Header Reklam
Header Reklam

Danfoss Yönetim Kurulu Başkanı Jens Bjergsørensen Oldu

08 Nisan 2022 Dergi: Nisan-2022
Danfoss Yönetim Kurulu Başkanı Jens Bjergsørensen Oldu

Danfoss CEO'su Jørgen Mads Clausen, 25 Mart 2022 tarihinde yapılan Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldığını açıkladı. Danfoss A.Ş. Yönetim Kurulu, Clausen'in yerine mevcut Başkan Yardımcısı Jens Bjergsørensen'i aday gösterdi.
  
Danimarka’da 1933 yılında mühendis Mads Clausen tarafından kurulan Danfoss A.Ş’de ailenin üçüncü nesli olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Jorgen Mads Clausen, görevinden ayrıldı. Danfoss A.Ş. yeni Yönetim Kurulu Başkanı ise Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Jens Bjergsørensen oldu. 25 Mart 2022 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası açıklama yapan Clausen, "Danfoss artık daha güçlü, daha büyük ve daha küresel bir şirket, aynı zamanda enerji tasarruflu ürünlerimiz ve çözümlerimizle yeşil geçişe katkıda bulunmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için net bir hedefi olan bir şirket. Bu, şu anda iddialı bir sürdürülebilirlik stratejisi ile güncellenen iş stratejimizin bir sonucudur. Ailemin hayatları boyunca yürüttükleri çalışmaları Güney Jutland, Danimarka ve dünya yararına korumak benim için bir zevkti. Şimdi yeni neslin liderliği ele alma zamanı. Bunun kendi adıma doğru bir zamanlama olduğuna inanıyorum" dedi.
1996 yılından bu yana görev yapmaktaydı
Jorgen Mads Clausen, soğutma, iklimlendirme, elektrik motorlarının kontrolü, binaların ısıtılması, güneş enerjisi ve ısı pompaları gibi yenilenebilir enerji çözümleri sunan Danfoss A.Ş’de 1996 ve 2008 yılları arasında CEO olarak, 2009 Yıllık Genel Kurulundan bu yana da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Clausen, Yönetim Kurulundan istifa etmesine rağmen, Danfoss'a olan güçlü bağlılığını sürdürmeyi planladığını açıkladı. Şirkette 1966'dan 1971'e kadar dünyanın ilk kadın yönetim kurulu başkanlarından biri ve daha sonra 1989'a kadar Danfoss'un başkan yardımcısı olan Bitten Clausen ile başlayan geleneğin de sürdürüldüğü anlamını taşıyor.
Jens, Danfoss’u daha ilerilere taşıyacak
Clausen açıklamasında şunları söyledi: "Şirket için her zaman elimden geleni yapmaya ve ailemizi, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız adına temsil etmeye devam edeceğim. Hem kardeşlerim hem de eşim ve ben ailenin üçüncü neslinin daha büyük sorumluluk üstlenerek Danfoss'a olan bağlılıklarını göstermelerinden memnuniyet duyuyoruz. Aynı zamanda Jens Bjergsørensen'den daha iyi bir başkan isteyemezdik. Jens, Danfoss ve kültürümüz hakkında doğru becerilere, deneyime ve anlayışa sahiptir. Danfoss'u Yönetim Kurulunun, yönetimin ve çalışanlarımızın geri kalanıyla birlikte yeni seviyelere taşıyabilir."
Dünyanın yeşile geçişteki önemli değerlerinden biri
Jens Bjergsørensens şunları söyledi: "Yönetim kurulunun yeni başkanı olarak aday gösterilmekten onur duyuyorum. Danfoss'un etkileyici bir geçmişi var. Uzun vadeli aile şirketine dayanan vakıf ve ailenin güçlü değerleri, Danfoss'un şu anda dünyanın yeşil geçişteki başarısında belirleyici bir etkiye sahip olmasının temel nedenlerinden biridir. Danfoss finansal olarak her zamankinden daha güçlü ve Jorgen'in başkanlığı zamanında önemli ölçüde gelişti. Başkan yardımcısı olarak Jørgen ile Danfoss'un CEO'su Kim Fausing arasındaki yakın işbirliğini takip ettim ki bunun da Danfoss'un başarısı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu yeni Yönetim Kurulu ile birlikte sürdürmeyi planlıyorum."