Header Reklam

Blygold Robotik Uygulama Merkezi, Luftsis A.Ş. Bandırma Tesislerinde Hizmete Açıldı 

27 Nisan 2020 Dergi: Mayıs-2020
Blygold Robotik Uygulama Merkezi, Luftsis A.Ş. Bandırma Tesislerinde Hizmete Açıldı 

HVAC sistemleri korozyon korumasında dünya lideri Blygold, Fransa’dan sonra dünyada ikinci Robotik Uygulama Merkezini 2020 Mart ayında Türkiye distribütörü ve uygulayıcısı Luftsis A.Ş. Bandırma Tesisleri’nde hizmete açtı. Konuyla ilgili Termodinamik dergisine konuşan Luftsis A.Ş./Blygold Türkiye Genel Müdürü Uğur Darcan şu bilgileri verdi:

Klima sektöründe var olan ancak çokça dillendirilmemiş önemli bir konuya çözüm getiriyoruz
Blygold marka ve ürünlerini 2 yılı aşkın süredir başarıyla Türkiye’de klima tesisat sektörünün hizmetine sunuyoruz. Blygold 30 yılı aşkın süredir HVAC sistemleri bataryaları için korozyon kaplama sistemleri üretimi ve uygulamalarını gerçekleştiriyor. Kendi sektöründe dünya lideri bir marka. Merkez tesisleri Hollanda’da bulunuyor, 45 ayrı ülkede franchisor bayileri ve ülke bazlı master franchisor distribütörleri ile HVAC sektörüne hizmet veriyor. BlyGOLD PoluAl XT/MB/MC adı verilen alüminyum pigmentli poliüretan korozyon kaplama sistemi kendi adına tüm dünyada patentlidir. Devrim niteliğindeki bu ürün korozyon önleme ve korozyona bağlı ısı değişiciler ve metal yüzeylerde zaman içerisinde oluşan %15’e varan kapasite ve enerji kayıplarını önlüyor. 

Klima sektöründe var olan ancak çokça dillendirilmemiş önemli bir konuya çözüm getirdiğimiz inancındayız. Blygold uygulamalarının öncesinde klima cihaz ve sistemlerinde korozyon ve buna bağlı performans ve enerji kayıpları hep göz ardı edilmişti. Yatırımcı, projeci, cihaz satıcıları ve distribütörler daima cihazların ilk günkü hali üzerinden kıyaslama ve tercih oluşturuyordu. Oysa laboratuvar ve saha uygulamaları; cihazlar üzerinde meydana gelen kirlilik ve çevresel şartlara bağlı korozyonların en geç 2 ay içerisinde cihaz performanslarında %4 ile başlayıp 2 senelik işletme performansında %12-15 kayıplara sebep olduğunu gösteriyordu. Bu işin sadece performans ve enerji verimliliği tarafıydı. Bununla birlikte ve daha önemlisi; organik ve inorganik asit ve tuzlara, kimyasal atıklara, sülfür kükürt gibi yanma sonrası baca ve egzoz atıklarına maruz kalan klima cihazları daha garanti süreleri bile dolmadan ağır hasarlanıyor, işletmeci ve satıcı firmaların servis departmanları üzerinde sürekli tekrarlanan problemlere ve çok sayıda işletme giderine sebep oluyordu. Bunlar genel olarak; deniz kenarı ve üstü uygulamalar, kimyasal işleme tesislerindeki cihazlar özellikle mukavva ve karton işleme tesisleri, çimento fabrikaları, jet yakıtı egzozuna maruz kalan havaalanı uygulamaları, içinden kimyasal atık gecen dere ve deşarj giderleri bulunan tesislerdir. Özellikle bu ve benzeri projeler için Blygold korozyon önleme kaplamalarının kesin ve kalıcı olarak çözüm ürettiğini gördük ve tespit ettik. Örneğin dünya üzerinde tüm otomotiv sektörünün araç kaportalarında kullandığı en üst düzey boya/korozyon koruması kabul edilen kataforez kaplama+boyanın korozyona karsı tuz testi korumasının maksimum 2000 saat olmasına (veya alternatif ürün kabul edilen epoksi kaplamasının tuz testi dayanımı 1000 saattir) karşın Blygold Korozyon korumasının 11.000 saat tuz, 4000 saat asit testi dayanımı olması ne demek istediğimizi daha net olarak anlatıyor. Ayrıca Uluslararası 5 yıl Blygold sertifikalı korozyon garantisini de biz Türkiye’de tüm müşterilerimize uyguluyoruz.

Blygold korozyon kaplamaları için Robotik Tesis kurma kararı
Boyama ve yüzey kaplama teknolojileri genel olarak yüksek hassasiyet, prosedürlü zemin hazırlama, kontrollü kaplama teknikleri gerektirir. Blygold kaplamalarının temelinde de bu ilkeler ve prosedürler geçerlidir. Çünkü iyi bir uygulama sonucu için yüksek kaliteli kaplama teknolojisi ve eğitimli teknisyenler gerekir.

Türkiye’deki iki yıllık uygulama geçmişimizde bu yöntemlere ve kaplama teknolojisi prosedürlerine tam uyum gösterdik. Bizzat eğitimlerini Hollanda Blygold Merkez tesislerinde almış sertifikalı uygulayıcı teknisyen ve kalite kontrol ekibimiz ile birlikte gerçekleştirdik. Bununla birlikte 2019 yılı içinde Türkiye’deki artan iş potansiyelimiz ve karşılaştığımız talep kapsamında Blygold korozyon kaplamaları için Robotik Tesis kurma kararı aldık. Çünkü bölge olarak artık sadece Türkiye değil, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Afrika pazarlarına da Blygold ürün ve hizmetlerini sunmaya başladık.

Robotik Tesis yatırımımız kapsamında 1 adet FANUC, 1 adet ABB marka tam otomasyonlu boyama robotları, hazırlık-boyama kabinleri ve kurutma fırınından oluşan bir boyama/kaplama hattı bulunuyor. Ayrıca tesis içerisinde 1 adet klima santrali, 1 adet chiller ve komple entegrasyon ve otomasyon sistemi yer alıyor. Toplam yatırım bütçesi 450.000 Euro olan tesisimiz, 9 aylık bir sürede tamamlandı. Bu yatırımın temel amacı; yüksek uygulama kalitesini standardize etmek, işlem süresi ve buna bağlı imalat sürelerini kısaltmaktır. Tesisimiz bu amaçla dünya üzerinde Fransa’dan sonra kurulmuş ikinci Blygold Robotik Tesisidir.

Teknik olarak Robotik Tesisimizde Blygold korozyon önleyici kaplamalar klimatizasyon kontrollü, sabit 20⁰C sıcaklıkta, laminar flow 0,2 mt/sn düşey hava akışlı F7 sınıfı filtrasyonlu boya kabinlerinde, ABB/FANUC robotlar ile C5-M korozyon sınıfında tam otomasyonlu olarak gerçekleştirilir. Yüzey hazırlama ve robotik kaplama malzeme kontrolleri, spreyleme robot ilerleme hızları, kaplama mikron kalınlıkları, ıslak ve kuru kürlenme sonrası kaplama miktarları tam otomatik olarak gerçekleştirilir. Yüksek uygulama kalitesi ve sürekliliği standarttır.

Robotik Tesisimiz Mart 2020'de devreye girmiş ve işletmeye açılmıştır. Bu kapsamda bize destek veren başta Blygold merkez yönetimi olmak üzere tüm tedarikçi ve ekiplerimize teşekkür ederiz.Slider Altına