Header Reklam
Header Reklam

Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri ile Yüzde 60’a Varan Tasarruf Sağlamak Mümkün

11 Ocak 2024
Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri ile Yüzde 60’a Varan Tasarruf Sağlamak Mümkün

Ülkemizde 8-14 Ocak tarihleri arasında “Enerji Tasarrufu Haftası” kutlanıyor. Enerji Tasarrufu Haftası’nda Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri, Erzurum’da ısı yalıtımının aile ekonomisine faydasını ortaya koydu. Tasarrufun evlerdeki yolu ısı yalıtımından geçiyor. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Erzurum’da buna rakamlarla dikkat çekti.  Dalmaçyalı, Erzurum’un Yakutiye ilçesinde bulunan, 6 katlı, 29 daireli bir binada geçtiğimiz yıl ısı yalıtımı yaptı. Bina sakinleri hemen karşılarında bulunan yine aynı cephe, aynı kat ve aynı daire sayısına sahip olan komşularından yaklaşık yüzde 60 daha az doğalgaz faturası ödedi.

Türkiye’de kışın en sert geçtiği illerden birisi de Erzurum.  Ocak ayı sıcaklık ortalaması -7 derece oluyor. Haliyle Erzurum en çok enerji tüketen şehirlerden. Ama bu tüketimi azaltmak mümkün. Tasarrufun evlerdeki yolu ısı yalıtımından geçiyor. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Erzurum’da buna rakamlarla dikkat çekti.  Dalmaçyalı, Erzurum’un Yakutiye ilçesinde bulunan, 6 katlı, 29 daireli bir binada geçtiğimiz yıl ısı yalıtımı yaptı. Bina sakinleri hemen karşılarında bulunan yine aynı cephe, aynı kat ve aynı daire sayısına sahip olan komşularından yaklaşık yüzde 60 daha az doğalgaz faturası ödedi. 

“Isı yalıtım uygulamalarında yüzde 60’a varan tasarruf elde etmek mümkün”

Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Marka Müdürü Özmert Baysaling, “Dünyanın gündeminde sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği söz konusu. Bu hafta  ‘Enerji Tasarrufu Haftası’ Bizim amacımız da tüketicilerimizde ısı yalıtımı konusunda farkındalığını en üst seviyeye çıkartmak. Konutlarda tüketilen enerji sanayiyi geçmiş durumda. Enerjiyi verimli kullanmanı en etkili yöntemlerinin başında da ısı yalıtımı geliyor. Standartlara uygun olarak tercih edilen ısı yalıtım uygulamalarında yüzde 60’a varan tasarruf elde etmek mümkün. Enerji tasarrufu hem toplumsal hem de bireysel olarak gerçekleştireceğimiz sorumluluklarımızın başında geliyor. Erzurum’da ısı yalıtımı noktasında uygulama yaptığımız binalarda -7 derece dahi tasarruf edebiliyor.” dedi.  

Isı yalıtımı konusunda en önemli konulardan birisinin de doğru ısı yalıtım kalınlığının uygulanması olduğunu belirten Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemleri Marka Müdürü Özmert Baysaling, “Doğru bir ısı yalıtım uygulamasında ısı yalıtım kalınlıkları son derece önemli. Her bir bölgenin kendi iklim koşullarına göre kullanması gereken bir ısı yalıtım kalınlığı var. Bu konudaki farkındalığı bir üst seviyeye çıkarmak için Erzurum’daki bir binada standartların üzerinde bir ısı yalıtım uygulaması yaparak yüzde 60’a varan tasarrufu gerçekleştirdik. Burada tüketicilerimize referans olabilmesi ve doğru ısı yalıtım kalınlığıyla ne kadar tasarruf edebileceklerini daha somut bir şekilde göstermeyi hedefledik.” şeklinde konuştu. 

“Isı yalıtımıyla 700 lira civarında faturalarımızda azalma yaşandı”

Site Yöneticisi Yakup Evliyaoğlu ise evlerinde termal konfor sağlandığını, odalar arası sıcaklık farklarının artık yaşanmadığını ifade ederek, “Ben bu sitelerin arsa sahibiydi. İlk yapımından bugüne kadar buradayım. Şu anki Dalmaçyalı’nın bizlere sunmuş olduğu imkanlar çok güzel. Sıcaklık açısından olsun, yazın serin olması açısından önemli. Benim iki ayrı binada evlerim var. İkisinin arasındaki fark çok büyük. İnsanların binada yapımında bu malzemeyi kullanmasını tavsiye ederim. Biz uygulamadan memnunuz. İki ayrı daire arasındaki aylık ödemelerimizde 600-700 lira fark ediyor. Dış cephe yalıtımın önemi var. Hava sıcak olduğu zaman evlerimiz serin oluyor, terleme yapmıyor. Diğer binalarda ise terleme yapıyor ve inşaat sektöründe küf dediğimiz olay oluyor.” diye konuştu. 

Bina sakini Habib Özyurt ise ısı yalıtımından önce küf sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını ama ısı yalıtımının ardından küf sorunlarının ortadan kalktığını anlatarak şöyle devam etti, “Ben binanın üçüncü katından oturuyorum. Bundan önce evlerimiz dış cephe olduğu için soğuktu. Şimdi soğuk olmuyor. Hafiften küf vardı onlarda kalktı. Şu anda memnunuz. Binamıza yapılan ısı yalıtımından çok memnunuz. Yakıt tasarrufu da oldu. Evimizdeki tüm odaların sıcaklıkları da eşit.”