Header Reklam

BDR Thermea, ECR International Şirketini Satın Aldı

05 Ocak 2016 Dergi: Ocak-2016

Baymak’ı 2013 yılında bünyesine katan Avrupa’nın 3. büyük ısıtma-soğutma şirketi Hollandalı BDR Thermea, ABD merkezli ECR International şirketini satın aldı. Bu büyük uluslararası alımla BDR Thermea, ABD ısıtma sistemleri pazarında da en büyük 3 şirket arasına girmeyi hedefliyor. BDR Thermea Group İcra Kurulu Başkanı Rob van Banning, “Satın alma, dünya genelindeki pazar payımızı ve varlığımızı artırma stratejimizin bir parçasını oluşturuyor” dedi.

Merkezi Apeldoorn’da bulunan Hollandalı ısıtma ürünleri grubu BDR Thermea, 8 Aralık’ta ABD merkezli ECR International şirketini satın aldığını açıkladı. 2013’te gerçekleşen Baymak satın almasının ardından sahip olduğu markalar ailesine ECR International’ı da ekleyen BDR Thermea, ABD ısıtma sistemleri pazarında ilk 3 şirketten biri olmayı hedefliyor. ABD’de ısıtma ve soğutma ürünleri sağlayan öncü bir şirket olan ECR’nin satın alınması, BDR Thermea’nın operasyonlarını Avrupa dışına genişleterek küresel genişleme sağlama stratejisinin bir parçasını oluşturuyor. Alım işlemi, ECR International hissedarlarının nihai onayının ardından geçerlilik kazanacak. BDR, ABD’deki yerel üretim tesisleri, öncü markaları ve dağıtım kanalları dahil olmak üzere ECR International’ın yüzde 100’ünü satın alacak. Bu alım, BDR Thermea’nın ABD pazarına yerli bir oyuncu olarak girmesini sağlayacak. Bunun karşılığında, ECR International, BDR Thermea’nın hidronik ısıtma teknolojisine erişim elde ederek, BDR’nin büyüklüğünden yararlanabilecek. Alım işlemi aynı zamanda ABD’de yaklaşık 90 yıldır ve Avrupa’da 300 yılı aşkın zamandır faaliyette olan iki şirketi bir araya getirecek. Bu alımla, BDR Thermea, son on yılda büyük bir uluslararası genişleme daha sağlamış olacak. BDR Thermea, 2009 yılında (2004’te Hollanda merkezli Remeha’nın Fransız De Dietrich Thermique şirketini satın almasının ardından kurulan) Hollanda merkezli Remeha Group ile İngiltere’de pazar lideri Baxi Group’un birleşmesiyle kuruldu. 2011 yılında Türkiye’nin en büyük üçüncü ısıtma şirketi Baymak’ı satın alan BDR Thermea, bu uluslararası genişlemenin sonucunda gelirlerini üçe katladı.

BDR Thermea Group İcra Kurulu Başkanı Rob van Banning, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ECR International’ı satın alarak uluslararası öncü markalarımız arasına kattığımızı belirtmekten heyecan duyuyorum. BDR Thermea, ABD’nin öncü ısıtma sistemleri üreticisi ve dağıtıcısı olma yolunda ilerliyor. Bize göre bu alım, dünya genelindeki pazar payımızı ve varlığımızı artırma stratejimizin bir parçasını oluşturmaktadır.”

ECR International Başkanı ve CEO’su Ron Passafaro da, “BDR Thermea Group’a katılmamız, en yeni hidronik ısıtma teknolojisi ile mevcut ve gelecekteki müşterilerimize fayda sağlayacak kritik kütleye erişmemize olanak tanıyacaktır. Bu ortaklık, yüksek verimlilik sunan yoğuşmalı kazan pazarındaki konumumuzu güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni pazar segmentleri ve dağıtım kanalları açmamızı sağlayacak araçlar da sunmaktadır. Hissedarlarımızın işlemi onaylamasını ve uzun zamandır faaliyet gösteren bu iki köklü şirketin güçlerini en kısa sürede birleştirmesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Baymak Genel Müdürü Ender Çolak ise, 2013 yılından bu yana BDR Thermea çatısı altında Avrupa teknolojisiyle yerli üretim yaptıklarını vurgulayarak “Bu satın almayla grubumuzun gücünün Amerika kıtasına kadar ulaşmasından gurur duyuyoruz. Bu büyümenin kazandıracağı yeni pazarlar bizi de heyecanlandırıyor” dedi.