Header Reklam
Header Reklam

Chillventa 2016 Fuarı Uluslararası Basın Toplantısı Düzenlendi

20 Temmuz 2016 Dergi: Temmuz-2016
Chillventa 2016 Fuarı Uluslararası Basın Toplantısı Düzenlendi

Nürnberg Fuar Merkezi’ni soğutma, klima, havalandırma ve ısı pompası sektörleri için yine bir numaralı uluslararası buluşma noktası haline getirecek Chillventa, 11-13 Ekim 2016 tarihlerinde 5. kez düzenlenecek. Fuarın üç ay öncesinde, tüm uluslararası akredite sektörel yayıncılık kuruluşları için düzenlenen basın toplantısına Türkiye’den katılım gösteren tek sektörel yayın kuruluşu olarak 7-9 Haziran 2016 tarihinde Milano’daydık. Fuar ile ilgili bilgilere geçmeden önce biraz geziden bahsedecek olursak; her şeyden önce organizasyonun profesyonelce planlanmış olması ve program süresince zaman planına eksiksiz uyulması, katılımcılar açısından en ufak detayların bile düşünülmüş olması harikaydı. Bu noktada karşınızdaki ekibin profesyonel iş anlayışı ve eksiksiz iletişim becerisi, Chillventa’nın kısa bir sürede nasıl bu kadar başarılı bir fuar olduğunu anlamanızı sağlıyor.

Gezi sırasında Milano ve yakın çevresindeki tarihi ve turistik yerleri görme imkânı bulduk. Bunlardan ilki, kentin kalbi durumunda olan ve üzerindeki katedral ile aynı adı taşıyan Piazza Del Duomo meydanındaki ünlü Duomo Katedrali oldu. Tamamen mermerden inşa edilmiş olan katedral,  Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası, Londra’daki Aziz Paulus ve Sevilla kiliselerinden sonra Avrupa’nın dördüncü büyük katedrali ünvanını taşıyor.

Katedralin hemen yanında bulunan cam kubbeli çarşı Galleria Vittorio Emanuele imzasını taşıyor. 1870’lerde İtalyan birleşmesinin şerefine inşa edilen yapı aynı zamanda kentte ilk elektrik ışığının görüldüğü yer olarak da biliniyor. Gösterişli bina, İtalya’nın bu ünlü kentinin pırıltısını yansıtan ve günümüzde dünyanın en ünlü moda merkezi olan şehirde ünlü markaların mağazalarını da bünyesinde barındıran önemli yapılardan biri. 

Castello Sforzesco Kalesi (Milan kalesi) ise 15. yüzyılda Milano’nun ünlü Sforza ailesi tarafından yaptırılmış. Günümüzde içinde birkaç müze yer alıyor. Ünlü odalardan birinde Leonardo da Vinci’nin yaptığı freskler bulunuyor. Zaten Milano dendiğinde akla ilk gelen kişi Leonardo da Vinci. Kentin her yanında Leonardo da Vinci (veya öğrencileri tarafından) yapılmış ve günümüze adeta bir hediye olarak bırakılmış eserleri görmek mümkün.


Gezi sırasında bize göre HVAC sektörü açısından en ilgi çekici yer; Cremona kentindeki Stradivari Vakfı tarafından kurulmuş olan Museo Del Violino – Keman Müzesi oldu. 2013 yılında bina restorasyonu tamamlanarak ziyarete açılan müze hem kemanın tarihçesi hem de bina restorasyon süreci açısından büyüleyici. Restorasyon süreci hakkındaki yazımızı ve detaylı fotoğrafları gelecek sayımızda bulabilirsiniz.

 

 

 

Chillventa 2016: güçlü uluslararası katılım ile daha büyük

Yukarıda kısa detaylarını verdiğimiz geziyi de içeren etkinlik sırasında esas konumuz olan Chillventa ‘nın mevcut durumu, Ekim ayındaki fuarda ve sonrasında yapılacakları sizler için Nürnberg Messe yetkililerinden öğrendik.

10 Ekim’de düzenlenecek olan bir günlük Chillventa Kongresi ile başlayacak olan etkinlik, sektörle ilgili ziyaretçilerini, sektördeki en son eğilim, gelişme ve geliştirmeleri tanımaya davet ediyor. Sektördeki genel iyimser ruh haline bağlı olarak 2016 yılında tüm ticari fuar performans göstergelerinin yukarı doğru olması bekleniyor. NürnbergMesse Yönetiminden Richard Krowoza, “Chillventa 2016’nın başlangıcına 3 ay kala, Chillventa 2016 için genel durum zaten çok iyi. Bugünkü durumu göz önüne alacak olursak, hem fuar alanı büyüklüğü hem de katılımcı sayısı açısından 2014 yılının mükemmel sonuçlarını geçeceğiz. 1000 civarında uluslararası katılımcı ve tüm dünyadan 30 binden fazla ticari ziyaretçi bekliyoruz. Ekim ayında, Chillventa sloganı ‘Connecting Experts’ bir kez daha etkinliğin merkezinde olacak ve Chillventa açılışı, Chillventa akşamı veya Hint resepsiyonu gibi etkinliklerde yansıyacak. Katılımcıların % 65’inden fazlasının uluslararası katılımcı olması ve ziyaretçilerin % 56’sından fazlasının ticari ziyaretçi olması, Chillventa’nın uluslararası soğutma, klima, havalandırma ve ısı pompaları sektörlerinde lider fuar olduğunu etkileyici bir biçimde göstermektedir” dedi.

 

Bu yıl her yıl var olanlara ek olarak ülke bazında yeni katılımlar mevcut. Türkiye ilk defa bu yıl milli katılım gerçekleştiriyor.

Bu yıl odaklanılan 3 önemli konu başlığı mevcut:

  •                 Yeni salon düzenlemesi ile sürdürülebilir büyüme (konulara göre renk kodları)
  •                 Chillventa Kongresi: Konusunda en iyi profesyonel uzmanlık
  •                 Chillventa Ödülü

 

Yeni Salon Düzeni: Sürdürülebilir Büyüme için Daha Fazla Sunum Alanı

Chillventa’nın verimliliğinin ve sürdürülebilirliğinin istikrarlı büyümeye ayak uydurabilmesi için 2016 yılında salon gruplamasının değiştirilmesine ve bu sayede Nürnberg Fuar Merkezi’nde daha büyük fuar alanının sağlanmasına karar verilmiş. Konu ile ilgili olarak Nürnberg Messe firmasının Chillventa Fuarı Direktörü Daniela Heinkel, sunum alanının büyütülmesiyle katılımcı firmaların daha büyük alan isteğini yerine getirmekle yetinmediklerini belirterek “Bu sayede yeni katılımcıları ürün gruplarına göre tematik olarak daha etkin bir biçimde konumlandırma imkânı yaratıyoruz” dedi. Heinkel ayrıca; 4, 4A, 5, 6, 7, 7A, 8 ve 9 no’lu salonlarda  gelecek yıllarda Chillventa’nın sistematik olarak genişleyebileceğini ifade etti. Salon yerleşimlerini ve katılımcıları görmek için: www.chillventa.de/floorplan

Ayrıca bu yıl konulara göre renk kodları ve fuar görselleri mevcut

 

 

Chillventa Kongresi: Konusunda En İyi Profesyonel Uzmanlık

Chillventa Kongresi, fuardan bir gün önce yani 10 Ekim 2016 tarihinde düzenlenecek olan tam günlük bir kongre. Tanınmış konuşmacılar, üç farklı forumda en güncel konu başlıkları hakkında 120’den fazla konuşma yapacaklar. Bunlardan bazları; iklim hedefleri, eko-dizayn, soğutucu gazlar, kontrollerle verimlilik, ısı transferinde yenilikler, ticari ve endüstriyel uygulamalarda ısı pompası teknolojileri, veri merkezlerinde soğutma ve iklimlendirme teknolojilerinin sınırları, lejyoner bakterisi için başarılı risk yönetimi olacak.

Özel sunumlar;

  • İklimlendirme ve havalandırma sistemleri için enerji denetimleri ,  Salon 4
  • Isı pompalarının ticari ve endüstriyel kullanımı,  Salon 4A
  • Enerji verimli veri merkezleri  – iklimlendirme için sürdürülebilir çözümler, Salon 4 

Forumlar;

Salon 9 (uygulamalar,  eğitim ve uygulama kodları), salon 7A (soğutma teknolojileri) ve salon 4A’da (klima, havalandırma ve ısı pompaları) enerji verimliliği ve enerji tasarrufu için geliştirilen yeni ürünler ve yenilikçi çözümler sunulacak.

Chillventa KONGRESİ hakkında tüm bilgiler için https://www.chillventa.de/en/events


Chillventa Ödülü – Uzman Ekiplerin Başarılarının Karşılığı

Chillventa Ödülü, NürnberMesse tarafından, “KKA Kälte Klima Aktuell” ve “tab – Das Fachmedium der TGA-Branche” sektörel yayınlarını çıkaran Bauverlag yayınevi işbirliği ile verilecek. Ödül; ticari soğutma, büyük-ölçekli soğutma, iklimlendirme ve ısı pompaları olmak üzere 4 farklı kategorideki özel ve uzman takım çalışmalarına verilecek.  Chillventa Ödülü, normal teknik standartların ötesinde, örnek bir işbirliği, işlevsellik, enerji tüketimi ve teknik yenilikler açısından çok başarılı bir proje geliştiren planlamacılar, sistem geliştiriciler, yöneticiler ve operatörler gibi uzman ekiplere verilecek. Jüri, projeleri değerlendirirken, Chillventa’nın “Connecting Experts” sloganına bağlı kalarak, kavramsal formülasyondan planlamaya, sistemin kurulumundan operasyonuna kadar olan tüm aşamalarda projede yer alan kişiler arasındaki iletişim ve etkileşime odaklanacak. Ödül için başvuran projelerin, açık ve net bir şekilde tanıtılması, işbirliğine dayalı planlama ile ulaşılan kalite seviyesinin özellikle belirtilmesi gerekiyor. Daha detaylı bilgi ve katılım için: https://www.chillventa.de/en/exhibitors/participation/award

 

Chillventa: 2016 ve Sonrası

Chillventa 2016 fuarı ile başlayacak bir başka tanıtım etkinliği ise Chillventa’nın yeni marka yüzü.
Chillventa’nın görsellerinde yer alan ve herkesin bildiği ‘Chillventa Kızı’ tabii ki yerini koruyor ancak artık yeni bir marka yüzü daha var. Ünlü Alman kızakçı Georg Hackl (Hackl Schorsch). Soğutma konusunda dünya lideri bir fuara marka yüzü olarak 3 defa Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olmuş bir kızakçıyı seçmek, hem fuarın konusu hem de iddiasının sürdürülebilirliği açısından bizce güzel bir fikir. Ayrıca markaya kattığı dinamizmi de gözardı etmemek lazım.

Nürnberg Fuar Alanındaki Genişleme
Chillventa’nın resmi sitesindeki fuar alanı planında da dikkatinizi çekeceği gibi, halen inşaatı devam eden ve ilk defa 2018 kapılarını açacak olan yeni bir salon var: Salon 3C.

Salon 3C’nin bitirilmesiyle fuar alanının güney ucu daha da genişleyecek. Salon 3C, halen mevcut ve tasarımı 31 Mart 2016’da kaybettiğimiz dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından yapılan salon 3A’nın bir kopyası olacak.