Header Reklam

Dekarbonize Isıtma için 50MW Kapasiteli CO2 Isı Pompası Çözümü

20 Şubat 2021

Danimarkalı kuruluş DIN Forsyning, bir dekarbonizasyon projesi olarak Alman üretici MAN Energy Solutions'ın CO2 (R744) ısı pompası teknolojisini devreye aldı.

İki Elektro-Termal Enerji Depolama (ETES) CO2 ısı pompası sisteminden oluşan devasa 50 MW MAN çözümü, yakındaki rüzgâr çiftliklerinden gelen yenilenebilir enerjiyi kullanacak ve ısıyı deniz suyundan alacak.

MAN'a göre, DIN Forsyning'e göre Danimarka'daki en büyük deniz suyu bazlı ısı pompası çözümü ve dünyanın da en büyük CO2 ısı pompası çözümüdür. MAN, sistemde soğutucu akışkan olarak CO2 kullanımını "anahtar" nokta olarak adlandırıyor.

MAN çözümü, Esbjerg Limanı'ndaki kömürle çalışan bir kombine ısı ve güç (CHP) istasyonunun yerini alacak ve bir bölgesel ısıtma ağındaki yaklaşık 100.000 kişiye yılda yaklaşık 235.000 MWh ısı sağlayacak.

Kömürle çalışan tesis şu anda Esberg şehrinin ısıtma ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor. Tesis, Nisan 2023'te ısı pompası devreye girdiğinde kapatılacak.

Esbjerg Belediye Başkanı Jesper Frost Rasmussen, "Esbjerg'in 2030 yılına kadar karbon nötr hale gelmek için çok iddialı hedefleri var ve yeni ısı pompası bunu başarmada önemli bir unsur olacak" dedi.

Anahtar teslimi çözüm
Anahtar teslimi bir çözüm olarak sunulacak yeni ısı pompası çözümü, ısı eşanjörleri, CO2 ve deniz suyu çevrimleri için boru tesisatı, su pompaları ve elektrik altyapısını içeriyor.

Sistem, entegre genleştiricilere sahip iki adet hermetik HOFIM yağsız kompresörle çalıştırılacak. Kompresörler, İsviçre'de MAN tarafından geliştirilip üretilmektedir. MAN’da, bir yağ sistemi ve kuru gaz sızdırmazlık sisteminin olmaması, yüksek hızlı motor ve aktif manyetik yatakların kullanılmasıyla birlikte, "küçük bir ayak izine sahip emisyonsuz bir sıkıştırma sistemi” elde ediliyor.

DIN Forsyning Yönetim Kurulu Başkanı Anders Linde, "MAN Energy Solutions'ın ETES ısı pompası sistemlerinin konuşlandırılması, Esbjerg şehri sakinleri için çevre dostu ve ekonomik olarak verimli bir ısı kaynağı sağlamamıza yardımcı olacak. Isı kaynağının karbondan arındırılmasıyla, Danimarka’nın UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Danimarka’nın Wadden Denizi’nin çevresel korunmasını sağlarken aynı zamanda kömürü aşamalı olarak ortadan kaldırma hedefini de dikkate alıyoruz" dedi.

MAN tarafından kullanılan ETES teknolojisi, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla gücün kullanılmasına olanak tanıyor. Şirket web sitesinde sistem hakkında "rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretiminin verimliliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak ve fosil enerji santrallerine olan ihtiyacı daha da azaltacak" yorumunu yapıyor.

MAN, artan verimliliğe ek olarak, "ısı pompası çözümünün operasyonel esnekliği, kısa vadede elektrik dengeleme gücü üretmeyi ve dolayısıyla şebekede dengeyi korumayı mümkün kılıyor" dedi.

MAN Energy Solutions CEO'su Uwe Lauber, "Karbonsuz bir dünyaya geçiş, bugün attığımız tüm adımların merkezinde yer alıyor. Bu nedenle, yenilikçi bir teknoloji çözümü sağlayıcısı olarak öncü Esbjerg projesinde önemli bir rol oynamaktan gurur duyuyoruz. ETES ısı pompası sistemi, geleneksel, büyük ölçekli ısı kaynaklarına göre iklime nötr bir alternatiftir ve ısıtma sektörünün dekarbonizasyonunu önemli ölçüde artıracaktır" dedi.

Danimarka'nın güneybatısına hizmet veren DIN Forsyning, bölgesel ısıtma ve içme suyu dahil olmak üzere çeşitli hizmetler sunmaktadır. Şirket ayrıca atık, su ve geri dönüşüm ticareti yapmaktadır. Isı pompası çözümünün devreye alınması, DIN Forsyning’in %100 fosilsiz ısı üretimini hedefleyen 2030 çevre stratejisinin bir parçasıdır.

Yeni ısı pompasına ek olarak, DIN Forsyning, amacına ulaşmasına yardımcı olmak için baca gazı yoğuşturmalı yeni bir biyokütle kazan tesisini devreye aldı. Biyokütle kazan tesisi 60 MW kapasiteye sahip olacak, 2023 yılında Finlandiyalı üretici KPA Unicon Oy tarafından teslim edilecek ve ısı pompasının yanında çalışacak.