Header Reklam

CarbonChain'in Yapay Zekası, Dünyanın En Büyük Kirleticilerinin Emisyonlarını İzliyor

23 Ağustos 2020

CarbonChain, dünyadaki kirliliğin %50'sine yol açan firmaların emisyonlarını doğru bir şekilde izlemek için yapay zeka kullanacak.
CarbonChain adlı bir şirket, endüstriden kaynaklanan emisyonları doğru bir şekilde haritalayabilen bir hizmet geliştiriyor. Şirketin resmi web sitesine göre, dünyadaki sera gazı emisyonlarının %50'sine endüstri neden oluyor.
CarbonChain'in yapay zekası, dünyanın en büyük kirleticilerinden kaynaklanan emisyonları tespit ediyor.
Avustralya'daki orman yangını, CarbonChain'in CEO'su ve kurucu ortağı Adam Hearne'ı harekete geçmeye itti. Tech Crunch'a göre Hearne, 12 yıl boyunca en büyük sera gazı emisyonu kaynağı olarak tanınan şirketler için çalıştı.
En büyük endüstriyel madencilerden biri olan Rio Tinto'daydı ve daha sonra AB genelinde gelen teslimat operasyonlarında çalıştığı Amazon'a geçti. Hearne, her iki işte de, üretimi havaya milyonlarca ton karbondioksit salan şirketler için operasyonların sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağladı.
CarbonChain'in bir raporuna göre Amazon, geçen yıl atmosfere 51.17 milyon metrik ton karbondioksit saldı, bu miktar 13 kömür yakan elektrik santraline eş değer.
Avustralya'daki orman yangınları Hearne'i iklim kriziyle yüzleşmeye zorluyor.
Avustralya'daki 2019 orman yangınları 46 milyon hektardan fazla araziyi, 9.000'den fazla binayı yok etti ve 400'den fazla insanı, bir kısmı bilinmeyen sayıda hayvanı öldürdü, bazı türler yok olmanın eşiğine geldi.
Hearne ve işletme okulundan eski meslektaşı Roheet Shah'ın, Imperial College of London’dan makine öğrenimi ve bilgisayar bilimi uzmanları Jeremiah Smith ve Yuri Oparin'in ile birlikte CarbonChain'i kurdular.
Tech Crunch raporlarına göre, küresel ülkeler karbondioksit ve sera gazı emisyonlarını kapsayan çok daha katı düzenlemeleri kabul etmeye hazır. AB, bölgenin yerel ekonomik ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilmiş, iklim değişikliğiyle ilgili kapsamlı yeni düzenlemeleri parlamentodan geçirme çabalarını hızlandırıyor. Rusya gibi petrol dostu devletler bile Rus yetkililerin söylediğine göre yeni bir iklim düzenlemeleri çıkarmaya hazır.
Bu gelişmelerde eksik olan unsur, şirketlerin emisyonlarını doğru bir şekilde takip etmelerinin yanı sıra emisyonları azaltmaya yönelik adımların ne kadar iyi çalıştığını yeterince izleyebilen yeni teknolojilerdir.
Hearne, Tech Crunch'a CarbonChain’in, sera gazı emisyonlarının en büyük payından sorumlu endüstriyel sektörlere işaret ederek küresel ekonominin bu sorunlarla yüzleşmeye çalıştığını söyledi.

Tech Crunch’ın verdiği bilgiye göre Hearne, "Dünyanın sıkı bir muhasebe denetimine ve şirketlerinin ürettiği emtia rakamlarına ihtiyacı var" dedi.
Hearne, emisyon azaltımlarını ve yeni düzenlemelerin etkili olmasını garanti etmek için, düzenleyicilerin karbon yoğun petrol, gaz, emtia ve mineral üreticilerine odaklanmaları gerektiğini sözlerine ekledi. 
İklim krizi söz konusu olduğunda genel halk için en zor şeylerden biri, bir tüketici olarak, çevre dostu PR kampanyalarını incelemek, hangi şirketlerin sera gazı emisyonlarını artırdığı için hesap verebilirliğini takip etmek veya iyileştirici adımlar attığını anlamaktır.  CarbonChain gibi şirketler, hangilerinin bizi riske attığını işaret ederken, ekonomik liderler yeni sürdürülebilir çözümler bulmak için birlikte çalışabilir ve küresel iklim değişikliğinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.