Header Reklam

Danfoss, Büyüme ve Geleceğe Daha Fazla Yatırım Hedefliyor

22 Mart 2020 Dergi: Nisan-2020

Danfoss, 2019 yılında satışlarını %3 artırarak seneyi 6,3 milyar euro seviyesinde tamamladı ve operasyon kârını (EBITA) %6 artırarak, %12,3 oranı ile 771 milyon euro seviyesinde açıkladı. Danfoss’un operasyon faaliyetlerinden gelen nakit akışı ise %17 artarak 789 milyon euro seviyesine ulaştı.
Danfoss Başkan ve CEO’su Kim Fausing konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “2019 yılı Danfoss için iyi geçti. Pazarın zorlu koşullarına rağmen kazancımızı artırdık ve büyüdük. Dünyayı dönüştürmeye devam eden küresel megatrendler Danfoss için yeni fırsatlar yaratıyor. Örneğin iklim değişikliğine yönelik dünya çapındaki çözüm arayışları, ilgili alanlarda teknoloji ve çözüme yönelik talebi artırıyor. Bunların arasında özellikle enerji verimliliği, sektör eşleşmesi, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerjiyi sayabiliriz. Bu açıdan baktığımızda Danfoss’un çözümleri, küresel trendlerle hiç olmadığı kadar örtüşüyor. Stratejimizin merkezinde uzun vadeli değer yaratma hedefi yatıyor. Değer yaratmanın en iyi yöntemi ise temel iş kollarımızda dünya çapındaki liderliğimizi sürdürmek ve teknoloji anlamında öncü konumumuzu korumaktan geçiyor. Bu nedenle Danfoss’un müşterilerimiz ve ortaklarımızın tercih ettiği küresel teknoloji ortağı olma konumunu koruyarak planlı yatırımlarımıza gelecekte de devam edeceğiz” dedi. Danfoss, yenilikçi çözümlere yatırım temposunu 2019 yılında da sürdürdü. İnovasyona yönelik harcamalar %7 artarak 272 milyon euro seviyesine, satışların %4,3 oranına ulaştı. Danfoss, segmentlerini daha da kuvvetlendirmek amacıyla 2019 yılında dört şirketi daha bünyesine kattı.
Bu yatırımlar neticesinde elektrifikasyon çözümleri otobüs, kamyon, ağır hizmet vasıtaları ve deniz taşıtları alanlarında genişlerken, bina ısıtma sistemleri ve bölgesel ısıtma şebekelerinin optimizasyonunda kullanılan yapay zeka tabanlı akıllı çözümler gibi yeni teknolojiler de portföye katıldı. Danfoss ayrıca, temel iş kollarından biri olan mobil ve endüstriyel hidrolik alanında dünya liderliğine yükselme amacıyla Eaton’la hidrolik iş kolunu satın alma konusunda anlaştı.

Türkiye ve bölgede Danfoss 
Danfoss Türkiye Genel Müdürü Emre Gören de 2019 yılı ile ilgili yaptığı değerlendirmede ise: “2019 yılı Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz ana pazarların somut değişimler yaşadığı bir yıl oldu. İnşaat pazarının konut kısmındaki daralma devam ederken yerel seçimler sonrası belediye altyapı yatırımlarının azalması neticesinde, ciro ve organizasyonumuzun bu sektörlerdeki yüzdesel ağırlığını diğer sektörlere kaydırdık, gerçekleştirdiğimiz yeniden yapılanma ile firmamızın rekabetçi altyapısını koruduk. Strateji ve önceliklendirmenin önem kazandığı bu dönemde öncelikli alanlarımızdaki pazar liderliğimizi güçlendirme ve büyüme odaklarımızda da payımızı artırma imkânı bulduk. Değişen pazar ve kur dinamikleri ile yerli makina ve sistem üreticileri, 2019 yılında dış pazarlarda büyüme fırsatı yakaladı. Danfoss olarak özellikle iklimlendirme ekipmanları, soğutma sistemleri, endüstriyel ve gıda sektörüne yönelik makina üretimi alanında çalışan müşterilerimizi, uygulama ve kalite anlamında rekabetçi kılarak yurtdışı pazarlardaki büyümelerine destek olma gururunu yaşadık. Özellikle bu alanlardaki müşteri portföyümüzü genişletirken, bölgesel ısıtma, ticari bina sektörü, ağır sanayi ve gemi inşa alanlarındaki büyüme trendimizi devam ettirdik. Ayrıca, 2019 yılında sektördeki öncü rolümüzü de devam ettirerek, Danfoss’un kanun ve düzenlemelere tam uyumlu, şeffaf ve güvenilir operasyonunu teyit eden YYS sertifikasını almaya hak kazanan sayılı firmalardan olduk. Türkiye’deki yaklaşık 110 kişilik güçlü ekibimizle Ortadoğu ve Afrika bölge organizasyonumuza yetkin insan kaynağı sağlamaya da devam ediyoruz. Bu sene içinde deselinasyon, mobil hidrolik ve soğutma gibi alanlarda yetkin arkadaşlarımız, Türkiye’deki tecrübelerini yansıtmak üzere bölge ülkelerinde görevler alarak Danfoss Türkiye’yi başarıyla temsil ettiler ve organizasyonel verimliliğimize katkı sağladılar” dedi.