Header Reklam
Header Reklam

Daikin Yeni Hedeflerini İzmir’de Açıkladı

13 Temmuz 2017 Dergi: Temmuz-2017
Daikin Yeni Hedeflerini İzmir’de Açıkladı

Daikin, yaz sezonunun açılışını İzmir’de yaptı. ‘Şehre Daikin Geldi’ konsepti ile İzmir’e çıkartma yapan Daikin, yeni döneme ilişkin hedeflerini açıkladı. İzmir’de Karşıyaka Özler Bayi ile Gaziemir Egemak Bayi açılışlarını yapan, bayileri ve sektör profesyonelleri ile Swissotel Büyük Efes’te düzenlediği özel bir davette bir araya gelen Daikin Türkiye, yeni plan ve hedeflerini de İzmir basını ile paylaştı. Daikin Türkiye CEO’su Önder, “Bayilerimiz ve sektörümüzün ileri gelenleri ile buluştuğumuz, iki showroom açılışı yaptığımız İzmir programımız ile birlikte yaz sezonunun açılışını da yapmış olduk” derken Ege Bölgesi’ne verdikleri önemi vurguladı. Önder, “Ege Bölgesi’nde mucidi olduğumuz ve özellikle prestijli projelerde tercih edilen VRV, split klima, Altherma ısı pompası gibi ürünlerimizle yüzde 35’lik pazar payımız ile liderliği sürdürüyoruz. Daikin Türkiye olarak hedefimiz tüm Türkiye’de olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de büyümeye devam etmek ve sektör liderliğimizi perçinlemek. Özellikle split klima sistemlerimiz ve Daikin Altherma ısı pompası ile bu bölgede büyüme planları yapıyoruz. Daikin Türkiye olarak yeni açılışlar yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

5 yılda 5 kat büyüme

Daikin Türkiye’nin 2016 mali yılında yüzde 34’lük artışla cirosunu 756 milyon liradan 1 milyar liraya çıkardığını açıklayan Önder: “Daikin Türkiye olarak faaliyete geçtiğimiz 2011 yılında bu rakam 202 milyon TL idi. İklimlendirme sektörünün Türkiye’deki büyüme performansı yıllık yüzde 10’lar seviyesindedir. Daikin ise sektör ortalamasının çok çok üzerinde performans göstererek, 5 yılda 5 kat büyüme kaydetti. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girdiğimiz bu dönemde ülke ekonomisine katkımızı da en üst seviyeye taşıdık. Bu çalışmaların sonucunda çalışan sayımız 2011 yılında 550 kişi iken, 2016 sonunda 1.019 kişilik bir kadroya ulaştık. İhracatımız ise 2011 yılında 10 milyon dolar seviyesinde iken 2016 sonunda 100 milyon dolara ulaştı. Bu hızlı büyüme aynı zamanda sektörümüzün gelişimine, ülke ekonomisine de katkı demek. Hedefimiz bu katkıyı artırarak sürdürmek. Bu doğrultuda hedeflerimizi güncelledik. Yeni planlarımız da tamamen büyüme üzerine kurulu. 2020 yılında ciromuzu 1.644 milyon TL.’ye, istihdamımızı 1.500 kişiye, ihracatımızı da 300 milyon dolara çıkarmayı planlıyoruz. Bir yandan Hendek’teki tesislerimizde üretim kapasitemizi artırırken diğer yandan başta İzmir ve Ege Bölgesi olmak üzere bayi, satış ve servis ağımızla tüm Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Ar-Ge ve inovasyon sürüyor

Daikin’in halen Türkiye genelinde 181 bayi, kadın girişimcilerden oluşan 22 Sakura bayisi ve 500’ün üzerinde yetkili servisi ile yaygın bir şekilde faaliyet gösterdiğini belirten Önder, “Daikin’in uzmanlığının bir nedeni de Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına büyük önem vermesidir. Daikin Türkiye olarak 2017 yılı itibariyle bu konudaki yatırımlarımızın sonuçlarını almaya başladık. Bugüne kadar pek çok iyileştirme çalışması yapmıştık ancak yeni cihazımız Daikin Kombi ile pek çok ilke imza attık. Hendek’teki fabrikamızda dünyanın ilk Daikin markalı kombisini ürettik. Daikin gibi dünyanın 145 ülkesinde faaliyet gösteren 93 yıllık bir iklimlendirme devinin, ilk kombisini Türkiye’deki fabrikamızda üretmiş olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Daikin Kombi aynı zamanda segmentinin ‘en küçük hacimli’ cihazı özelliği taşıyor.”

Hendek tesislerimizde üretilen ürün gamını genişleteceğiz

Daikin Kombi’yi Türkiye ile eş zamanlı olarak Avrupa’da satışa sunduklarını açıklayan Önder, “Planlarımız arasında Avrupa’ya 100 bin adet kombi ihraç etmek yer alıyor. Önümüzdeki dönemde özellikle ihracatta büyük hamle yapmaya hazırlanıyoruz” dedi. Hendek’te üretilen 300 bin adet klimanın Daikin Group bünyesindeki ülkelere ihraç edildiğini belirten Önder, “Hedeflerimiz daha da büyük. Yeni dönemde klimanın yanı sıra kombi ve radyatör ihracatında da daha etkin olacağız. Şu anda Avrupa ülkelerinden Çin’e kadar 44 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en çok klima ihraç eden markasıyız. 2020 hedeflerimiz arasında ihracat tutarı ile birlikte ihracat yapılan ülke sayısını ve Hendek tesislerimizde üretilen ürün gamını genişletmek de yer alıyor” diye konuştu. Bu gelişmelerin yatırıma da dönüşeceğini dile getiren Önder, “Japon teknolojisi ile Hendek’te ürettiğimiz klimaların Avrupa’ya satışını 3 kat artırmış olmamız, hem istihdam hem de üretim hattı yatırımı gerektirecek. Öte yandan ihracattaki payımızın artması ile birlikte klima üretimini de artırmamız da gündemde” bilgisini verdi.