Header Reklam

COVID-19'un Havadan İletilmesine İlişkin REHVA Bildirimi WHO Tarafından Onaylandı

10 Temmuz 2020
COVID-19'un Havadan İletilmesine İlişkin REHVA Bildirimi WHO Tarafından Onaylandı

REHVA, Dünya Sağlık Örgütü'nün basın toplantısında, 32 ülkeden birçok REHVA uzmanı da dahil 239 bilim insanının bu hafta Journal Clinical Infectious Diseases'da yayınlanan açık bir mektubunun ardından, COVID-19'un havadan yayılabilmesi ile ilgili ortaya çıkan kanıtlarını kabul ettiğini memnuniyetle karşıladı. Bu adım, aerosoller/mikro damlacıklar yoluyla bulaşmayı olasılık olarak değerlendirmek ve gerekli hafifletici önlemleri uygulamak için savunuculuk yapan REHVA ve dünya çapında çeşitli profesyonel organizasyon ve bilimsel kuruluşları tarafından uzun zamandır beklenmekteydi.
7 Temmuz'da DSÖ, özellikle kalabalık, kapalı, kötü havalandırılan ortamlarda belirli koşullarda hava yoluyla bulaşma kanıtları olasılığını kabul etti. Prof. Benedetta Allegranzi; “Bu kanıtlara açık olmamız gerektiğine ve bunun bulaşma biçimleri ve alınması gereken önlemler konusundaki etkilerini anlamamız gerektiğine inanıyoruz” dedi. Benedetta Allegranzi, enfeksiyon kontrolünde teknik lider olarak “kanıtlar kesin değil” diye ekledi. COVID-19 pandemisinde teknik lider olan Dr. Maria Van Kerkhove, DSÖ'nün konsolide bir özet üzerinde çalıştığını belirterek, “Tüm farklı potansiyel bulaşma yollarının öneminden bahsettik” dedi.
REHVA Başkanı Frank Hovorka; “DSÖ, COVID-19'un havadan aktarımındaki konumunu, AB ve dünyadaki üye derneklerimizden güvenilir bir ekip çalışmasına dayanarak değiştirdi. COVID-19 rehberimiz bu olasılığı ilk sürümden itibaren değerlendirmiştir ve uzman ekibimiz HVAC sistemlerinin güvenli çalışması için gerekli önlemleri önermiştir. Bu çalışmayı IEQ Global Alliance üyeleriyle paylaştık ve ulusal üyelerimizin güçlendirilmesi yoluyla profesyonellere ve tesis yöneticilerine yardımcı olmaya devam edeceğiz” dedi.
REHVA Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Atze Boerstra; “DSÖ'nün son birkaç aydır Koronavirüsü ile savaştığı mükemmel çalışmayı takdir ediyorum. Şimdiye kadar zayıf havalandırılan odalarda aerosollerin rolünün hafife alınması talihsiz bir durumdur. Rotayı değiştirmek gelecekte birçok canı kurtaracak. Son zamanlarda, WHO ile hastane odaları için havalandırma rehberliklerini yükseltmek için çalıştık. Umarım yakında işyerlerinde ve diğer hastane dışı binalarda da hava yoluyla Covid-19 iletimini sınırlamak için dünyanın neler yapabileceğini daha fazla tanımlamak için onlarla birlikte çalışabiliriz” dedi.
REHVA Teknoloji ve Araştırma Komitesi Başkanı Profesör Jarek Kurnitski; “Bu kanıt, bu virüsün enfeksiyonlarını açığa çıkaracak ve süper yayılma olayların çoğunun neden meydana geldiğini açıkça gösterecektir. Artık enfeksiyon riskinin aerosol konsantrasyonuna ve mekanlardaki insan yoğunluğu süresine bağlı olduğunu biliyoruz. Bunlardan ilki dış mekan havalandırma hızı ve oda büyüklüğü ile ilgilidir. Enfeksiyon riski tipik oda düzenleri için hesaplanabilir ve binalarda havalandırmayı iyileştirmek için önleyici tedbirler alınabilir. İlaç ve aşı bulunana kadar havalandırma çözümleri en önemli enfeksiyon kontrol önlemleri olmaya devam edecektir. Eğer düzgün bir şekilde uygulanırsa, ikinci dalgada çok daha az karantinaya ihtiyaç duyulacaktır. Bu iyi haber, COVID-19 salgını ile ilgili birçok yeni REHVA girişimi de bunun ardından gelecek. REHVA, Mart 2020'de halihazırda havadaki iletim göz önüne alındığında bir rehber yayınlamıştı ve uzmanlarımız şu anda ikinci versiyon üzerinde çalışıyor. REHVA, hava sirkülasyonlu fan coiller ve geçen hafta döner ısı geri kazanım ekipmanlarındaki sızıntıların kontrolü hakkında iki özel belge daha yayınladı. Önümüzdeki haftalarda okul binaları ve enfeksiyon riski hesaplayıcısı ile ilgili diğer belgelerle birlikte rehberin üçüncü versiyonu da gelecek. Eylül ayında REHVA, binaların karantina sürecinden sonra ve salgın sırasında güvenli, sağlıklı çalışmasına odaklanan bir çevrimiçi kurs başlatacak. Bu kurs, insanlar sınırlı pencere havalandırması ile kapalı mekanlarda kaldıklarında enfeksiyon riskinin artacağı kış mevsimini dikkate alacak. Kışın enerji verimliliğini dikkate alırken sağlıklı iç mekan iklimi sağlama zorluğuna hazırlanmalıyız” dedi.

Daha fazla güncelleme için REHVA COVID19 kılavuz sayfasını https://www.rehva.eu/activities/covid-19-guidance ve sosyal medya hesaplarını https://www.rehva.eu/social-media takip edin.