BOREAS, Marmara Üniversitesi Öğrencilerine İklimlendirme Sektörünü Anlattı

14 May 2018

BOREAS, Marmara Üniversitesi Öğrencilerine İklimlendirme Sektörünü Anlattı

BOREAS, 10 Mayıs’ta Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen “Bir Klima Santrali Tasarlamak” etkinliğinde makine mühendisliği öğrencilerine iklimlendirme sektörünü, BOREAS’ı ve kariyer olanaklarını anlattı. Doç. Dr. Ayhan Onat’ın katkılarıyla düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Osman Isıkan yaptı. Prof. Dr. M. Osman Isıkan konuşmasında, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Jeyhun Shapyyev’in, BOREAS A.Ş.’de göreve başlamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi ve üniversite sanayi işbirliğinin gelişmesine yönelik her türlü etkinliğe destek olmaya hazır olduklarını belirtti.

BOREAS Genel Müdürü Serdar Lülecioğlu konuşmasında, “sağlıklı yaşam için önce temiz hava” mesajı verdi ve kapalı mekânlardaki havalandırmanın hayati önem taşıdığını vurguladı. Lülecioğlu, “Türkiye iklimlendirme sektörü, yapılan ar-ge çalışmalarıyla gün geçtikçe teknoloji merkezi haline geliyor. Türkiye’nin jeopolitik konumu ve iç pazar büyüklüğü konusundaki avantajlarından dolayı global markalar Türkiye’de yatırım yapıyor. Türkiye iklimlendirme sektörü bugün 350 bin kişiye istihdam sağlıyor” dedi.

BOREAS A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı İzzet Tanyol ise konuşmasında klima santralleri ve uygulama alanlarını anlattı. Tanyol, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2014 yılı verilerine göre; enerjinin yüzde 34’ü binalarda tüketiliyor, bunun %40’ı iklimlendirme sistemlerinde kullanılıyor. Ülkemizde enerjinin yüzde 13.6’sı ise iklimlendirme için tüketiliyor. Bu nedenle iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren üretici firmaların, enerji verimli cihaz üretmeleri büyük önem taşıyor. Ayrıca cihazların enerji tüketiminin ölçülebilir, izlenebilir ve otomasyon sistemleri ile kontrol edilebilir olması da gerekiyor” dedi.Sektörle ilgili haber gönderin yayınlayalım.
Siz de 'nun bir parçası olun.
Haber gönder
Sektördeki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız e-bültenimize abone olun.

sosyal medyada takip edin: