Baymak'ın Yeni Fabrikası, Düzenlenen Törenle Açıldı

05 Eylül 2004 Dergi: Eylül-2004

Baymak Makine Sanayi ve Tic. A.Ş., 2002 yılında  Baxi Group’la imzaladığı stratejik ortaklık anlaşmasının meyvesi olan,Tuzla’daki yeni üretim üssünün açılışı 2 Eylül 2004 tarihinde gerçekleşti. 30 bin  metrekare kapalı alanda hizmet verecek,  son teknolojiye sahip tesis,  Baxi Group üst düzey yöneticileri, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Muammer Güler ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle açıldı. Açılış töreni öncesi düzenlenen basın toplantısına Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan’ın yanı sıra, Baxi Group CEO’su Mark Edwards, İtalya Baxi CEO’su Salvatore Basile, Baymak Teknik ve Operasyon Direktörü Dr.Frank Doering katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dr. Murat Akdoğan şunları söyledi:

"Bilindiği gibi 2002 yılında, Avrupa’nın lider ısıtma grupları içinde alan Baxi Group partner olarak Baymak’ı seçti. Bu anlaşmayla Türkiye’de Baymak’ın bir üretim üssü haline getirilerek, tüm dünyaya ihracat yapmasına karar vermiştik. Anlaşmanın üzerinden geçen iki yılda gerçekleştirilen teknoloji transferiyle bu dev tesis kuruldu. Böylece, yıllık cirosu 1 milyar 200 milyon euro olan ve bunun 40 milyon eurosunu Ar-Ge’ye ayıran Baxi Group’un know-how’ını Türkiye’ye getirdik. 30,000 metrekarelik kapalı alanda hizmet verecek yoğun teknoloji transferiyle hazır hale getirilen tesisimiz, ilave yatırımlarla bin kişinin üzerinde vatandaşımıza iş imkanı yaratabilecek kapasiteye sahiptir. Tesiste Türkiye’den hammadde kullanılarak üretim yapılmaktadır. Böylece üretimde yüzde 80 oranında katma değer yaratılmasını hedefliyoruz. Türkiye’nin ihracat kazanımına oldukça katkı yaratacak bu durum, Avrupa Birliği’ne girme sürecimizde globalleşmenin gereklerini de yerine getirecek. Tesisimize 20 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırım 2005’in sonuna kadar 40 milyon doları aşacaktır. Bu üretim üssümüz büyüyecek ve çevre ülkelerde küçük küçük lokal üretim üsleri oluşturacak. Lokal üretim üsleri oluşturmak, markamızı oraya taşımaya ve pazarda rekabet etmeye olanak tanır. Kısacası, Teknoloji Baxi’den Baymak’a, Baymak’tan çevre ülkelere taşınacak."

Isıtma Sektörü’nde Avrupa’nın üçüncü büyük grubu olduklarını belirten Baxi Group CEO’su Mark Edwards ise, Türkiye’nin sektörde Avrupa’nın önemli pazarlarından biri olduğunu,Türkiye’yi üretim üssü yaparak, buradan dünya geneline ihracat yapacaklarını söyledi. Açılış töreni sırasında konuşma yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler ise, Baymak’la Baxi Group’un ortaklıkları ile kurulan bu tesisin Türkiye açısından son derece sevindirici bir işbirliği olduğunu belirterek, bu ortaklığın enerji sektöründe, ülkemize teknoloji ve ihracat üstünlüğü sağlayacağını dile getirdi.  

Baymak yeni fabrikasında Çin, Almanya, Fransa, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, K.K.T.C, Irak, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Gürcistan, Fas, Arnavutluk, Afganistan, Nijerya gibi ülkelere ihracat yapmanın yanı sıra, bundan böyle Baxi Group’un diğer markalarını da üreterek ihraç edecek.