Header Reklam

COVID-19 Salgını ve Mekanik Tesisat Webinarı Yapıldı

24 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020

Kuruluş amacı doğrultusunda bilgi paylaşımı ve eğitimi her zaman ön planda tutan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD), çalışmalarını dijital ortamda sürdürmek üzere altyapı çalışmalarını tamamlayarak ilk webinarını 324 katılımcıyla gerçekleştirdi. “Hastane Dışı Binalarda Mekanik Tesisatta COVID-19 Yayılımına Karşı Alınacak Önlemler” konusunun ele alındığı webinarın moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Arısoy yürütürken, webinara Doç. Dr. Süda Tekin, Dr. Mustafa Bilge, Eser Çizer, Sarven Çilingiroğlu panelist olarak katıldı.
Webinarın açılış sunumunu yapan Ahmet Arısoy, ilk olarak HVAC tesisatında alınacak önlemlerin anlaşılmasının öncelikle virüsün özelliklerinin bilinmesi ve yayılma yollarının bilinmesiyle mümkün olabileceğini belirterek; virüsün yaşam koşulları, boyutları, taşınması gibi konular hakkında genel bilgilendirme yaptıktan sonra damlacıkların (droplets) önemine dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü ve literatür kaynaklı bilgileri aktaran Arısoy, yeni HVAC dizaynının enerji kullanımı ve iç ortam kalitesi ile hijyeni dengeleyecek çözümlere odaklı olması gerektiğini söyleyerek tesisatta alınacak bazı önlemleri anlattı.
İkinci konuşmacı Doç. Dr. Süda Tekin, sunumuna ilk olarak korona virüslerin tarihçesini anlatarak başladıktan sonra SARS, MERS ve Covid-19 virüsünün karşılaştırmasını sergiledi. Yeni tip SARS-CoV-2’nin dayanıklılık koşulları, bulaşma yolları hakkında bilgiler veren Tekin, virüsün damlacık yoluyla bulaştığını ve korunma açısından maskenin çok önemli olduğunu belirtti. Son olarak tüm hastalar için uygulanan önlemleri paylaşan Süda Tekin, bilimin ışığında bilimsel verilerin desteğiyle sürecin yönetilmesi gerektiğini söyledi.
Webinarın üçüncü panelisti Dr. Mustafa Bilge ilk olarak Covid-19 virüsü ile ilgili literatürde bulunan, bilimselliği tam olarak kanıtlanamamış bazı bilgileri aktardıktan sonra,insanların toplu halde bulunmak zorunda oldukları yapılarda klima sistemlerinde alınması gerekli bazı önlemleri anlattı. Bilge; AVM, tiyatro gibi mekanlarda dış hava kaynağı kullanılması, klima santrali filtrelerinin değiştirilmesi ve dezenfekte edilmesi gibi birçok önleme dikkat çekti. Bilge son olarak hastanelerde klima tesisatında alınacak acil önlem kapsamında klima sistemlerinin negatif basınçta çalışır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.
Ticari bir binada Covid-19’a karşı alınan teknik ve idari tedbirleri anlatan Eser Çizer, ilk olarak binada çalışan personel sayısının azaltıldığını ve karışım havalı klima santrallerinin %40-100 oranında dış havaya geçirildiğini söyledi. Çizer binada önlemler kapsamında ayrıca dezenfektasyon çalışması yapıldığını, tuvaletlerin negatif basınçta çalıştırıldığını, maske zorunluluğunun getirildiğini ve binaya girenlerin termal kamera ile izlendiğini söyledi.
Webinarın son panelisti Sarven Çilingiroğlu, taze hava alış yerleri ve mesafeler, santrallarda kullanılacak filtreler, yaşam mahallerinde bağıl nem oranının önemi, bina içinde taze hava taşıyıcı klima santrallarında alınacak önemler ve ısı değiştirgeçleri başlıklarını içeren sunumunda tasarımda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. ASHRAE kaynaklı tablolar sunan Çilingiroğlu, özellikle filtre seçimi ve verimine dikkat çekti. 

Webinar Soru-Cevaplarını okumak için tıklayınız
Webinarı buradan izleyebilirsiniz.