Header Reklam
Header Reklam

Baymak’ın Yalın Üretim Projesine Ödül

16 Ekim 2018 Dergi: Kasım-2018
Baymak’ın Yalın Üretim Projesine Ödül

BDR Thermea Group’un her yıl düzenlediği “BDR Thermea Excellence Competition” yarışmasında Baymak, boyler ürünlerinin kaynak operasyonlarının yapıldığı hatlarda 2018 itibarıyla başlanan yalın üretim projesiyle ödül aldı. BDR bünyesinde, 9 ülkede bulunan 15 üretim tesisinin katılım gösterdiği yarışmada yalın üretim projeleri değerlendirildi.

İş istasyonları yeniden tasarlandı

Baymak bu yıl yarışmaya “Boyler ürünlerinin kaynak operasyonlarının yapıldığı hatlarda 2018 itibarıyla başlanan yalın üretim” projesiyle katıldı. Katma değer sağlamayan süreçleri minimize etmenin ön plana çıkarıldığı yarışmada “taşıma süreci” odak noktası oldu. Proje ile birlikte taşımalar minimize edildi ve üretim hattı yeniden inşa edildi. Bu sayede üretim akışı değişirken katma değer sağlamayan süreçler de tedarikçilerin katkılarıyla ortadan kaldırıldı. Taşıma süreci içerisinde işleri kolaylaştırmak için iş istasyonları yeniden tasarlandı.

Yalın üretim metotları uygulandı

Projede aynı zamanda yalın üretim metotlarından 5S olarak bilinen Seiri (Sınıflandırma-Ayıklama), Seiton (Düzenleme- Yerleştirme), Seiso (Temizlik), Seiketsu (Standartlaştırma) uygulandı. Baymak ekibi projede Shitsuke (Disiplin- kuralların takibi, sürekliliğin sağlanması) yöntemine de yer verdi. Çalışmada Kaizen (Sürekli İyileştirme) ile tüm çalışanların fikirleri değerlendirildi. Projenin sonunda ise “işçilik maliyetlerinin azalması, üretim kalitesinin artması, hat çalışanlarında motivasyonun yükselmesi, toplam verimliliğin üst seviyeye çıkması” hedeflerine ulaşan Baymak ekibi ödüllendirildi. BDR Thermea Excellence Competition’da Baymak ile beraber İtalya’dan Baxi sPa ve Almanya’dan Broetje de ödüllendirildi.