Header Reklam

ÇEDBİK Kongre 2016’ya Sayılı Günler Kaldı

29 Ocak 2016
ÇEDBİK Kongre 2016’ya Sayılı Günler Kaldı

Dünya Yeşil Binalar Konseyi üyesi olan ve yapı sektörünün yeşil dönüşümüne liderlik eden ÇEDBİK, 100’den fazla üyesiyle 2007 yılından beri “yeşil bina” sistemi ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 4 senedir ÇEDBİK tarafından düzenlenen ve gelenekselleşen “Yeşil Binalar Zirvesi”,  bu sene 4-5 Şubat 2016 tarihinde Inter Continental Otel’de “ÇEDBİK Kongre 2016” adı altında kongre olarak düzenlenecek. Kongrenin ana temasının "Dayanıklı Şehirler İçin Düşünsel Dönüşümler" ve "Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım için Diyalog" olarak belirlendiğini açıklayan ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, bu yılki kongrenin zirveye göre daha interaktif bir yapıda gerçekleştirileceğini belirtti. Özdil, “7 oturumda, 7 başlık altında ve 40 konuşmacıyla sürdürülebilir bina alanında hemen her önemli konuya değineceğimiz kongrede, izleyicilerin de katılımcı olabilecekleri, etkin rol alabilecekleri bir diyalog ortamı geliştirilecek.Her panelden sonra katılımcılar, konuşmacılara soru soracaklar, konuyla alakalı düşüncelerini ve çalışmalarını paylaşacaklar.Böylece ortak bir akıl sağlanmış olacak. Yeşil binalar konusunda Türkiye’nin en büyük kongresi olan ÇEDBİK Kongre 2016 için yurt dışından kendi alanlarında uzman kişilerde katılacaklar. Yine her panelde bulunan kongre komitesi bir sonuç bildirgesi oluşturacak ve 2 günlük kongrenin sonunda ÇEDBİK Kongre 2016’nın ‘kongre sonuç bildirgesi’ni yayınlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Kongre, interaktif şekilde ilerleyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün konuşmasıyla başlayacak kongrede, 2 gün boyunca Ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, Uluslararası Finans Kurumu (IFC)’ndan Eduard O. Yakubo, Mimar Murat Kader, Alarko Carrier’den Hırant Kalataş, Schneider’den Cihan Karamık gibi kendi alanlarında uzman isimler konuşma yapacaklar. Yine kongrenin daha interaktif bir şekilde ilerlemesi için isteyenler Twitter üzerinden #Çedbikkongre2016 hashtag’iyle konuşmacılara sorularını sorabilecekler ve fikirlerini beyan edebilecekler. Kongrede aynı zamanda Paris 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı sonuçları da dikkate alınarak yapı sektörüne düşen önemli görevler katılımcılarla paylaşılacak. ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, kongrenin ana konularını şu şekilde açıkladı:

-          Sürdürülebilir Bina Yönetimi

-          Sürdürülebilir Malzeme

-          Sürdürülebilir Verimlilik

-          Entegre Tasarım

-          Sürdürülebilir Bina Belgelemesi

-          Sürdürülebilir Finans

-          Sürdürülebilir Yerleşkeler

Küreselleşen dünyada, bireysel tabanda bile atılacak her adımın dünyanın geleceği konusunda çok büyük önem taşıdığını belirten Selçuk Özdil, “Ekolojik sorunların her geçen gün arttığı günümüzde, enerji ve çevre duyarlılığının tasarım ve inşaata yansıtılması için oluşturacağımız alt-yapı, eko-malzeme yapımı konusunda tüm özel kurum ve kuruluşların, akademik çevrelerin desteği bizler için hayati önem taşıyor. Ülkemiz ve dünyanın geleceği için önemli adımlar atmak isteyen herkesi ÇEDBİK’e bekliyoruz” dedi. Medya sponsorlarının arasında Doğa Sektörel Yayın Grubu'nun da olduğu ÇEDBİK Kongre 2016'da ayrıca BASF, Şişecam, Interface, Garanti Bankası, Şekerbank, Ytong, Ponsblok, Siemens, Schneider, Alarko gibi firmalar sponsor ve katılımcı olarak yer alacaklar. İMSAD, SKD, IZODER, XPS, THBB, TMMOB, Mimarlar Odası gibi konusunda önde gelen derneklerin ise desteklerinin olduğu kongreyle alakalı daha detaylı bilgi almak isteyenler www.yesilbinalarzirvesi2016.org internet sitesini inceleyebilir.



Slider Altına