Header Reklam

DAF Enerji, Mekanik Tesisat Sektörünü Antalya’da Bir Araya Getirdi

14 Haziran 2017 Dergi: Haziran-2017

DAF Enerji, 12-14 Mayıs tarihleri arasında Antalya Susesi Hotel’de gerçekleştirdiği “Yüksek Katlı Binalarda Çift Eşanjörlü Isı İstasyonu Uygulamaları, Binalarda Yeni Sistem Çözümleri ve BIM Platformu” konulu etkinliği ile başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından mekanik tesisat sektörünün önde gelen inşaat, mekanik tesisat firmaları ve projecileri ile bir araya geldi.

Etkinlik boyunca, 100’ün üzerinde mekanik tesisat sektörü çalışanı güncel gelişmeleri, sektördeki yenilikleri, değerlendirme fırsatı yakaladı. Katılımcıların büyük çoğunluğunun inşaat ve proje firmalarının çalışanları olması özellikle ısı istasyonu uygulamalarında ortaya çıkacak avantajların daha iyi anlaşılmasına büyük katkı sağladı. Etkinliğin ikinci gününde gerçekleştirilen “Yüksek Katlı Binalarda Çift Eşanjörlü Isı İstasyonu Uygulamaları, Binalarda Yeni Sistem Çözümleri ve BIM Platformu” konulu eğitim seminerinde; DAF Enerji Genel Müdürü Tayfun Başaran, DAF Enerji Genel Müdür Yardımcısı Sibel Taşdemiroğlu, Metta Mühendislik Genel Müdürü Meriç Sapçı, Deko Mühendislik CEO’su Evren Demirci, DAF Enerji Ar-Ge Müdürü Cenk Şen konuşmacı olarak çalışanlara sektörel gelişmeleri anlattı.

Seminer programının ilk kısmında DAF Enerji Ar-Ge Müdürü Cenk Şen “Isı İstasyonu Projelendirilmesinde Gerekli Sistem Parametreleri, Isı İstasyonu Kullanımında ve Tasarımında Doğru Bilinen Yanlışlar” konulu konuşmasını gerçekleşirdi. Özellikle katılımcıların yoğun soru-cevap kısmı ile katılım gösterdiği konuşmasında Şen, yeni nesil mikroplate tasarımlı eşanjörlerden ve bu eşanjörlerin sağladığı verimlilik ve düşük kazan sıcaklıklarından bahsetti. Sonrasında özellikle yüksek katlı konut projelerinde sağladığı avantajlarla ön plana çıkan çift eşanjörlü ısı istasyonlarına değindi. Sistemlerde basınç kırıcı görevi de üstlenen aynı zamanda ısıtma tarafını bireyselleştirmeyi gerçekleştiren çift eşanjörlü ısı istasyonları davetlilerin büyük ilgisini çekti. Konuşmasının son başlığı olarak eşanjör seçiminin, ısı istasyonu seçimine etkisi ve ısı istasyonu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bahseden Şen, düşük kazan sıcaklıklarında ve yüksek verimle çalışan sistemler için ısı istasyonu seçiminin verimliliğe ve maliyetlere direk olumlu etkisi üzerinde durdu.

Metta Mühendislik Genel Müdürü Meriç Sapçı “Yüksek Katlı Binalarda Çift Eşanjörlü Isı İstasyonu Uygulamalarından  ve Hidrolik Balanslamanın” öneminden bahsetti. Özellikle son dönemde yaygın olarak kullanılmaya başlanan sağladığı teknik ve ticari sayısız avantajı ile ön plana çıkan çift eşanjörlü ısı istasyonları katılımcılardan büyük ilgi gördü. Seminerin diğer başlıklarından biri olan “BIM Uygulamaları ve Mekanik Tesisat için Önemi”, Deko Mühendislik CEO’su Evren Demirci tarafından anlatıldı. BIM ve REVIT uygulamalarının kullanımı ile proje çalışmalarını ne kadar kolay, hızlı ve verimli hale geldiğini detaylıca aktaran Demirci, ayrıca Türkiye’de yapımı devam eden projeler üzerinden dinleyicilere örnek çalışmalar aktardı. Katılımcıların büyük ilgisini çeken REVIT uygulamaları konusunda çok yakın gelecekte birçok firmanın uygulamaları kullanması ve projelerde REVIT uygulamalarının ön plana çıkması bekleniyor. DAF Enerji Genel Müdürü Tayfun Başaran yaptığı kapanış konuşmasında DAF Enerji’nin kurulduğu günden itibaren ortaya koyduğu çalışma stratejilerinden, yaptığı inovasyon çalışmalarından ve bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan ürün ve patentli projelerden ve gelecek dönemde sektörde ortaya çıkacak yeniliklerden bahsetti. Etkinliğe katılan firma çalışanları, ortaya konan paylaşımlardan ve sunumlardan oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.