Header Reklam

Boreas Yeni Fabrikasıyla Endüstriyel Teknolojide Fark Yaratacak

21 Nisan 2021 Dergi: Mayıs-2021
Boreas Yeni Fabrikasıyla Endüstriyel Teknolojide Fark Yaratacak

2014 yılından bu yana İstanbul’da 10 bin metrekarelik alanda merkezi iklimlendirme cihazlarının üretim ve satışını yapan Boreas adını “Boreas Teknoloji ve Endüstri Sanayi Ticaret A.Ş.” olarak değiştirdi. 

İklimlendirme sektöründe sunduğu yüksek kaliteli çözümleriyle yurt içi ve yurt dışında ürünleri birçok büyük şirket tarafından tercih edilen Boreas, yeni yapılanma sürecinde ürün gamını endüstriyel teknoloji alanında genişleterek gücüne güç katmayı hedefliyor.

Yeni kuracağı fabrikaya 100 milyon $ yatırım yapacak olan Boreas, yaptığı stratejik planlamaya göre sadece veri merkezlerine yönelik soğutma çözümleri değil, yeni nesil teknolojik çözümler de üretecek. Sürdürülebilir çevre ve enerji anlayışı ile yeni tasarladığı fabrikada çevre dostu, enerjisini kendi üretebilen, üretimde dijitalleşmiş bir yapı oluşturacak.

İstikrarlı bir şekilde büyümelerinin ardında Ar-Ge çalışmaları ve stratejik planlamalar olduğunu açıklayan Boreas Genel Müdürü Müge Lülecioğlu, bu yıl ürünlerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak için tam otomatik panel büküm makinesi yatırımlarını hayata geçirdiklerini ve mevcut fabrikalarında diğer makinelerle de yapılacak yatırımların devam ettiğini belirtti. Böylece sektörde kalitenin çıtasını daha da yükselttiklerini söyleyen Lülecioğlu, “Metal işlemede lazer kesim makinesi yatırımları ve çeşitli otomasyon destekleriyle her üretimlerimizi sektörün standartlarını belirleyecek kalitede üretmeye getirmeye başladık” dedi.

Veri merkezleri için ürettikleri uçtan uca çözümlerin yanı sıra sektördeki büyük uluslararası firmalarla olan üretim anlaşmaları ile pazarda önde gelen firmalar arasında yer almayı planladıklarını duyuran Lülecioğlu, günümüzün en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan iletişim sektöründe, veri kullanımının artmasıyla farklı müşteri taleplerine de cevap verecek DC Pro Hassas Kontrollü DX Klima cihazını pazara sunduklarını aktardı. Lülecioğlu, şöyle devam etti: “Türkiye pazarına ilk defa TB1 Eurovent sertifikasını getiren lokomotif ürünümüz klima santralleri, yüksek hijyen standartlarına sahip hijyenik klima santralleri, paket havuz nem alma santralleri, ısı geri kazanım cihazları, veri merkezi cihazları ve fan coil cihazlarından oluşan ürünlerimizi birçok ülkeye doğrudan veya bayilerimiz aracılığıyla sunuyoruz.”

Pandemiye rağmen 2020’de firmalarının kritik süreci iyi yöneterek firmalarının büyüme gösterdiğine dikkat çeken Lülecioğlu, yıl içinde 300 KW veri merkezi cihazların test laboratuvarını hayata geçirdiklerini aktardı. Ürün gruplarında gizli tavan tipi fan coil, veri merkezlerinde kullanılan CRAC, CRAH ve mevcuttaki IEC cihazların ikinci neslini tamamlayarak daha kompakt ve verimli hale getirdiklerini dile getiren Lülecioğlu, “Geliştirdiğimiz her ürünü daha yüksek standartlara taşınmak için sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz ve özellikle veri merkezi çözümlerimizle sektörde yarattığımız sinerjiyi artmayı hedefledik ve cihazlarımızın 2. jenerasyonunu tasarlayıp ve testlerine başladık.  Yine klima santralimizi, CRAC, CRAH cihazlarımızı da ihmal etmiyoruz ve onlarda da üretimi hızlandıracak, görünümünü iyileştirecek geliştirmeler yapıyoruz. Ayrıca Isı Geri Kazanımlı Taze Hava Cihazlarımızın performansını artıracak ve kullanımını kolaylaştıracak geliştirmelerimiz de var” şeklinde konuştu.