Header Reklam

Bosch Türkiye’nin Cirosu 19 Milyar TL’yi Aştı

16 Temmuz 2019 Dergi: Temmuz-2019
Bosch Türkiye’nin Cirosu 19 Milyar TL’yi Aştı

Bosch, Türkiye’deki cirosunu 2018 yılında yüzde 25’lik artışla 19,2 milyar TL’ye yükseltti. Şirket, konsolide satışlarda 2018 mali yılını yaklaşık 6,5 milyar TL ile kapattı ve böylece bir önceki yılın satışlarına göre yüzde 13'lük sağlıklı bir büyüme kaydetti. Bosch’un geçen yılki ihracat rakamı 12,13 milyar TL’ye ulaşırken, şirket, Türkiye genel ihracat hacmine yaptığı yüzde 1,5’lik katkıyla lider ihracatçılar arasındaki yerini korudu. Türkiye'de yaklaşık 17 bin çalışanı bulunan Bosch, geçen yıl 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptı. Yatırımlar, şirketin üretim faaliyetlerinin geliştirilmesine odaklandı. Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young, “İlk çeyrekteki gelişmemize dayanarak, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018 yılındaki satışları geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bosch iş sektörlerinde olumlu gelişmeler 

Bosch’un Manisa Termoteknik fabrikası, 2018 yılında 888.888 duvar tipi kombi ile tarihindeki en yüksek üretim adedine ulaştı ve bu yeni rekor ile ‘üretim üssü’ unvanını pekiştirdi. Termoteknoloji iş kolunda dünya genelinde önde gelen tesislerden biri sayılan Manisa Fabrikası, 40’tan fazla ülke için 740’ın üzerinde farklı tipte cihaz üretiyor.
Hidrolik uygulamalara yönelik ağır ekipmanlarda kullanılan yeni nesil pompa ve motorun üretimi, Bursa’daki Bosch Rexroth fabrikasında başladı. Bosch Rexroth, eski ürün serisini önümüzdeki beş yıl içerisinde bu yeni nesil ile tamamen değiştirmeyi planlıyor. Bursa geliştirme ekibi, projenin kapsamı dahilinde özel versiyonlar tasarlıyor.
Bosch Elektrikli El Aletleri iş kolu, avuç taşlama makineleri için geliştirilen yeni bir yüksek seviyeli şaft sistemi olan X Lock’ı Türkiye pazarına getirdi. Profesyonel kullanıcıları hedefleyen ve tek bir hareketle ürünün kolaylıkla takılmasını ve sökülmesini sağlayan sistem, Bosch tarafından geliştirilen tamamen yeni bir pazar standardı. 
Ulaşım, Sanayi ve Sağlık sektörlerine odaklanan Bosch Bina Çözümleri, tüm güvenlik gereksinimlerini karşılayan entegre ürün portföyü ile müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. Adana, Bursa, Konya, Manisa ve Kayseri’deki Entegre Sağlık Kampüslerinde video gözetim sistemleri, kartlı geçiş ve kontrol sistemleri, yangın algılama sistemleri ve acil anons sistemleri başta olmak üzere Bosch güvenlik çözümlerini kullanıyor. 

Genç yeteneklere gelecek konusunda destek

Bosch, Endüstri 4.0 dönüşüm süreci için gerekli olan bilgi ve uzmanlığı artırmak üzere liseler ve üniversiteler ile işbirliği yapıyor. Şirket ayrıca sektörün vasıflı teknik personel ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunmak üzere Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi mesleki liselerini de destekliyor.

Bosch Grubu 2019 görünümü: İklim eylemi ve hava kalitesi tedbirleri 

Bosch Grubu, global ekonomik büyümenin 2019 yılında azalmasını bekliyor. Şirket açısından önemli olan sektörlerdeki ve bölgelerdeki zorlu ortama rağmen Bosch, 2019 yılı satışlarının 2018 seviyelerini bir parça aşacağını öngörüyor. Kısa vadeli beklentileri dikkate almaksızın şirket, iklim değişikliğiyle mücadele ve hava kalitesini iyileştirme çabalarını da yoğunlaştırıyor. Robert Bosch GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, geçen mayıs ayında Almanya’da düzenlediği yıllık basın toplantısında, “İklim değişikliği bilim kurgu değil, gerçekten meydana geliyor. Paris Anlaşması’nı ciddiye alıyorsak, o zaman iklim eyleminin sadece uzun vadeli bir hedef olarak görülmemesi gerekiyor. Kısa vadede gerçekleşmesi lazım. Kendimizi, halkın şehirlerde iyi hava kalitesine yönelik talebini karşılamaya adadık. İnovasyon lideri olarak, ekolojik sorunlara teknolojik çözümler getirmek istiyoruz” dedi. 
Bu nedenle Bosch, bir yandan CO2 emisyonunu azaltmak üzere daha şimdiden başarılı olan çabalarını yoğunlaştırıyor. Dr. Denner, “Bir yıl kadar kısa bir sürede, iddialı sıfır karbon hedefini gerçekleştiren ilk büyük sanayi işletmesi olacağız. Dünyanın dört bir yanındaki 400 Bosch lokasyonunun tamamı, 2020 yılından itibaren sıfır karbon olacak” diye konuştu. 
Sıfır karbon faaliyetleri açısından Türkiye’deki Bosch fabrikalarında da önemli bir ilerleme kaydediliyor. Bursa’daki Güç Aktarım Mekanizması Çözümleri fabrikasında son beş yılda, büyük bir çoğunluğu elektrik olan toplamda 28.000 MWh enerji tasarrufu sağlandı. Yılda ortalama 5.600 MWh ile bu tasarruf, Türkiye’de 1.850 hanenin yıllık elektrik enerjisi tüketimine denk geliyor. Ayrıca, bu enerji tasarrufu sayesinde yılda ortalama 2.300 ton CO2 emisyonu önlenerek, sera gazının 90.000 ağaca eşdeğer oranda azalması sağlandı. Manisa Termoteknik Fabrikasındaki 107 adet fotovoltaik çatı uygulaması ile 1.228 ağaca eşdeğer olan 13,15 ton CO2 emisyonu önlendi.Slider Altına