Header Reklam

Danfoss’un Planı, Değer Yaratma Yatırımlarını Devam Ettirmek

17 Mart 2020

2019 yılında güçlü finansal sonuçlar elde eden Danfoss, temel iş kollarına yatırım temposunu ve müşterileri için en cazip teknoloji ortağı olma konumunu korudu. 

Danfoss, 2019 yılında satışlarını yüzde 3 artırarak seneyi 6,3 milyar euro seviyesinde tamamladı ve operasyon kârını (EBITA) yüzde 6 artırarak, yüzde 12,3 oranı ile 771 milyon euro seviyesinde açıkladı. Danfoss’un operasyon faaliyetlerinden gelen nakit akışı ise yüzde 17 artarak 789 milyon euro seviyesine ulaştı.
Danfoss Başkan ve CEO’su Kim Fausing konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2019 yılının Danfoss için iyi geçtiğini, pazarın zorlu koşullarına rağmen kazançlarını artırdıklarını ve büyüdüklerini belirtti. Dünyayı dönüştürmeye devam eden küresel megatrendlerin Danfoss için yeni fırsatlar yarattığını söyleyen Fausing, bu fırsatları şöyle sıraladı: “İklim değişikliğine yönelik dünya çapındaki çözüm arayışları, ilgili alanlarda teknoloji ve çözüme yönelik talebi artırıyor. Bunların arasında özellikle enerji verimliliği, sektör eşleşmesi, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerjiyi sayabiliriz. Bu açıdan baktığımızda Danfoss’un çözümleri, küresel trendlerle hiç olmadığı kadar örtüşüyor. Stratejimizin merkezinde uzun vadeli değer yaratma hedefi yatıyor. Değer yaratmanın en iyi yöntemi ise temel iş kollarımızda dünya çapındaki liderliğimizi sürdürmek ve teknoloji anlamında öncü konumumuzu korumaktan geçiyor. Bu nedenle Danfoss’un müşterilerimiz ve ortaklarımızın tercih ettiği küresel teknoloji ortağı olma konumunu koruyarak planlı yatırımlarımıza gelecekte de devam edeceğiz.”
Danfoss’un yenilikçi çözümlere yatırım temposunu 2019 yılında da sürdürdüğünü belirten Fausing, “İnovasyona yönelik harcamalar yüzde 7 artarak 272 milyon euro seviyesine, satışların yüzde 4,3 oranına ulaştı. Danfoss, segmentlerini daha da kuvvetlendirmek amacıyla 2019 yılında dört şirketi daha bünyesine kattı. Bu yatırımlar neticesinde elektrifikasyon çözümleri otobüs, kamyon, ağır hizmet vasıtaları ve deniz taşıtları alanlarında genişlerken, bina ısıtma sistemleri ve bölgesel ısıtma şebekelerinin optimizasyonunda kullanılan yapay zeka tabanlı akıllı çözümler gibi yeni teknolojiler de portföye katıldı. Danfoss ayrıca, temel iş kollarından biri olan mobil ve endüstriyel hidrolik alanında dünya liderliğine yükselme amacıyla Eaton ile hidrolik iş kolunu satın alma konusunda anlaştı” dedi.

Türkiye ve bölgede Danfoss
Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre GörenDanfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören ise 2019 yılı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “2019 yılı Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz ana pazarların somut değişimler yaşadığı bir yıl oldu. İnşaat pazarının konut kısmındaki daralma devam ederken yerel seçimler sonrası belediye altyapı yatırımlarının azalması neticesinde, ciro ve organizasyonumuzun bu sektörlerdeki yüzdesel ağırlığını diğer sektörlere kaydırdık, gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılanma ile firmamızın rekabetçi altyapısını koruduk. Strateji ve önceliklendirmenin önem kazandığı bu dönemde öncelikli alanlarımızdaki pazar liderliğimizi güçlendirme ve büyüme odaklarımızda da payımızı artırma imkanı bulduk. Değişen pazar ve kur dinamikleri ile yerli makina ve sistem üreticileri, 2019 yılında dış pazarlarda büyüme fırsatı yakaladı. Danfoss olarak özellikle iklimlendirme ekipmanları, soğutma sistemleri, endüstriyel ve gıda sektörüne yönelik makina üretimi alanında çalışan müşterilerimizi, uygulama ve kalite anlamında rekabetçi kılarak yurtdışı pazarlardaki büyümelerine destek olma gururunu yaşadık. Özellikle bu alanlardaki müşteri portföyümüzü genişletirken, bölgesel ısıtma, ticari bina sektörü, ağır sanayi ve gemi inşa alanlarındaki büyüme trendimizi devam ettirdik. Ayrıca, 2019 yılında sektördeki öncü rolümüzü de devam ettirerek, Danfoss’un kanun ve düzenlemelere tam uyumlu, şeffaf ve güvenilir operasyonunu teyit eden YYS sertifikasını almaya hak kazanan sayılı firmalardan olduk. Türkiye’deki yaklaşık 110 kişilik güçlü ekibimizle Ortadoğu ve Afrika bölge organizasyonumuza yetkin insan kaynağı sağlamaya da devam ediyoruz. Bu sene içinde deselinasyon, mobil hidrolik ve soğutma gibi alanlarda yetkin arkadaşlarımız, Türkiye’deki tecrübelerini yansıtmak üzere bölge ülkelerinde görevler alarak Danfoss Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler ve organizasyonel verimliliğimize katkı sağladılar” dedi.

2019 Yıllık Raporundan:

  • 2030 yılında CO2 nötr: Danfoss en geç 2030 yılına kadar CO2 nötr olmak gibi yeni bir iddialı hedef belirledi. Danfoss 2007 yılından bu yana enerji yoğunluğunu yüzde 45, CO2 emisyonunu ise yüzde 33 azalttı. Bu başarının ardındaki en büyük etken, şirketin dünya çapındaki en büyük fabrikalarında hayata geçirilen enerji tasarrufu projeleri oldu. 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
  • 2025 yılında yüzde 30 kadın lider: Danfoss kadın lider oranını 2022 yılına dek yüzde 25 ve 2025 yılına dek ise yüzde 30 seviyesine yükseltmek gibi yeni ve iddialı hedefler belirledi. Danfoss, 2019 yılında dünya çapındaki liderlik pozisyonlarının yüzde 20’sinin kadınlardan oluşma hedefini gerçekleştirdi. 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’nda bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

2019 yılı finansal sonuçları:

  • Satış hacmi yüzde 3 büyümeyle 6,285 milyar euroya ulaştı (2018: 6,098 milyar). Yerel para birimiyle yüzde 1 oranında büyüme.
  • Operasyon kârı (EBITA)  yüzde 6 artışla 771 milyon euro seviyesine ulaştı (2018: 724 milyon). EBITA marjı yüzde 12,3 olarak gerçekleşti (2018: yüzde 11,9).
  • Net kâr yüzde 8’lik bir artışla 502 milyon euroya ulaştı (2018: 463 milyon).
  • Esas faaliyetlerden kaynaklanan nakit akışı yüzde 17 artışla 789 milyon euroya ulaştı (2018: 673 milyon).
  • İnovasyon yatırımları yüzde 7’lik bir artışla 272 milyon euroya ulaştı (2018: 255 milyon), bu rakam satışların yüzde 4,3’üne denk geliyor (2018: yüzde 4,2).

2020 beklentisi: 
Danfoss’un planı; günümüzün belirsiz koşullarına rağmen pazar payını artırmak ya da korumak, 2019 seviyesine göre kârlılığı sürdürmek ve sürdürülebilir değer yaratma yatırımlarını devam ettirmek. Eaton’un hidrolik iş kolunun satın alınmasının etkileri bu tahminde değerlendirmeye alınmamıştır. Anlaşmanın bu yıl sonuna dek sonuçlandırılması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız