Header Reklam

Çin’de Rotary Kompresör Pazarı Yükselişte

22 Ocak 2020
Çin’de Rotary Kompresör Pazarı Yükselişte

Çin’de soğutma uygulamalarında rotary (dönel) kompresörlerin tercihi giderek artıyor. Çin’de rotary kompresör pazarının 2019’da 605.000 adet olduğu tahmin ediliyor. Bu teknoloji, Çin’de öteden beri kullanılan bir teknoloji değil.
Mitsubishi Electric ve Sanyo gibi Japon şirketleri 1980'lerde soğutma uygulamaları için rotary kompresörleri kullanmaya başladı. Bu teknolojinin Çin'deki kullanımı, nispeten daha geç başladı.
Çin ekonomisinin hızlı büyümesiyle, dondurulmuş gıda için tüketici talebi güçlü bir büyüme kaydetti ve bu da soğutma ekipmanı pazarının gelişimini tetikledi. Bugüne kadar, rotary kompresörler; özellikle perakende endüstrisindeki ticari dondurucular ve üretim çiftliklerindeki küçük soğuk depolar gibi küçük ölçekli soğutma ekipmanları için kullanılmaktaydı. Nedeni, rotary kompresörlerin soğutma kapasitesinin sınırlı oluşundan kaynaklanmaktadır. Çin'de, rotary kompresör pazarına Çinli üreticiler hakim. Soğutma uygulamaları için kullanılan rotary kompresörlerin 2019 yılında maksimum kapasitelerinin 5 HP olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte, bu kapasite Çin'de 7 veya 8 HP'ye ulaşabilmekte ve gelecekte de artması beklenmektedir.
Soğutma alanında rotary kompresör kullanmanın bazı avantajları vardır. Klima uygulamaları için Çin'in yıllık rotary kompresör üretimi 200 milyon üniteyi aştı. Sonuç olarak, rotary kompresörlerin fiyatı, aynı soğutma kapasitesine sahip diğer tiplere göre daha rekabetçi. İkinci olarak, rotary kompresörlerin deplasmanı (yer değiştirmesi) nispeten yüksektir ve R22 ve R404a soğutucu akışkanları yüksek soğutma kapasitelerine sahiptir. Bu nedenle, rotary kompresörlerde R22 veya R404a soğutucu olarak kullanılması, en küçük kompresör boyutlarında maksimum soğutma kapasitesi sağlayabilir. Küçük soğutma ekipmanları için, R22 veya R404a kompresörün boyutunun minimuma indirilmesine izin vererek daha az yer kaplayan daha kompakt bir yoğuşturma ünitesi sağlar. Bu, özellikle Çin'de kira bedelleri çok yüksek olduğu için son derece değerlidir. R290 soğutucu akışkan ayrıca gelecekte iyi performans ve düşük maliyet kombinasyonu nedeniyle inverter teknolojisinin geliştirilmesi ile soğutma uygulamaları için rotary kompresörler için iyi bir potansiyel sunmaktadır.
Klima uygulamalarındaki rotary kompresör pazarı nispeten olgunlaştı ve her üretici yeni pazar fırsatları aramaya çalışıyor. Bununla birlikte, son yıllarda Çin soğuk zincir lojistik sektörü, talep ve politikalar sonucunda yıllık çift haneli büyüme kaydetmiştir.
Buna karşılık, soğutma uygulamaları için rotary kompresör pazarı, çeşitli üreticiler tarafından araştırılmaya başlanan ve gelişmekte olan bir pazar segmentidir. Pazar, teknolojideki gelişmeler, ürün uygulamalarının tanıtımı ve müşteri bilincinin yükselmesi ile büyük bir potansiyel göstermektedir. BSRIA, piyasanın 2023 yılına kadar 800.000 adedi aşan seviyelere ulaşmasını bekliyor.Slider Altına