Header Reklam

Bosch, 2017 Yılında 78,1 Milyar Euro Satış Geliri Elde Etti

16 Mayıs 2018 Dergi: Mayıs-2018

Bosch, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018 yılında daha fazla büyümeyi amaçlıyor. 2017 yılındaki rekor sonuçların ardından ekonomik ve jeopolitik riskler dikkate alındığında, Bosch Grubu 2018 yılında satış gelirlerini yüzde 2 ila 3 artırmayı bekliyor. Yılın ilk üç ayında şirket tarafından elde edilen satış geliri, önceki yılın aynı dönemindeki yüksek seviyeyi yakaladı ve hatta kur etkisi ayarlamasının ardından yüzde 5 civarında artış gösterdi .

Renningen'de gerçekleştirilen yıllık basın toplantısında Bosch CEO'su Dr. Volkmar Denner; "Bağlanabilirliği, sektör ve ürünün teknik bilgisiyle bir araya getirme konusunda rakipsiz bir şirketiz" dedi. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile çevre ve iklim dostu olmanın, Bosch'un gündeminin üst sırasında yer aldığını söyleyen Denner, “Yaşam İçin Teknoloji' inancımız, çevreyi korumak için mümkün olan en iyi teknolojileri geliştirme konusundaki motivasyonumuzdur. Hava kalitesini iyileştirirken, insanların da mobil kalmasına yardımcı olmak istiyoruz” dedi. Bosch Grubu, sıfır emisyonlu trafiği gerçeğe dönüştürebilmek için hem elektromobiliteyi bir pazar başarısı haline getirme hem de içten yanmalı motorları geliştirme alanında yoğun yatırımlar yapıyor.

2017, Bosch açısından oldukça iyi bir yıl oldu. Şirket, 2017 yılında 78,1 milyar euro satış geliri elde etti. Bu, yaklaşık 1,2 milyar euro farkla, önceki yıla oranla yüzde 6,8'lik (veya kur etkilerinin ayarlanmasının ardından yüzde 8,4'lük) bir artış anlamına geliyor. Tüm iş sektörleri bu olumlu sonuçlara katkıda bulundu. Faaliyet FVÖK'ü (Faiz ve Vergi Öncesi Kar), 2016 yılına oranla yaklaşık yüzde 17'lik artışla 2017 yılında 5,3 milyar Euro'ya yükseldi. Bosch CFO'su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Stefan Asenkerschbaumer, "Hem satış geliri hem de kazanç, şirketimizin tarihindeki en yüksek rakama ulaştı. Üstelik, operasyon FVÖK'ü satış gelirine oranla çok daha fazla artış gösterdi" dedi. Operasyon FVÖK marjı, önceki yıla oranla yüzde 0,6'lık bir artışla yüzde 6,8'e yükseldi. Ar-Ge harcamaları geçen yıl yine yüksek seviyelerde 7,3 milyar Euro olarak gerçekleşti. Bu da satış gelirlerinin yüzde 9’undan fazlasına denk geliyor.

En üst düzey IoT ile ilgili disiplin: Etki alanları arası ekosistemler

Bosch çok sayıda bağlanabilirlik çözümleri sunuyor. Bu çözümler; akıllı mobiliteye ek olarak ağa bağlı üretim (Endüstri 4.0), akıllı şehir ve özellikle akıllı ev gibi etki alanlarını içeriyor. Bosch nüfus artışı, şehirleşme ve iklim değişikliği gibi temel zorluklara odaklanarak, bugüne kadar 170 ev içi Nesnelerin İnterneti (IoT) projesini uygulamaya başladı. 2017 yılında şirket, bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 40'lık artışla 38 milyona yakın internet erişimli ürün sattı. Bugün Bosch, 25.000'den fazla yazılım mühendisi çalıştırıyor ve bunların en az 4.000'i Nesnelerin İnternetine yönelik çözümlerin geliştirilmesinde görev alıyor. Şirket, tüm ekosistemlerin dijitalleşmesinden kaynaklanan geleceğe yönelik çok sayıda iş olasılığı gözlemliyor. Ev aletlerine yönelik en büyük ekosistem olan Home Connect, daha şimdiden 28 farklı şirket tarafından benimsendi. Home Connect uygulaması, kahve makinesinden çamaşır makinesine kadar her cihazı çalıştırmak için kullanılabiliyor. Bosch, farklı sektörleri birbirine bağlayan etki alanları arası ekosistemlerde önemli bir potansiyel tespit etti. ‘Lojistik 4.0’, buna örnek olarak gösterilebilir. Söz konusu ekosistemler, Bosch'un aktif bir role sahip olduğu üretim süreçleri, bina hizmetleri, güvenlik ve mobiliteye yönelik çözümleri bir araya getiriyor. Dr. Volkmar Denner bu konunun altını şu şekilde çiziyor: “Etki alanları arası ekosistemler, en üst düzey IoT ile ilgili disiplindir. Hiçbir şirket bunları Bosch kadar yetkin bir şekilde hayata geçiremiyor. Çeşitlendirmemizin sağladığı rekabet üstünlüğü hiç bu kadar yüksek olmamıştı.”