Slider Altına

BM İklim Zirvesi Sona Erdi

16 Aralık 2018 Dergi:

Polonya'nın Katowice kentinde 3 Aralık'tan beri devam eden Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi (COP24) bir günlük gecikmenin ardından yayınlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. 2015 yılında kabul edilen Paris İklim Anlaşması'nın bir anlamda yol haritasının oluşturulduğu Katowice Bildirgesi 196 ülkenin oy birliğiyle kabul edildi. Fakat Zirvede yaptırım kararları alınamadı. Karbon fiyatlarının belirlenmesini ön gören taslak ise taraftar bulamadı. Birçok dünya lideri yaptırım kararları olan taslağı imzalamaktan geri durdu. Küresel çapta ilk iklim anlaşması olan Paris İklim Anlaşması'na göre tüm devletler küresel ısınmayı 21. yüzyılın sonuna kadar sanayi devrimi öncesindeki ortalama sıcaklık derecesi olan 2 derecenin altında tutmak için sera gazı etkisi yapan karbondioksit ve metan gibi gaz salınımlarını azaltmak, fosil enerjilerden vazgeçip yenilenebilir enerjiye geçmek amacıyla birer yol haritası belirlemekle yükümlü. 

196 ülkeden kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra bilimadamları ve sivil toplum örgütlerinden 20 bini aşkın kişinin katıldığı zirvede Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Paris Anlaşması kapsamında Türkiye'nin, gelişmiş ülkelerin yer aldığı Ek-1 listesinden çıkmak istediğini belirtmiş, iklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında Türkiye'nin finansa erişim talebi olduğunu söylemişti.

Söz konusu finansla birlikte Türkiye'deki iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede projelerini gerçekleştireceklerini ifade eden Kurum, finansal erişime ilişkin görüşme ve taleplerini ilgili Bakanlıklar, İcra Direktörlüğü ve COP24 Başkanlığına ilettiklerini aktarmıştı. Türkiye'nin bu talebi ve Brezilya'nın Paris Anlaşması'nın 6. maddesine itirazları nedeniyle 14 Aralık'ta bitmesi planlanan İklim Zirvesi 15 Aralık Cumartesi gününe sarktı. Taraflar arasında saatler süren görüşmeler neticesinde sonuç bildirgesine 6. madde yerine tarafların bu hususta anlaşamaya varamadığı, önümüzdeki süreçte çözüm arayışlarının devam edeceği şerhi düşüldü.

Obama, BM’den dünyaya iklim değişikliğine karşı ‘Ortak hareket edelim’ dese de ABD, şu ana kadar 73 ülkenin bir araya gelerek imzaladığı karbon fiyatını destekleyen ülkeler arasında yer almayacağını açıkladı. Çin ise bu anlaşmaya imza atan ülkeler arasında yer aldı.

Ülkeler BM’deki zirve öncesinde 2030 yılına ormansızlaşmayı sona erdirebilmek için ortak hareket edeceğini açıkladı. Ancak bu konuda çok önemli aktör olan Brezilya, bu harekete katılmayacağını bildirdi. Brezilya, Amazon yağmur ormanlarını korumak üzere kritik bir rolü olmasına rağmen, müzakereler yarım kaldı. Brezilya,  büyük ormancılık şirketlerini Amozon’dan uzaklaştırmak, ya da yerli halkın haklarını korumak için yeterince adım atmadığını söyleyerek, anlaşmayı imzalamadı.

2 hafta süren BM İklim Zirvesinin enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunu kömürden karşılayan Polonya'da zirvenin düzenlenmesi, zirvenin sponsorluğunu da kömür şirketi Kompania Weglowa'nın üstlenmesi çevreci örgütlerin ve aktivistlerin tepkisini çekmişti. 2020 yılında düzenlenecek bir sonraki zirveye ise Güney Amerika ülkesi Şili ev sahipliği yapacak.Video İçerik

Performansa Dayalı Deprem Tasarımı Yaklaşımı

Sempozyum