Header Reklam

Bu Şarkı İnsanları ve Gezegenimizi Kurtarmak için Acil Eylem Çağrısı Yapıyor

05 Aralık 2021
Bu Şarkı İnsanları ve Gezegenimizi Kurtarmak için Acil Eylem Çağrısı Yapıyor

“Kim Dur Diyecek?” adlı şarkıda, Sertab Erener ve UNDP el ele vererek, iklim değişikliği ile mücadele ve Küresel Amaçlar’a ulaşma çabalarının canlandırılmasını teşvik ediyor.

Sertab Erener ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi tarafından 12 Kasım’da lanse edilen “Who’s Gonna End?” (Kim Dur Diyecek?) adlı yeni şarkı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA’lar) doğrultusunda iklim değişikliği ile mücadele etmek, yoksulluğa son vermek, eşitliği desteklemek ve gezegenimizi korumak amacıyla herkesin güç birliği yapması için acil çağrı yapıyor. Glasgow’da toplanan İklim Zirvesi ile aynı dönemde yayımlanan yeni müzik klibinde, bilgisayarla yaratılan dinozor karakteri, “Yok Oluşu Seçme” mesajını veriyor. Bu mesaj, tüm dünyaya, çok geç olmadan karbon emisyonlarını sınırlama çağrısı yapan UNDP’nin yeni küresel kampanyasının bir parçasını oluşturuyor.

“Gezegeni kurtarmak için zamanımız azalıyor” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton şunları söyledi: “Bu bağlamda, Sertab Erener’in eylem çağrımıza ortak olarak, mesajımızı değişim talep etme gücüne sahip yeni ve daha büyük bir kitleye ulaştıracak, idealist sözleri ve harika müziği olan bir şarkıya dönüştürmesinden büyük gurur duyuyoruz.”

“İklim değişikliği ve küresel salgın, gezegenimizin sınırlarını zorluyor. Böyle durumlarda da en çok acıyı her zaman en yoksullar çekiyor” diyen Sertab Erener ise sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte bu nedenle, bir sanatçı ve bir kadın olarak, dünyayı herkes için adalet ve eşitlik içeren daha iyi bir yer yapmak amacıyla müziği kullanmak istedim.”

Yeni şarkının sözleri, 2015 yılında tüm BM üye devletleri tarafından kabul edilen 17 SKA’nın tümünü içeriyor. Her ne kadar ülkeler, 2030 yılına kadar SKA’ları gerçekleştirmeyi taahhüt etmiş olsalar da, ilerleme yavaş oldu ve bazı alanlarda da COVID-19 küresel salgını nedeniyle birtakım gerilemeler yaşandı. SKA’ların temel felsefesi olan “kimseyi geride bırakmamaya” uygun olarak, UNDP, ülkelerin taahhütlerini katlayarak artırmalarını ve bireylerin mücadeleye bizzat katılmalarını teşvik ediyor. Bu temaların hepsi yeni şarkının sözlerinde yer alıyor; nakaratında ise, sorumluluğun hepimize ait olduğunu söyleniyor.

Yeni şarkının sözleri şöyle:

Kim dur diyecek? 
Kim yoksulluğa dur diyecek?
Kim aç insanları doyuracak?
Kim toplumsal cinsiyet ayrımcılığını sona erdirecek?
Kim yiyeceklerimizi sağlıklı yapacak?
Kim bize okumayı öğretecek?
Kim suyu temiz tutacak?
Kim bize temiz bir gelecek verecek? 
Kim enerjiyi yeşil tutacak?
Kim iklim krizini sonlandıracak?
Kim okyanus yaşamını koruyacak?
Adalet ve barış içinde büyümeliyiz!
Adalet ve barış içinde büyümeliyiz!
Kim toprağımızı canlı tutacak?
Kim bize insana yakışır işler verecek? 
Kim eşitsizliği ortadan kaldıracak?
Kim sürdürülebilir yapılar kuracak? 
Geri dönüştür, yeniden kullan, azalt
Bilinçli üret
Sadece sen değil 
Sadece ben değil
Hepimiz
Neden bunu göremiyoruz?
Sadece sen değil 
Sadece ben değil
Hepimiz
Özgür olmayı bekliyoruz

Yeni şarkıya başlıca dijital müzik platformlarından ulaşılabiliyor. Müzik klibi ise, UNDP Türkiye’nin YouTube kanalından izlenebiliyor.  


 

Kaynak: UNDPSlider Altına