Header Reklam

BITZER UK ve G&O Refrigeration, Milton Keynes’te Buz Pateni Pisti Uygulaması ile “Yılın ACR Projesi” Ödülünü Kazandı

14 Nisan 2017 Dergi: Nisan-2017

Ocak ayının sonunda, kompresör uzmanı BITZER’in İngiliz kuruluşu BITZER UK ve G&O Soğutma şirketi, “Yılın ACR Projesi” kategorisinde bu yıl Ulusal ACR ve Isı Pompası Ödülü ile onurlandırıldı. Ödül alan bir dizi buz pateni pisti projesinde, son kullanıcılar için dramatik ölçüde enerji tasarrufu sağlanmış olduğu görülüyor. Şirketlere, Birmingham Belediye Sarayı’nda düzenlenen bir gala etkinliğinde, önde gelen endüstri liderlerinden oluşan bir izleyici kitlesinin önünde, Ulusal ACR Ödülleri’nde Yılın Prestijli Soğutma Projesi ödülleri verildi. Jüri, projeleri sektör için bir ilk ve kompresörlerin seçimini “yüklenici G&O Soğutma için öncü bir karar” olarak nitelendirdi. BITZER’in entegre frekans invertörlü CSV yarı hermetik vidalı kompresörleri buz pateni pisti uygulamalarında ilk defa kullanıldı.

Güvenilir soğutma ve verim

BITZER UK, G&O Refrigeration ile birlikte, “Gorac chiller pack” adında yeni bir pist soğutma tesisi geliştirdi. Sistem, BITZER’in CSV kompakt vidalı kompresörleri, entegre frekans invertörü kullanılarak, olağanüstü güvenilir soğutma ve önemli ölçüde düşürülmüş enerji maliyetleri sunmak üzere tasarlandı. Bir buz örtüsünün oluşturulması ve korunması için gereken enerjinin, pistin işletme maliyetlerinde de en önemli unsurlardan biri olması nedeniyle, enerjinin verimli kullanımı oldukça önem taşıyor. Buz pateni pistleri için güvenilirlik ve verim büyük önem taşıyor. Bu, şirketin, pistler için kompresör paketi tasarımına yönelik yeni yaklaşımının kalbi olan BITZER CSV kompresörlerini seçmesinin nedeni oldu. BITZER İngiltere Genel Müdürü Kevin Glass, mükemmel işbirliği ilişkisine övgüde bulundu: “Gerekli teknik desteği verebilmek için G&O Soğutma ile çok yakın çalıştık. Bu müşterek girişim, yaratıcı yenilik geliştirme ve yapılmış işlerin ötesine geçme arzusu üzerine kuruldu ve başarılı oldu.”

CSV, BITZER serisine yeni eklenen, çok verimli, sağlam ve güvenilir bir kompakt vidalı kompresördür. Verimliliğinin anahtarı, soğutma talebine uygun olarak motorun hızını hassas olarak kontrol eden entegre bir invertördür. Dahili bir frekans konvertörüne ek olarak, kompresör, ön-kablolu paketinde bulunan tümleşik koruma ve izleme sensörleri, düzenleme ve sıvı enjeksiyon için manyetik valflere sahiptir.

Soğutma enerji maliyetleri yarıya indi

Kompresörler, ticari klimalar gibi orta sıcaklık uygulamaları ile normal olarak ilişkilendirilen R134a ile çalışır. Şirket, 0,5 bar’lık emme basıncında -17 °C’ye kadar buharlaşabilmesi özelliğinden etkilenerek tercihini kullandı. G&O Soğutma tarafından Milton Keynes pistinde yapılan yenileme projesinde, soğutma enerji maliyetleri yarı yarıya azaltıldı. Önceki sisteme ait elektrik faturası ayda 11.000 £ idi. Gorac / BITZER, mevcut sistemin yerine geçtikten sonra maliyetler ayda £ 4.000 - £ 5.000 arasında değişti. Sonraki projeler, ortalama yüzde 45-50 arasında tasarruf sağladığını doğruladı. Bu başarıyı takiben, G&O Soğutma, İngiltere genelinde pistlerde kullanmak için 10 adet Gorac paketi üretti. Milton Keynes’e ek olarak, Hemel Hempstead, Swindon ve Cardiff’deki pistlere uygulandı. Cardiff, bugüne kadar yapılmış en büyük projedir. Tesiste iki pist bulunuyor. Şirket şimdi yurt dışı buz pateni pisti işleticilerinin dikkatini çekiyor ve anakara Avrupası’nda gerçekleşen projelerin desteklenmesinde yer alıyor.