Header Reklam

Daikin, Pandemi Günlerinde Klima Kullanımı ile İlgili Online Bir Söyleşi Düzenledi

10 Haziran 2020 Dergi: Temmuz-2020
Daikin, Pandemi Günlerinde Klima Kullanımı ile İlgili Online Bir Söyleşi Düzenledi

Daikin Türkiye, 9 Haziran 2020 tarihinde “Pandemi Günlerinde Klima Kullanımı” ile ilgili bir online söyleşi düzenledi. Bünyamin Sürmeli moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe konuk olarak Dinamik Proje Mühendislik Firmasının sahibi Zühtü Ferah, Rönesans Gayrimenkul Yatırım AVM’ler Direktörü Burak Rıza Toraman ve Daikin İş Geliştirme Müdürü ve Satış Baş Danışmanı Turgay Yay katıldı. 
İlk olarak söz alan Zühtü Ferah, “Pandeminin Mekanik Tesisat Tasarımına Etkisi” başlıklı bir sunum yaptı. Ferah, “Pandemi sürecinde hangi noktadayız, çözülmüş ve çözüm bekleyen sorunlar ve pandemide virüs, havalandırma sistemi ile bulaşır mı?” sorularını yanıtladı. Ferah Şunları söyledi: “AVM’lerde kurulan sistemler, belirli normlara göre tasarlanırlar. Bu normların dışında sistem ve cihaz kullanımı mümkün değildir.  Bazı webinarlarda içerideki karbondioksit oranının 400 ppm’lerde tutulması telaffuz ediliyor ama bu mümkün değil. Bugün İstanbul Belgrad Ormanı’nda ölçülen karbon miktarı bile 385 ppm. Yani 400 ppm’lik değer, neredeyse dış havadaki karbon miktarı kadar… Bugün Kozyatağı gibi bölgelerde 800 ppm’i aşan dış hava karbon değerleri ölçülüyor. Yani 400 ppm’lik bir değer mümkün değildir. ASHRAE ise maksimum 1000 ppm’lik bir standart belirlemiştir. Taze havanın fazla olması, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapar. Ama virüsün yayılmasını ya da bulaşmasını engellemez. AVM’lerin tamamında AHU’lar şartlandırma ünitesi olarak kullanılıyor. Yani bir karışım havası söz konusudur. Taze havayı pandemi yoğun bakım üniteleri kadar artırabileceğini iddia eden AVM’ler için bunun mümkün olmadığını söylemekte fayda var. AVM’lerdeki dükkanlarda ise fancoiller kullanılıyor (VRF’leri de fancoillere dahil ediyorum). Fancoillerin tümden kapatılması ya da 7/24 çalıştırılması şeklinde iki temel görüş söz konusu. Cihazların kapatılması durumunda nem ve termal stres gibi faktörler sebebiyle hastalığın bulaşması için uygun zemin hazırlanabileceğinden, sistemin hiç kapatılmaması fikri üzerinde daha çok duruluyor. Konu ile ilgili ASHRAE, REHVA gibi otoritelerin çalışmaları var. Yine de kapalı mekanlarda teması minimuma indirmek, maske kullanmak, kişisel temizliğimize özen göstermek gibi tedbirler her türlü sistemden çok daha etkili tedbirlerdir, bunu unutmamak gerekir” dedi. Ferah, Bipolar İonizasyon, UV sistemler gibi alternatiflerin ise henüz oluşturulmuş normlarının bulunmadığını, el yordamıyla yapılan sistemlerin ise insan sağlığı üzerinde ciddi negatif etkilerinin olabileceğini dile getirdi. 
Bu konuda Zühtü Ferah’ı destekleyen Turgay Yay ise işin ehli olmayanlarca beyan edilen görüşlere itibar edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Yay, MMO’nun mevcut binalar, yeni tasarımlar, işletme, bakım gibi konularda yeni bir çalışması olduğunu ve bu çalışmanın önümüzdeki günlerde yayınlanacağını söyledi. Yay, klimalarda filtrasyon sistemlerinin önemine de değinerek Daikin ürünlerinde kullanılan filtrelerden örnekler verdi. 
Burak Rıza Toraman ise kestirimci bakımın önemini hatırlattı ve “Kapalı mekanlarda kullanılan cihazların düzenli bakımları çok önemlidir. Sadece COVID-19 virüsü değil, bakımsız cihazlar pek çok farklı bakteri ya da virüsü ortama verebilir. Cihazların tamamen kapatılması, ortalama 1000-2000 çalışanın olduğu AVM’lerde büyük sorun yaratır. Nem artar, buna termal stres ve temas da eklendiğinde virüs ve bakterilerin en çok sevdiği ortam yaratılmış olur. Bakımları yapılmış sistemlerin çalıştığı, kişisel temizliğe ve minimum temasa özen gösterilen, sosyal mesafenin korunduğu ve maske kullanılan ortamlarda virüsün bulaşma ihtimali oldukça düşüktür” dedi.
Etkinliğin sonunda konuşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder ise şunları söyledi: “Pandemi ile ilgili düzeltilmesi gereken önemli bir yanlış var. Virüs, yoğun olarak hava yolu ile değil temas yoluyla bulaşıyor. Virüs, ortalama 2 metreye kadar etkin. Yani sosyal mesafenin korunması mühim. Konunun merkezine havalandırma-klima sistemlerinin oturtulması, bakış açımızın doğru olmadığına işaret ediyor. Kullanılan sistemlerin filtrasyon özellikleri, düzenli bakımları yapılırsa sağladıkları avantajlar var. Bu sistemlerin tek başına hastalığın bulaştırıcısı olarak sorumlu tutulması doğru değil. Tüm cihazların kapatılması, dünyada bu alanda uzman hiçbir otorite tarafından önerilmiyor. Çünkü tüm sistemlerin kapatılması halinde bile hava hareketi durdurulamaz. AVM’ler kapalı ortamlardır ve elbette riskli alanlardır. Bu durumda ihtiyaç harici AVM’lere gidilmemesi, gitmek zorunda iseniz gerekli önlemlerin alınması şart. Asansörlerin kullanılmaması, katlardaki tuvaletlerin ana kapılarının kaldırılması, sabunluk, musluk, aydınlatma gibi ürünlerin fotoselli tercih edilmesi ve maske kullanımı gibi tedbirler çok faydalı olacaktır. Havalandırma konusunda zaten Türkiye’de yapılan işler dünya normlarına uygun ve çok kaliteli işlerdir. Bu nedenle havalandırma sistemlerinin tek başına pandemi ile doğrudan bulaştırıcı olarak ilişkilendirilmesi ve polemik konusu yapılması yanlıştır” değerendirmesinde bulundu. 
Etkinlik, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi. 
 Slider Altına