yıla kıyasla İtalya pazarında şofben ve kombi, Çin pazarında ise kombi ve panel radyatör öncülüğünde büyüme yakaladık. Bu olumlu trendin 2018 sonuna kadar ve hatta 2019 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz. Ürün bazında değişmekle birlikte Moldova, Bulgaristan, Şili, Ukrayna, İtalya ve Azerbaycan pazarlarında DemirDöküm lider konumuna ulaştı” açıklamasını yaptı.

“Üretimde 900 bin rakamını aşmayı hedefliyoruz”

Son 2 yılda üretimde gerçekleştirilen yatırımlarla Vaillant Group’un Almanya’dan sonraki en büyük fabrikası ve sektörün en büyük kapalı alanda üretim tesisinin DemirDöküm’e ait olduğuna dikkat çeken DemirDöküm Yönetim Kurulu Üyesi ve Fabrika Direktörü Gürhan Çoban, 2017 yılında 900 bine yakın üretim gerçekleştirdiklerini, bu yıl ise bu rakamı aşmayı hedeflediklerini söyledi. Çoban şöyle konuştu: “Üretim, makina, yeni kombi üretim hattına yapılan yatırımlarla ürünlerimizin tüm görsel kontrolleri kameralarla yapılıyor; iş adımları, iş bilgisayarları tarafından kontrol ve kaydediliyor. Hayata geçirdiğimiz ve hayata geçireceğimiz projeleri çalışanlarımız da benimsedi; sahip çıktı. 6 departmanımız inisiyatif alarak tek yürek halinde çalışmaya başladı ve iş sağlığı, güvenlik, sürdürülebilirlik konularında Bozüyük tesislerimiz için 173 iyileştirme konusu geliştirdi. 22 başlıkta geliştirilen 173 iyileştirme konusunun 142’si hayata geçti. Önümüzdeki aylarda 31 proje daha eklenecek.” Fabrika ve tüm operasyonel süreçler için gerçekleştirilen yatırımlar sayesinde çalışanların verimliliğinin yüzde 18 arttığını söyleyen Çoban, elde edilen diğer kazanımlarla ilgili olarak, “Su ısıtıcıları üretiminde yüzde 64, panelde ise yüzde 26 hacim artışı elde ettik. Fabrika kapasite kullanımımız yüzde 77’ye çıktı. Sürdürülebilir üretim yaklaşımımız ile su kullanımını yüzde 26, elektrik kullanımını yüzde 17, doğalgaz kullanımını ise yüzde 26 oranında düşürmeyi başardık. Tasarladığımız yeni ürünlerimiz ile kombi boyutlarını yüzde 16,5 oranında küçülttük. Yeni yoğuşmalı kombilerimiz sayesinde daire başına yıllık ortalama 2 ton daha az Azot Oksit (NOx) salımı gerçekleşecek. Öte yandan 1 milyon 700 bin Euro’luk yatırım gerçekleştirdiğimiz Transformasyon Projesi kapsamında montaj işçiliğimiz yüzde 11 oranında iyileşti. Yaptığımız yatırımlar, geliştirdiğimiz projelerle çevresel sürdürülebilirliğe de katkı sağlayıp karbon ayak izimizi azalttık. ‘Lojistik Tren Uygulaması’ ile fabrika içi lojistiklerde yıllık yaklaşık 4 bin kilometre iyileştirme sağlayan proje ile ‘Parça Üretim’ ve ‘Kombi’ fabrikası arasındaki lojistik aktivitelerde de yüzde 40 iyileşme sağladık” açıklamasını yaptı.Slider Altına