Header Reklam
Header Reklam

Çukurova Isı, İşletmelerin Enerji Giderlerini Düşürüp Sürdürülebilirlik Girişimlerini Destekliyor

23 Kasım 2022 Dergi: Aralık-2022
Çukurova Isı, İşletmelerin Enerji Giderlerini Düşürüp Sürdürülebilirlik Girişimlerini Destekliyor

Doğal kaynakların verimli yönetimi yani sürdürülebilirlik işletmelerin gündeminde olan konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle son bir yılda hızla artan enerji fiyatları nedeniyle operasyonel maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen işletmeler, tedbirler alıyor. Isıtma sistemleri alınan tedbirlerin başında geliyor.  

İşletmeler, enerjiden tasarruf edebilmek için ısıtma sistemlerinde tasarruflu ve çevre dostu teknolojilere geçiş yapıyor. Çünkü Türkiye’de sanayide sarf edilen enerjinin yüzde 60’a yakını verimsiz ısıtma ve soğutma sistemleri tarafından tüketiliyor. Bu nedenle işletmeler ve endüstriyel tesisler, eski ve verimsiz ısıtma sistemlerini yenileyerek hem enerji tüketim bedellerini hem de çevresel etkilerini düşürmeyi hedefliyor.  

Türkiye’nin Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçişini Destekliyor

Radyant ısıtma teknolojileri ile endüstriyel tesislerin ve işletmelerin ısıtmasında, merkezi sıcak hava üflemeli sistemlere göre yüzde 30 ila 50 oranlarında tasarruf sağlanabileceğini belirten Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, radyant ısıtma sistemlerinin verimli çalışma prensibinin; işletmelerin enerji krizi nedeniyle yükselen enerji giderlerini hafiflettiğini, Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişini ve iklim kriziyle mücadelesini desteklediğini açıkladı. Ünlü, ”Çukurova Isı olarak, sürdürülebilirliği AR-GE süreçlerimizin merkezine yerleştiriyoruz. Böylece ekonomiye, çevreye ve topluma değer sunan çözümlerimiz ile müşterilerimize yüksek tasarruf ve konfor sunuyoruz. Isıtmadan kaynaklı enerji sarfiyatını düşürmek isteyen işletme sahiplerine, radyant ısıtma sistemlerini öneriyoruz; çünkü bu sistemler ile isteğe bağlı olarak yani tercih edilen alanlarda ısıtma yapmak mümkün. Yani merkezi iklimlendirme sistemlerinde olduğu gibi işletmenin tamamını ısıtmak zorunda değilsiniz. Bu kapsamda endüstriyel tesislerde “Goldsun CPH Seramik Plakalı Radyant Isıtıcı” ürünümüz ile lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma yapabiliyoruz. Lokal ısıtma ile işletmelerin ek mesai saatlerinde yalnızca ısıtmaya ihtiyaç duyulan bölge veya bölgeleri ısıtarak, tasarruf sağlıyoruz. Spot ısıtmayla da kişisel konforu maksimuma çıkararak, işletmede çalışan personelin, ortam şartlarından kaynaklı verim kaybı yaşamasını önlüyoruz” dedi.

 

Uzaktan Yönetim Avantajı

Radyant Isıtıcıların, her türlü otomatik ve elektronik kontrole uygun cihazlar olduğunu belirten Osman Ünlü, “Isıtılacak mekânlardaki cihaz sayısına, ısıtma bölgesine ya da özel isteğe göre merkezi/tali kontrol panoları tasarlanabiliyor. Otomasyon ile bilgisayardan sistem kontrolü sağlanabiliyor. Kontrol panolarından ortam sıcaklık değerleri ayarlanıp izlenebiliyor. Eğer istenirse, haftalık program saatleri ile sistemlerin çalışma aralıkları belirlenebiliyor ve bu sayede personele ihtiyaç duyulmaksızın sistem çalıştırılabiliyor. Endüstride otomasyon ve teknolojinin stratejik kullanımıyla; karbon ayak izinde yüzde 7 ila 12 oranında azalma, kârlılıkta ise yüzde 3 oranında artış elde edilebiliyor” diye konuştu. 

Rejime Girme Süresi 1 Saat

“Radyant ısıtma sistemlerinin işletmelerdeki verimliliğe olan bir diğer katkısı ise rejime girme süresi” diyen Osman Ünlü, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Klasik sistemlerin rejime girme süresi 2 ila 4 saat kadar sürerken, radyant ısıtma sistemlerinde bu süre 1 saate kadar düşüyor. Böylece hem verim kayıpları önleniyor hem de kısa sürede gerekli konfor şartları sağlanıyor”.