Header Reklam

Danfoss Mobil CO2 Eğitim Konteyneri Türkiye’de

26 Şubat 2018 Dergi: Şubat-2018

Danfoss’un dünyayı gezen Mobil CO₂ Eğitim Konteyneri, 2018’in ilk eğitimi için Türkiye’ye geldi. Danfoss’un CO₂ kullanımı konusunda doğan eğitim ihtiyacını karşılamak için 2016 yılında hayata geçirdiği Mobil CO₂ Eğitim Konteyneri’nin açılışı, 29 Ocak 2018 tarihinde Cantaş Soğutma’nın Gebze’de yer alan fabrikasında gerçekleşti. Danfoss Soğutma Sistemleri Bölge Satış Direktörü Toni Timirci ile birlikte, Danfoss Türkiye Gıda Perakende ve Endüstriyel Soğutma Sistemleri Satış Müdürü Kıvanç Aslantaş, Danfoss Türkiye Gıda ve Perakende Satış Mühendisi Engin Sökmen, Danfoss Türkiye FR Satış Mühendisi Mustafa Tunçbilek ve Danfoss Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Başkanı Naveen Sivakumar’ın katılımıyla, Cantaş Genel Müdürü Özgür Arseven’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılışta sektörel basın mensuplarına detaylı bilgiler aktarıldı.

Danfoss Soğutma Sistemleri Bölge Satış Direktörü Toni Timirci, toplantıda şunları söyledi: “Isı geri kazanımı, paralel sıkıştırma ve ejektör teknolojisi ile CO₂, her türlü iklimde son derece verimli hale geldi. CO₂, ozon tabakasını inceltmiyor ve mümkün olan en düşük GWP (küresel ısınma potansiyeli) değerine sahip. Perakende ve gıda sektöründe giderek yaygınlaşan CO₂ soğutkanının kullanımı konusundaki eğitimleri, bizzat Danfoss eğitmenlerimiz veriyor. Eğitimlerde CO₂ çözümleri için ekipman ve parçaların yanı sıra interaktif öğrenme modülleri de yer alıyor.” Konteynerin Türkiye’ye gelmesi için çok çaba harcadıklarını söyleyen Timirci, “100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösteren Danfoss’un, dünya turunda Türkiye’yi dördüncü ülke olarak seçmesi bizim içim gurur verici” dedi.

Konteynere bir hafta boyunca ev sahipliği yapan Cantaş Genel Müdürü Özgür Arseven, “Konu, CO₂ olunca sistemler ve güvenlik tedbirleri değişiyor. Yurtdışındaki bu eğitimlere katılmak için uzun bir zaman ve oldukça büyük bütçeler gerekiyor. Bu eğitim, hem bize hem sektöre hem de öğrencilere çok faydalı olacak. Danfoss’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Danfoss Türkiye Gıda Perakende ve Endüstriyel Soğutma Sistemleri Satış Müdürü Kıvanç Aslantaş, "Avrupa'dan önce bu konteynerin ülkemize gelişi, gerek sektör çalışanları gerekse üniversite öğrencileri için çok önemli. İngiltere’de 2012 yılından beri, Danimarka'da ise son bir senedir tüm marketler CO₂ soğutmaya geçti. Türkiye'nin de üretim yapan firmalarıyla birlikte çok yol katedeceğimize inanıyoruz. Endüstriyel soğutmada birçok yeni ürün geliyor, biz de Danfoss olarak her zaman sektöre öncülük yapmak üzere çalışıyoruz” dedi.

Danfoss Türkiye Gıda ve Perakende Satış Mühendisi Engin Sökmen ise, “CO₂ doğal soğutkanının tüm potansiyelinden yararlanmaları için perakendecilerin yanı sıra soğutma sistemleri üretimi, kurulumu ve servis hizmeti veren firma çalışanlarına gerekli bilgiyi Mobil CO₂ Konteynerimiz ile sağlamayı amaçlıyoruz. Danfoss’un AHR Expo İnovasyon Ödülünü alan Multi Ejector teknolojisininin Türkiye'de mükemmel çalışabileceğini göstermekten dolayı çok mutluyuz. Kuzey ülkelerinde %30'a kadar enerji verimliliği sağlayan bu sistem, ülkemizin ikliminde ise %20'ye kadar kadar enerji verimliliği sağlayabilir” dedi.

Toplantının ardından Mobil CO₂ Eğitim Konteynerinin içindeki cihaz ve sistemler tanıtıldı, konteynerde yapılacak uygulamalı eğitimler hakkında detaylı bilgiler verildi. Tüm dünyada uygulamalı eğitimlerin verildiği Mobil CO₂ Eğitim Konteynerinin ikinci durağı 7-10 Şubat ISK-SODEX 2018 Fuarı, üçüncü durağı 12-16 Şubat tarihlerinde ISKAV genel merkezi (Isıtma Soğutma Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Maslak) ve dördüncü durağı ise 19-23 Şubat tarihlerinde Frigoduman’ın İzmir yerleşkesi olacak.