Header Reklam
Header Reklam

Baymak, Hidrojen Teknolojisini Tanıttı

23 Mayıs 2023
Baymak, Hidrojen Teknolojisini Tanıttı

2. İzmir İç Tesisat Buluşması, 9 Mayıs 2023 tarihinde İzmir’de düzenlendi. Baymak ve De Dietrich’in sunum ve çekiliş sponsoru olduğu etkinlikte, sektöre dair güncel mevzuatlar, enerji verimliliği ve yeni teknolojiler konuşuldu. Baymak Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Öztürk’ün konuşmacı olduğu 2. İzmir İç Tesisat Buluşması’na DOSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Erkut, İzmirGaz Genel Müdürü Ahmet Yetik ve İzmirGaz İç Tesisat Müdürü Ali Demircan katılım gösterdi. Doğalgaz dağıtım şirketleri, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sertifikalı firmalar ve üretici firmalardan 200 kişiyi aşkın katılımın olduğu etkinlikte bir sunum yapan Baymak Satış ve Pazarlama Direktörü Pınar Öztürk, sektörün geleceğine yön veren hidrojen konusunda BDR Thermea ve Baymak’ın faaliyetlerini anlattı. 

“Yenilikçi teknoloji yatırımlarımızla enerji dönüşümünü destekliyoruz”

İklimlendirme sektörünü 3 ana etkenin şekillendirdiğine dikkat çeken Öztürk, bunları enerji dönüşümü, dijitalleşme ve ekonomik güç dengeleri olarak sıraladı. İklimlendirme sektöründe geleceğin teknoloji trendlerinin yenilenebilir enerji, enerji depolama, hibrit sistemler, merkezi enerji dönüşüm sistemleri ve akıllı şebeke otomasyonu olduğuna işaret eden Öztürk, “Isı pompaları, hibrit cihazlar ve yüzde 100 hidrojenle çalışan kombi ve kazan gibi yenilikçi teknoloji yatırımlarımızla enerji dönüşümünü destekliyoruz” dedi. BDR Thermea Group’un bu alanda öncü çalışmalara imza attığını vurgulayan Öztürk “BDR Thermea Group dünyadaki ilk hidrojen sokağı Hollanda'da hayata geçirdi. Bu sokaktaki tüm evler tamamen hidrojenle çalışan kombilerle ısınıyor, doğal gaz kullanılmıyor” şeklinde konuştu.

Baymak, Lunatec ile ilk hidrojen uyumlu kombileri üretti

Hidrojenin tüm dünyada yükselen bir enerji kaynağı olarak ön plana çıktığını belirten Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye Ulusal Enerji Planı kapsamında, 2053 net sıfır emisyon hedefi esas alınarak 2035 yılına kadar enerji sektöründeki hedeflerin belirlendiği çalışmada, emisyon azaltımını sağlamak amacıyla yer verilen doğal gaza hidrojen ve sentetik metan karıştırılması, hidrojen enerjisinin ilk aşamada yerinde tüketimi ve sanayinin ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanımı öngörüldü. Biz de 2021 yılında, bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hidrojen karışım ile uyumlu olarak çalışabilen Baymak Lunatec kombileri geliştirdik. Türkiye, BDR Thermea Group’un Ar-Ge teknolojisiyle üretilen Baymak Lunatec kombilerin üretim üssü oldu.”