Cranfield Üniversitesi'nin Araştırması Uzak-UVC Işığının Dezenfeksiyon için Güvenle Kullanılabileceğini Gösterdi

26 Kasım 2020 Dergi:

Cranfield Üniversitesi'ndeki araştırma, hastaneler ve bakım tesisleri gibi kapalı ortamlarda aerosol halindeki Covid-19 virüslerini etkisiz hale getirmek için yeni bir çözümün yolu üzerinde çalışıyor. Yüksek riskli Covid-19 ortamlarını sterilize etmek için güvenli ultraviyole ışığının kullanılabileceği öne sürülüyor.
Hesaplamalı modelleme, oda içi havayı dezenfekte etmek için düşük dozlu uzak-ultraviyole-C (UV-C) ışığının kullanılabileceğini ve tek başına bir odanın havalandırmasına kıyasla dezenfeksiyon oranlarını %50-85 artırdığını göstermiştir.
On yıllardır mikroorganizmaları öldürmek için kullanılan, ancak insanlar için son derece zararlı olan ve potansiyel olarak katarakt veya cilt kanserine neden olan tipik UVC'nin aksine, kanıtlar uzak-UVC'nin insanların bulunduğu ortamda kullanımının güvenli olduğunu göstermiştir.
Cranfield Üniversitesi, Yenilenebilir Enerji Sistemleri Merkezi’nde Deniz Yenilenebilir Enerji Sistemleri Öğretim Görevlisi Dr. Liang Yang, “Sosyal olarak uzaklaşmanın mümkün olmadığı kapalı ortamlarda, solunum yoluyla salınan aerosol haline getirilmiş koronavirüs, hastalığın yayılma olasılığını artırıyor. Enfeksiyon kontrolleri, birçok ülkede zor bulunabilen kişisel hijyen ve kişisel koruyucu ekipmanın doğru kullanımı kombinasyonuna odaklanmaktadır. Bu araştırma, uzak-UVC ışınımının SARS-CoV-2 iletimini azaltmak için alternatif, güvenli ve ucuz bir yol sağlayabileceğini göstermiştir.
Yetersiz havalandırılan alanlarda uzak-UVC ışınımının, iletimi önlemede N95 maskeleri kadar etkili olabileceğini bulduk. Ayrıntılı ve doğru hesaplamalı akışkanlar dinamiği modellemesi ile patojenlerin havadan iletimini izleyip ortadan kaldırabildik" dedi.
Araştırma, Londra Queen Mary Üniversitesi'nden Dr Andrew Buchan ve Kanada'daki Ontario Tech Üniversitesi'nden Dr Kirk Atkinson ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.
Dr Kirk Atkinson şunları söyledi: “Uzak-UVC'li bir ampulü standart bir aydınlatma armatürüne vidalayabileceğinizi hayal edin. Işığın açılması, odadaki herkes için havayı sterilize edecektir. Amaçladığımız şey bu. Endüstri ve hükümetler havalandırma altyapısına yoğun bir şekilde yatırım yaparken, uzak-UVC'nin uygulanması çok daha ucuz."
UVC ışığı, görünür ışık ışınlarından daha kısa dalga boylarına sahip üç tip elektromanyetik radyasyondan birinin alt tipidir. 100-280 nanometrede (nm) UVC, UVA ve UVB'den daha kısa dalga boyuna sahiptir. İnsan için güvenli uzak-UVC, 207 ila 222 nm aralığındadır, özel ampuller ve lambalarla üretilebilir, patojenleri dezenfekte etmek için kullanılabilir.
Uzak-UVC güvenlidir, çünkü daha düşük dalga boylu UVC'ye göre daha kolay etkileşime girme (ve daha hızlı enerji kaybetme) gibi benzersiz özelliğe sahiptir, ancak canlı insan hücrelerine ulaşmak için yeterince enerjik değildir.
Hastanelerde ve uzun süreli bakım tesislerinde bulunan tipik ortamları temsil eden, 3 metreye 3 metrelik klimalı tek kişilik özel odadaki dezenfeksiyon oranlarını ölçmek için araştırmanın bir parçası olarak bir radyasyon taşıma ve akışkan dinamiği modeli geliştirildi.
Araştırmacılar şimdi daha fazla araştırma için yeni finansman kaynaklarını ortaya çıkarmayı ve uzak-UVC ışığının hizmete girmesini hızlandırmak için gerekli olan çözülmemiş sorunları ele almayı umuyorlar.
Yüksek doğrulukta birleştirilmiş radyasyon-CFD modeli kullanarak kalabalık odalarda uzak-UVC tarafından havadan koronavirüs inaktivasyonunu tahmin etme gibi araştırmanın detayları, yakın zamanda Nature Scientific Reports'ta yayınlandı.

https://www.nature.com/articles/s41598-020-76597-y