Header Reklam

CIBSE Enfeksiyona Dayanıklı Ortamlar Raporunu Yayınladı

24 Temmuz 2021
CIBSE Enfeksiyona Dayanıklı Ortamlar Raporunu Yayınladı

Bina Hizmetleri Mühendisleri Yetkili Enstitüsü (Chartered Institution of Building Services Engineers) CIBSE’nin yakın zamanda yayınlanan “Enfeksiyona Dayanıklı Ortamlar”, COVID-19 ile mücadelede kilit bir unsur olarak kamu binalarındaki havalandırmanın izlenmesi ve iyileştirilmesi için acil bir ihtiyacı açıklıyor. Raporda “Bina Güvenliğinde Havalandırmanın Rolü” öne çıkıyor
İngiltere’de Hükümetin Bilimsel Baş Danışmanı Sir Patrick Vallance tarafından görevlendirilen proje liderleri, önemli katkı sağlayan anahtar organizasyonlardan biri olan CIBSE ile Kraliyet Mühendislik Akademisi (RAE) idi.
Rapor, havalandırma ile uyku düzeni, üretkenlik ve solunum yolu enfeksiyonları arasında yakın bir bağlantı olduğunu gösteren çok sayıda çalışmaya rağmen havalandırmanın öneminin sıklıkla göz ardı edildiğini öne sürüyor. COVID-19 pandemisi aerosol iletiminin önemini, bina güvenliği gündeminin en üst sıralarına taşıdı.
Raporu hazırlarken, RAE, geniş bir organizasyon yelpazesinden temsilcilerle bir dizi görüşme gerçekleştirerek, yeterli bir havalandırma stratejisinin tasarımı ve bakımı söz konusu olduğunda önemli düzeyde farkındalık, anlayış ve beceri eksikliğinin olduğunu ortaya çıkardı.
“Enfeksiyona Dirençli Ortamlar”, durumu ele almak için bir yol haritası belirleyerek, havalandırma ve viral yayılma arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için daha fazla araştırmayla birlikte beceri boşluklarını ele almak için bir program öngörüyor.
Rapor, bina yönetmelikleri tarafından zaten yeterli havalandırma standartlarının gerekli olduğunun altını çiziyor, sorunun uygulamada olduğuna dikkat çekiyor.
Belgeye önemli bir katkıda bulunan CIBSE Teknik Direktörü Hywel Davies, eylemin aciliyetine işaret ediyor: “Bu rapor önemli bir çalışma programını özetlemektedir. Bu gerçekleşirken, COVID-19'un iç mekan bulaşını sınırlamaya yardımcı olmak için pratik önerileri açık ve erişilebilir bir biçimde hemen paylaşmamız gerekiyor."
CIBSE'nin Covid-19 Kilitlenmeleri Gelişen Kılavuz Belgeleri ve yakında yayınlanacak olan Covid Hava Temizleme Kılavuzu, Kurumun bu alandaki faaliyetinin bir parçasını oluşturuyor.
Kraliyet Mühendisler Akademisi tarafından 16 Temmuz 2021'de yayınlanan "Enfeksiyona Dayanıklı Ortamlar"ın tamamı buradan indirilebilir.
 Slider Altına