Header Reklam
Header Reklam

Condair’dan Okullar ve Üniversitelerin Yeniden Açılması için ASHRAE Nem Kılavuzu Hakkında Değerlendirme

30 Ağustos 2021 Dergi: Eylül-2021
Condair’dan Okullar ve Üniversitelerin Yeniden Açılması için ASHRAE Nem Kılavuzu Hakkında Değerlendirme

ASHRAE Salgın Çalışma Grubu, pandemi ile yüzleştiğimiz 2020 yılının yazında SARS-CoV-2’nin hava yoluyla bulaşmasını azaltmak için okullarda ve üniversitelerde HVAC sistemlerinin çalışmasına ilişkin bir kılavuz yayımladı. Yeni eğitim öğretim yılında okulların yeniden açılmasına hazırlanılan bugünlerde ASHRAE tarafından, AHU’lar aracılığıyla veya doğrudan sınıfta uygulanacak proaktif nemlendirme yoluyla kış tasarım koşulu olarak %40-50 düzeyinde bağıl nem öneriliyor.

Condair Türkiye’nin Genel Müdürü Gökhan Yalınay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “ASHRAE gibi bir otoriteden, minimum iç mekân nemi seviyesi olarak %40 RH için bir tavsiye içeren rehberlik görmek çok güven verici. İç ortam havasını %40 bağıl nemin üzerinde tutmanın enfeksiyon kontrol faydaları birçok bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır. ASHRAE Salgın Çalışma Grubu, bu bilimi tanımakla öğrencilerin ve personelin sağlığının korunması amacıyla kış aylarında eğitim kurumlarında olması gereken nem düzeyini belirlemek için bu çok olumlu adımı attı.” 

gokhan-yalinayYalınay, “Nemlendirme uygulaması olmadan, dışarıdaki hava soğuduğunda, iç mekân nemi doğal olarak %40 RH eşiğinin altına düşecektir. Ülkemizde Ekim, Kasım aylarında havaların soğumasıyla başlayan bu dönem Mart, Nisan aylarına kadar sürer. Okullar, üniversiteler gibi eğitim kurumları, COVID-19’un ve grip gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını önlemede kilit savaş alanlarıdır. Kış döneminde nemlendirme solunum yolu enfeksiyonuna karşı etkili bir silahtır. %40-60 RH aralığındaki iç ortam nemi, vücudun solunum bağışıklık sisteminin verimli çalışmasını sağlarken, havadaki virüslerin miktarını ve bulaşıcı doğasını da azaltır” dedi.

Yalınay şunları söyledi: “Bu tavsiyenin kanun yapıcı yetkililer ve endüstri kuruluşları tarafından ciddiye alındığını görmeyi çok istiyoruz. HVAC sektörünün önemli toplulukları COVID-19 konusundaki havalandırma rehberlerinde ‘bağıl nemin %40’ın üzerinde tutulması gerektiği’ yönündeki benzer tavsiyeyi ortaya koyuyorlar. COVID-19 ile mücadelede eğitim kurumlarının harekete geçmesi gerekiyor. Araştırma laboratuvarlarını, arşivleri ve ofisleri nemlendirmek için üniversitelerle sık sık çalışıyoruz ancak amfilerde ve sınıflarda nem kontrolü son derece nadirdir.”

Yalınay, “Nemlendirme, solunum yolu enfeksiyonuna karşı pratik, doğal ve ilaçsız bir müdahaledir. Sağlık tesisleri ve ofis binaları için de benzer, net bir rehber görmeyi umuyoruz” diye ekledi.

ASHRAE, ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri tasarımı ve yapımını ilerletmek isteyen bir dernek olan Amerikan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği’dir. ASHRAE dünya çapında 132’den fazla ülkede 57.000’den fazla üyeye sahiptir. ASHRAE Salgın Çalışma Grubu, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinin sağlık tesislerinde, işyerlerinde, ev, kamu ve eğlence ortamlarında hastalık bulaşması üzerindeki etkileriyle ilgili olarak mevcut pandemi ve gelecekteki salgınların zorluklarını ele almak için ASHRAE’nin teknik kaynaklarının kullanılmasına yardımcı olmak için kurulmuştur. ASHRAE’nin kılavuzla ilgili 41 sayfalık sunumunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.