Header Reklam
Header Reklam

Chillventa Yönetim Kurulu Üyesi Petra Wolf: “Müşterilerimizin Görüşleri Bizim için Önemlidir!”

04 Mayıs 2020
Chillventa Yönetim Kurulu Üyesi Petra Wolf: “Müşterilerimizin Görüşleri Bizim için Önemlidir!”

Soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve ısı pompası sektörleri için dünyanın önde gelen fuarı Chillventa’nın 13-15 Ekim 2020 tarihleri arasında Nürnberg’te yapılması planlanıyor. Fuarı düzenleyen NürnbergMesse’nin Yönetim Kurulu Üyesi Petra Wolf, röportajında Chillventa'nın mevcut durumu ve koronavirüs pandemisinin ticaret fuarları üzerindeki etkileri hakkında bilgi veriyor. Wolf, müşterilerle yoğun bir diyalog kurmanın ve görüşlerini öğrenmenin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor.

Bayan Wolf, son derece zor zamanlarda Chillventa'nın Yönetim Kurulu Üyesi olarak fuarın sorumluluğunu üstlendiniz. Bir ticaret fuarı organizatörü olarak üstesinden gelmeniz gereken zorluklar nelerdir?
Dünya ticaret fuarları, oldukça dalgalı bir denizden hırpalanarak geçiyor. Dünya çapında yaklaşık 2.400 fuar iptal edildi. Sadece Almanya'da 469'dan fazla fuarı iptal etmek veya ertelemek durumunda kaldık; Nürnberg Fuar Merkezi'nde bu sayı 20 civarında. Bu, ulusal ve uluslararası fuarlar tarihinde ya da Nürnberg'de hiç olmadı. Örneğin, 15 Nisan 2020'de Alman Ticaret Fuarı Endüstrisi Birliği (AUMA, Ausstellungs- ve Messe-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft e.V.), Almanya'daki ticaret fuarı iptallerinin genel ekonomi için 9,3 milyar Euro zarar getireceğini bildirdi. 76.000 kişilik istihdamı etkileyecek, 1.5 milyar Euro vergi geliri kaybedilecek. Özellikle stant yapım şirketleri, ticaret fuarı şirketlerinin hizmet ortakları, restoranlar ve otelciler de dahil olmak üzere ticaret fuarlarına bağımlı olanlar, ticaret fuarı endüstrisine ve genel olarak ekonomiye büyük bir darbe olacak bu durumdan etkilenecek segmentlerden sadece birkaçı. 


Ticaret fuarı endüstrisinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Covid-19 salgını nedeniyle, sadece ticaret fuarı organizatörleri olarak değil, hepimiz, her gün yeni ve zor kararlar almamızı gerektiren büyük ve benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıyayız. Şu anda büyük bir belirsizlik yaşıyoruz ve birçok sektörden etkinliklerin nasıl, ne zaman olacağı veya gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine dair sürekli sorular duyuyoruz. Burada Bavyera'da, Ağustos ayının sonuna kadar büyük etkinlikler yasaklandı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu, özellikle Chillventa gibi sonbahar etkinlikleri söz konusu olduğunda, biz ve müşterilerimiz için ciddi bir endişe konusu oldu. Bununla birlikte, Chillventa çok iyi bir seviyede gelişmeye devam ediyor. 4 Mayıs 2020 itibariyle, dünyanın dört bir yanından 800'den fazla katılımcı fuar katılımlarını teyit etti: Bu, 2018'de aynı seviyenin yakalandığını gösteriyor ki böylesi zor zamanlar için büyük bir başarı. 


Koronavirüs tünelinin sonunda ışık görüyor musunuz?
Bundan sonra ne olacağını söyleyemiyoruz, ancak Eylül ayında tekrar ticaret fuarları düzenleyebileceğimizi umuyoruz. Endüstri ve iletişim platformları olarak, özellikle ticaret fuarları, sonbaharda ekonomiyi hızlı ve sürdürülebilir bir şekilde yeniden önünü açmak ve büyütmek için gerekli olacaktır. Müşterilerimizle konuşmanın ve onlarla yoğun tartışmalar yapmanın önemini çabucak kavradık. Chillventa Danışma Kurulumuzun yanı sıra birçok Chillventa katılımcı, dernek ve kurumla yakın iletişim kuruyoruz. Buna ek olarak, elbette, Brezilya, Çin, Hindistan, İtalya, Kuzey Amerika ve Avusturya'daki yan kuruluşlarımızla ve dünya çapında 100'den fazla temsilciden oluşan son derece geniş uluslararası ağımızla yakın iletişim içerisindeyiz. Bu da bize katılımcılarımızın ve ticari ziyaretçilerimizin ne düşündüğüne dair çok iyi bilgi sağlıyor ve aynı zamanda duygulandırıyor.


Bu iletişimi kurmak için neler yapıyorsunuz?
Chillventa 2018'in tüm kayıtlı katılımcıları ve ziyaretçileri ile iletişime geçip ne düşündüklerini soracağız. Önümüzdeki haftalarda müşterilerimizden Chillventa hakkındaki sorularımızı yanıtlamalarını isteyeceğiz. Okuyucularınız da ankete katılırsa memnun oluruz: www.ntgt.de/a/s.aspx?s=417065X80828929X41122 . Chillventa Danışma Kurulu ile birlikte, Chillventa'nın nasıl ilerleyebileceğini soracağız. Sadece sektör için ve sektörle birlikte bir etkinlik düzenleyeceğiz. Sonuçlar, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve ısı pompası sektörünün çıkarları doğrultusunda Danışma Kurulumuzla istişare edilerek Chillventa ile ilgili kararlarımız için bir ölçüt görevi görecek. 


Chillventa bu süreçte nasıl düzenlenecek?
Ekim 2020'de yapılacak olan Chillventa, alışık olduğumuzdan kesinlikle farklı olacak. Dünya çapında seyahat kısıtlamaları muhtemelen sonbaharda yürürlükte olabilir. Her durumda, Chillventa hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından çok daha ulusal olacaktır. Dahası, fiziksel mesafeyi korumaya, ağız ve burun koruyan maskeler giymeye alışmamız gerekecek. Her halükarda, hükümet yetkililerinin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Robert Koch Enstitüsü'nün tüm önerilerini dikkate alıp uygulayacağız. İlgili tüm bakanlıklar ve yetkililerle yakın iletişim içerisindeyiz ve böylece hızlı bir şekilde tepki verebileceğiz.
Ayrıca fuardaki tüm misafirlerimizi korumak için kapsamlı bir güvenlik ve hijyen planı uygulayacağız. Bu plan, zorunlu yüz maskelerinden el hijyenine kadar çok çeşitli önlemleri kapsamaktadır. Kalabalık yoğunluğunu yönetmek de yeterli mesafeyi korumak için önemli bir unsur olacaktır. Bunun için zaten yeni konseptler geliştirdik ve kısa süre içinde bunları ileteceğiz. (Www.chillventa.de/measures). Son olarak, resmi kısıtlamalar nedeniyle Chillventa'nın bu yıl yapılamama olasılığını da göz ardı etmiyoruz. Bu olguyu da ihtimallerimize dahil ettik. Bu durumda, sanal bir ticaret fuarının yüz yüze etkileşim için bir alternatif olduğunu düşünmesek de, Chillventa ve Chillventa CONGRESS için dijital çözümler üzerinde de çalışıyoruz.