Header Reklam
Header Reklam

Bir ISK-SODEX Şöleninin Ardından…

15 Kasım 2023 Dergi: Kasım-2023
Bir ISK-SODEX Şöleninin Ardından…

Bir ISK-SODEX daha, iklimlendirme endüstrisinin devasa buluşmasına sahne oldu. Fuar, yarışmaları, seminerleri, güçlü buluşmalara sahne olan kokteyl ve yemeklerinin yer aldığı arka planının önünde; sürdürülebilir bir geleceğe doğru atılan adımların ürünlerini sektör profesyonelleri ile buluşturarak, sektör ekonomisine “can suyu” veren iş bağlantılarıyla önemli bir başarıya imza attı.
Sektör derneklerimiz oradaydı. Temsil ettiği firmalar ve sektörümüz için mola vermeden çalıştı.
İSKİD, ISK-SODEX 2023’te organizasyonları ve stant ziyaretleri ile verimli bir fuar geçirdi. Avrasya Bölgesi’nin lider HVAC&R sektörü buluşma noktası olan ISK-SODEX 2023 fuarına standıyla katılan İSKİD, yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin katılımı ile geleneksel İSKİD Global Endüstri Resepsiyonu organize etti. Etkinlikte “Sağlık Yapılarında İklimlendirme Kılavuzu” kitabının da lansmanı yapıldı.
Eurovent Derneği ile paylaştığı standında standı ile yer alan İSKİD, birçok yerli ve yabancı sektör ve fuar temsilcisini standında ağırladı.  Fuar süresince İSKİD, EHPA (European Heat Pump Association), CAR (Chinese Association of Refrigeration), Eurovent Certita Certification (ECC), İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği, Mostra Convegno Expocomfort ve Climate World Moskova fuarı temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İSKİD üyeleri, İSİB alım heyeti kapsamında 69 ülkeden 289 yabancı firma temsilcisi ile B2B ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi, ihracata yönelik yeni iş birliklerinin adımları atıldı.

“İSKİD Global Industry Resepsiyonu yoğun katılımla gerçekleşti
İSKİD'in geleneksel olarak ISK-SODEX fuarının ilk günü düzenlediği ve yerli yabancı birçok sektör temsilcisinin katıldığı Global Industry Resepsiyonunda, İSKİD Sağlık Yapılarında İklimlendirme Komisyonu tarafından hazırlanan "Sağlık Yapılarında İklimlendirme Kılavuzu" kitabının da lansmanı yapıldı. Kitaba katkı koyan Ersin Gökbudak, Prof. Dr. Ayhan Onat, Vural Eroğlu adına Ayça Eroğlu, Artuğ Fenercioğlu, Asım Onat adına Prof. Dr. Ayhan Onat, Gürkan Görgün adına Ersin Gökbudak, Bora Atay, Erol Kabil'e İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi. Yerli ve yabancı sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği Global Industry Resepsiyonu, ilgi gören Trio Show eşliğinde verilen kokteyl ile etkinlik son buldu.

ESSİAD, ISK-SODEX Fuarında Sektörün Sesi Oldu
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın da ziyaret ettiği, ESSİAD üyeleri ve sektör temsilcileri tarafından ziyaret edilen ESSİAD standında Soğutma Dünyası dergisi ISK-SODEX Fuar sayısı, ESSİAD tanıtım broşürleri dağıtılarak, sektör temsilcilerine dernek faaliyetleri, yürütülen projeler hakkında bilgi aktarıldı. Ayrıca T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin, yenilikçiliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesi, küresel ihracattan daha fazla pay alınması, ağırlıklı olarak yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesi, nitelikli işgücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüştürülmesi hedefiyle 2012 yılından itibaren yürütülmekte olan “Kümelenme Destek Programı” kapsamında ESSİAD tarafından hayata geçirilecek olan Kümelenme Projesi ile ilgili ESSİAD üyelerine bilgi aktarıldı.

TTMD ISK-SODEX İstanbul 2023'te Uluslararası İşbirliklerini Temsil Etti
TTMD bu yıl ISK SODEX Fuarına, uluslararası işbirlikleri olan AEE (Association of Energy Engineers), EHPA (European Heat Pump Association), IBPSA (International Building Performance Simulation Association), IEA EBC TCP (International Energy Agency Energy in Buildings and Communities Technology Collaboration Program), IEA ES TCP (International Energy Agency Energy Storage Technology Collaboration Program), IEA SHC TCP (International Energy Agency Solar Heating Cooling Technology Collaboration Program) ve REHVA (Federation of European Heating, Ventilation and Air Conditioning Associations) ile birlikte katıldı.
Almanya, İtalya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Kosova, Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Fas, Tunus, Mısır, Irak gibi en fazla ziyaretçi çeken ülkeler ile birlikte toplam 114 ülkeden sektör profesyonelinin katıldığı ISK-SODEX Fuarında, TTMD ve uluslararası işbirliklerinin yer aldığı stant büyük ilgi gördü. Ayrıca Fuara katılan EHPA temsilcileri B2B görüşmeler yaparak çeşitli iş ve ortaklıklar geliştirme şansını yakaladılar. TTMD standında, 2024’te İstanbul’da gerçekleştirilecek CLIMAMED Kongresi ve Ekim 2024’te çevrimiçi yapılması planlanan TTMD Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu hakkında bilgi verildi. 

Duyar Pompa’ya Sodex 2023’de Yoğun İlgi Gösterildi
58 yıllık tecrübesiyle Duyar ailesinin bir parçası olan Duyar Pompa ve Hidrofor Sistemleri’nin yenilikçi, verimli ve çevreci teknolojileriyle fuarda kendilerini gösteren ilgi yoğundu. En son teknoloji yangın pompa sistemi, hidrofor sistemleri ve donanımlı ekibiyle yerlerini aldılar. İş paydaşlarının beklentilerini en yüksek düzeyde karşılamak üzere müşteri odaklı bir yaklaşım benimseyen, pompa teknolojilerinin AR-GE’sinden, üretimine kadar geçen tüm süreçlerde müşteri memnuniyetini ön planda tutarak başarılı bir şekilde ilerliyorlar. Duyar Pompa olarak Türkiye genelinde geniş bayi ve servis ağıyla, pompa teknolojileri alanında en iyi hizmeti, en kısa zamanda sunmayı misyon edindiklerini belirten Duyar Pompa’ya fuarın 4 gününde de yoğun ilgi ile karşılandı.
Duyar Pompa; fuarda NFPA 20 uyumlu DNP 80-315 55 kW 2E yangın pompa seti, DSP 150-315 kesit pompa, 3XDMVP SS F pompalı 16-08 7,5 kW paslanmaz hidrofor, 2XDMVP Y 16-07 5,5 kW yangın hidroforu, 2XDMVP 16-07 5,5 kW kullanım suyu hidroforu, 2023 yılında Ar-Ge çalışmalarını tamamlayıp, seri üretim onayı verilen DIP kuru rotorlu sirkülasyon pompaları, OPUS ıslak rotorlu sirkülasyon pompaları ve hijyenik atık su ünitesi Blackbox 500 LT ve DWWP serisi atık su pompaları ile HVAC sistemleri için gerekli geniş ürün gamıyla katılım sağladı.

ISK-SODEX Fuarı’nda Form Rüzgârı Esti
ISK-SODEX İstanbul Fuarı’nda son teknoloji ürünleri ile yerini alan Form Şirketler Grubu, Cumhuriyetin 100. yılına özel stant tasarımı ve Cumhuriyetin 100. Yılı etkinlikleri ile fuarda büyük ilgi gördü. 
Fuarda Form Endüstri Ürünleri İş Geliştirme Müdürü Pınar Gürler, “İSKİD Isı Pompası Teknolojileri, Uygulama Örnekleri ve Pazar Gelişmeleri” Semineri’nde “Toprak ve Su Kaynaklı Isı Pompaları ve Uygulama Örnekleri” konulu bir sunumla Form’un yenilikçi cihaz ve çözümlerinin yanı sıra sektöre önemli bilgiler aktardı. Bununla birlikte Form Endüstri Ürünleri firması Endüstriyel Proje Geliştirme Müdürü Erdem Şahin, “Endüstride Isı Geri Kazanım Uygulamaları”, Form MHI Klima Sistemleri Ürün Müdürü Berkan Bayrak ise, “KXZ3 VRF Klima Sistemleri” konulu sunumları ile ziyaretçilerle buluştu.

GF Hakan Plastik, ISK-SODEX İstanbul 2023’de sürdürülebilir sistem çözümleri ile yerini aldı
GF Hakan Plastik doğayla uyumlu, çevreci yaklaşımla üretilen sistemlerinin yanı sıra ürünlerin özelliklerini deneyimleme imkanı sunan uygulamaları ile ISK-SODEX İstanbul’da ziyaretçilerini ağırladı. GF Hakan Plastik, üstyapıda Silenta Ürün Grubu, Aquasystem, Yerden Isıtma Sistemleri, Hycleen Otomasyon Sistemi, PVC-U Boru Sistemleri, HT-PP Boru Sistemleri ile yer aldı. Altyapı sistemlerinde PE80, PE100 ve Koruge borularını sergiledi. Endüstriyel ürün grubundan ise PVC-U, PVC-C, PP-H, PVDF, ecoFIT (Polietilen) gibi ürünler yer aldı. Ziyaretçiler GF Hakan Plastik’in ilk kez ISK-SODEX 2023’de sergilediği Kurşunsuz PVC-U ürünleri konusunda da bilgi edinme fırsatı buldular.  Silenta FR Yanmaya Dayanıklı ve Ses Yalıtımlı Boru Sistemi, PVC-U Basınçlı Temiz Su Boru Sistemleri, PVC-U Atık Su Boru Sistemleri, PVC-U Derin Kuyu Boru ve Ek Parçaları, Drenaj Boru Sistemleri ile Yağmur Olukları ve Ek Parçaları olmak üzere beş ürün grubu ile sunuluyor. İnsan sağlığını tehdit etmeyen, çevreci ve toksik unsurlar içermeyen stabilizatörlerle üretilen Kurşunsuz PVC-U sistemleri, toksik bir unsur barındırmaması açısından çevreye ve insan sağlığına dost ürünler olarak öne çıkıyor.
GF Hakan Plastik, ürünlerinin yanı sıra bu yıl fuarda ziyaretçilerine ürünlerinin özelliklerini deneyimleme imkanı da sundu. Ziyaretçiler kapalı alan olarak tasarlanan Konfor Alanı’nda aynı su akış hızı için farklı desibellerde ses koruyuculuğu sağlayan sistemleri test ettiler. Aquasystem PP-RCT’nin su akış performansını izleme şansı buldular. Ayrıca ziyaretçiler VR uygulaması ile kurgulanan mekanlarda farklı ürünlerle tesisat kurma deneyimi de yaşadılar.

ODE Yalıtım, ISK-SODEX Fuarı’nda yeni iş birliklerinin temelini attı 
Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici olan ODE Yalıtım, bu alandaki ürünleri ve yenilikçi hizmetleriyle ISK-SODEX Fuarı’na katıldı. Türkiye’den ve yurt dışından on binlerce ziyaretçinin katıldığı fuarda 30’un üzerinde ülkeden ziyaretçilerini ağırlayarak, yeni iş birliklerinin temellerini attıklarını söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Özellikle yeni dönem stratejimiz doğrultusunda yatırım yapmayı, dağıtım kanalları oluşturmayı ve stratejik ortaklıklar geliştirmeyi hedeflediğimiz Avrupa pazarındaki sektör temsilcileriyle önemli görüşmeler yaptık” dedi.  
Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi olan ve altı kıtada 75’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren ODE Yalıtım, Türkiye iklimlendirme sektörünün ilk ve en önemli fuarı olan ISK-SODEX Fuarı’na katıldı. Türkiye’den ve yurt dışından on binlerce sektör temsilcisi ve ziyaretçiyi İstanbul’da buluşturan fuarda, ODE Yalıtım’ın teknik yalıtım ürünleri ve sektörün gelişimine katkı sunan yenilikçi hizmetleri büyük ilgi gördü. Turan, fuarda tanıttıkları ürünler hakkında şu bilgileri paylaştı; “Geçen yıl Eskişehir’de 200 milyon liralık yatırımla yeni bir tesis kurduğumuz R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü, HVAC-R sistemlerinin en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alıyor. Bu üründe 40 mm kalınlıkta boru ve 60 mm kalınlıkta levha üretimi ile sektörün gelişimine katkı sunuyor, yalıtım kalınlıklarını artırarak enerji verimliliği performansının yükseltilmesine de öncülük ediyoruz. Türkiye’de bir ilk olan R-Flex Diamond µ≥11000 ile de özellikle yoğuşma riskinin yüksek olabileceği projelerde bu riske karşı maksimum koruma sağlıyoruz. Öte yandan biz bir ürün geliştirirken, o ürünün birden fazla amaca hizmet etmesine özen gösteriyoruz. Fuarda sergilediğimiz ODE Starflex de ısı yalıtımı, ses yalıtımı, akustik düzenlemeler ve yangın güvenliği amaçlı kullanılıyor. Özellikle yüksek ısı yalıtım performansı ile enerji verimliliği sağlıyor. Isı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği amaçlı kullanılan ODE Rockflex ise yüksek sıcaklık dayanımı ve geniş ürün gamıyla bina, tesisat ve endüstriyel uygulamalar için ideal bir yalıtım malzemesi olarak öne çıkıyor.”

Warmhaus Yeni Mottosu “Bi’ Başka Gelecek Mümkün”ü SODEX’te Lanse Etti
İklimlendirme sektörünün yenilikçi ve teknolojik ürünleriyle farklılaşan markası Warmhaus; fuarda lanse ettiği yeni mottosu “Bi Başka Gelecek Mümkün” konseptine uygun olarak üretimini gerçekleştirdiği ürün gamındaki kombi, panel radyatör, şofben, yoğuşmalı duvar tipi kazan ve dijital uygulama çözümlerini tanıttı. Warmhaus fuarda tanıttığı yeni mottosu “Bi Başka Gelecek Mümkün” konsepti kapsamında tasarlattığı standında kendi kapasitesinde dünyanın en küçük kombisi MinerWa ile Ewa, EnerWa, EnerWa Plus ve LaWa kombileri, ViWa kazan, panel ve dekoratif radyatörler ile akıllı oda termostatı RecoWa gibi farklı ürünlerini ziyaretçilere tanıttı. Daha az enerji tüketimi, daha yüksek verim sağlayan ürünleri ile doğa ve insanlık için daha sürdürülebilir bir gelecek hayal eden ve bu çerçevede Ar-Ge çalışmalarını yürüten Warmhaus “Bi Başka Gelecek Mümkün” mottosu ile önümüzdeki dönemlerde satışa sunacağı ısı pompası ve elektrikli kombi gibi ürünleri de fuar alanında sergiledi.  

Üntes, ISK-SODEX Fuarında Göz Doldurdu
ISK-SODEX fuarında Üntes 300 m2, ÜntesVRF 132 m2 olmak üzere toplamda 423 m2‘lik iki ayrı stant ile yerini aldı. 
Üntes standına da ziyarette bulunan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Üntes ürünleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal’dan bilgiler aldı. 
4 gün süren fuarda Üntes, Klima Santralleri, Fancoil Üniteleri, Isı Geri Kazanım Üniteleri, Soğutma Grupları, Rooftop, Split Klima ve Isı Pompası ürünlerini müşterilerinin beğenisine sundu. Özellikle 65 dereceye kadar sıcak su sağlayan Heat Pump Soğutma Grubu, yeni nesil düşük GWP değerine sahip R454B soğutucu akışkanlı Rooftop ve çevreci R290 soğutucu akışkanlı Nibe Isı Pompaları ziyaretçiler tarafından ilgi gördü. 
Ayrıca Üntes fuar kapsamında, R32 soğutucu akışkanlı yeni seri Üntes Heat X ısı pompasını da ilk defa ziyaretçilerinin beğenisine sundu. Fuar standından yaptığı deneyim odasını ısı pompası ve Fancoil ile iklimlendiren Üntes, ziyaretçilerine fuar esnasında Üntes ısı pompasını ve EC motorlu düşük ses seviyeli Fancoil ünitesini deneyimleme fırsatı sundu.   

Bahçıvan Fuarda Önemli Bir Anlaşmaya İmza Attı
Türkiye’nin en büyük fan ve fan motoru ihracatçısı Bahçıvan Elektrik Motor (BVN) ISK-Sodex İstanbul 2023 Fuarı’na her fuarda olduğu gibi yine yeniliklerle katıldı. Fuarda Avrupa’nın önde gelen İsveçli fan ve havalandırma sistemleri üreticisi Fergas’la iş ortaklığı anlaşması imzaladı. BVN’nin yeni ürünlerinin lansmanı ve İş Ortaklığı İmza Töreni; SOSİAD Başkanı Hayati Can, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahsin Engin, Fergas Yetkilisi Cesare Manenti ve BVN İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Yaşar Bahçıvan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Condair Yenilikçi Ürünleriyle Uluslararası Ziyaretçilerin İlgisini Çekti
ISK-SODEX fuarında 4.Salonda D06 standında yer aldı. Condair, nem alma, evaporatif soğutma ve nemlendirme konusunda en yeni ürün yelpazesini tanıttı.
Condair, evaporatif soğutucular, nem alıcılar veya nemlendiricileri sistemlerine dahil etmesi gereken tasarımcılar ve klima santrali üreticileri ile çalışma konusunda geniş deneyime sahip. Condair’in uzmanları, en yeni nemlendirici ve nem alma teknolojisinin, geliştirilmiş enerji tüketimi ve azaltılmış bakım gereksinimleri ile işletme maliyetlerini nasıl azaltabileceği konusunda tavsiyelerde bulunmak için ISK SODEX'te hizmet verdi.


Systemair, İlk Kez Görücüye Çıkardığı Ürünleriyle ISK-Sodex İstanbul Fuarı’nda Yoğun İlgi Gördü
Havalandırma ürünlerinde Avrupa pazar lideri olan Systemair, 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında dünyanın sayılı ve bölgesinin en önemli iklimlendirme fuarı olan ISK-SODEX İstanbul Fuarı’na katılım gösterdi.

Fuarda lokomotif ürünü Geniox klima santrali, ekoloji ünitesi Geniox VOClean, Frico hava perdesi ve hava dağıtım ekipmanlarını sergileyen Systemair; veri merkezi soğutma cihazı Geniox Tera F, sınıf havalandırma ünitesi Sense ile yeni nesil V8 VRF serisini Türkiye’de ilk kez tanıttı. Systemair, sektörün yoğun ilgisini çeken standıyla verimli bir fuar geçirildi.


COPA, Enerji Verimli ve Çevre Dostu Ürünleriyle ISK-Sodex İstanbul Fuarı’nda Yer Aldı
COPA, ISK-SODEX İstanbul Fuarı'nda, ileri teknoloji yeni ürünleriyle yerini aldı. 271 m²’lik geniş bir alan üzerine kurulan standında üstün teknolojiye sahip ısı pompası, kombi, kazan, klima, şofben, elektrikli kombi ve radyatör, panel radyatörlerin olduğu yeni ürünlerini sergiledi. Başta sektör profesyonelleri olmak üzere ziyaretçiler, ürünlerle ilgili sorularını ve değerlendirmelerini COPA personeline aktarırken iş birliği olanaklarını da değerlendirme fırsatı buldu.