Header Reklam

Baymak, Zirve 20’de Yıl Sonu Hedeflerini Açıkladı

25 Eylül 2017 Dergi: Eylül-2017

Geleneksel hale gelen ve bu dönem üçüncüsü düzenlenen Baymak Zirve 20 toplantısında 2017’nin ilk 6 aylık değerlendirmesi yapılırken yıl sonu hedefleri de belirlendi. Zirve’de bayiler ile bir araya gelen Baymak CEO’su Ender Çolak, yüzde 26 ile sektörün üzerinde gerçekleşen büyümenin Baymak’ı sadece Türkiye’de değil dünyada da grup şirketleri arasında ilk sıraya taşıdığını dile getirdi. Bu başarıyı gelişen ve güçlenen bayi yapısı ile elde ettiklerini dile getiren Çolak “BDR Thermea şirketleri arasında en fazla ve kârlı büyüyen marka olarak İspanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkelere fark atarak birinci sıraya yükseldik. Başarımızın ardındaki en önemli neden her mevsim kullanılabilen geniş bir ürün gamına sahip olmamız. Satışlarımızın yüzde 40’ını kombiden, yüzde 27’sini klimadan, yüzde 9’unu radyatör, yüzde 8’ini kazan grubu, yüzde 6’sını termosifon termoboiler, yüzde 4’ünü pompa hidrofor ve yüzde 6’sını ise diğer ürünler oluşturuyor. Bu çeşitlilik Türkiye genelinde sadece Baymak yapısında görülüyor” şeklinde konuştu.

“İlk yarıda bin 100 tesisatçıya 628 saat eğitim verdik”

Türkiye’nin her yerinde ulaşılabilir olan Baymak ailesine ilk 6 ayda 93 yeni bayi katıldığını belirten Ender Çolak, satış sonrası süreçler için gerçekleştirilen yatırımlardan bahsetti. “Servis konusu bizim olmazsa olmazımız” diyen Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda çok iddialıyız ve olmaya da devam edeceğiz. Yılın ilk 6 ayında 15 kentte 17 servis açtık ve toplamda 290 servise ulaştık. Sektörün en fazla servis yatırımı yapan firmasıyız. Yılın ikinci yarısında da bu alanda yatırımlarımız sürecek. Servis eğitimlerinde ise yılın ilk yarısında bin 100 kişiye 628 saat eğitim verdik. Eğitimlerimiz sadece teknik servisle sınırlı kalmadı. Bayi kanalımız da 80 farklı üründe eğitimlerini tamladı. İlk 6 ayda 24 farklı ilde toplam 273 saat eğitim yapıldı. Önümüzdeki dönemde de bu eğitimler yoğun bir şekilde devam edecek.” Geniş ürün gamı ve güçlü lojistik yapısıyla bugün artık 2000’e yakın markalı konut projesinde Baymak’ın tercih edildiğinin altını çizen Çolak, Eylül ayı ile birlikte ısıtma sezonunun başlayacağına ve bu sezonda özellikle yoğuşmalı kombi satışlarında rekor büyüme beklediklerini söyledi. Enerji Verimliliği Direktifi’nin (ErP) Türkiye’de hayata geçmesine 5 ay kaldığını vurgulayan Çolak, “Yüksek verimli yoğuşmalı kombi ailesiyle yıllar öncesinden bu yeni döneme hazırlanan Baymak, her geçen gün pazardaki konumunu daha da güçlendirecek” diye konuştu.

“Türkiye’ye daha çok yatırım çekme hedefindeyiz”

Türkiye’de sektörün üzerinde bir büyüme sağladıklarını dile getiren Ender Çolak, “2013’ten bu yana her çeyrek artan rakamlarımız ile BDR Thermea şirketleri arasında İspanya, İtalya ve İngiltere’yi geride bırakarak en hızlı ve kârlı büyüyen şirket haline geldik. Grup içerisinde İtalya ve İngiltere’de yapılan üretimin Türkiye’ye kaydırılmasıyla da grubun 1,5 milyon kombisinden 1 milyonu için ürün sağlayan bir yan sanayi kapasitesine sahip olacağız. Bu durum ar-ge ve yan sanayi kalitesinin en güçlü kanıtı. Bu güçle Türkiye’de daha çok üretim ve yatırım hedefliyoruz. Bunun için ar-ge merkezlerimizin ortak çalışmasıyla Türkiye’de üretilecek ve tüm dünyaya Baymak markasını taşıyacak yeni bir yoğuşmalı kombi üzerinde de çalışıyoruz. Bu ürünle Avrupa başta olmak üzere farklı coğrafyalarda da Baymak olarak yer alacağız” şeklinde konuştu. Çolak, “Bu yılın devamında sektörün yaklaşık yüzde 5 büyüme ile yılı kapatacağı öngörülüyor. Bizim beklentimiz ilk 6 ayda yakaladığımız büyüme rakamlarını yılın kalanında da devam ettirerek, yılı ciddi pazar payı artışı ile tamamlamak. Yılsonu ciro artış hedefimizi yüzde 20 olarak belirlemiştik ancak yılsonunda ciroda yüzde 30’un üzerinde bir büyüme öngörüyoruz” diyerek görüşlerini belirtti.